Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z ostropestu plamistego – jakie ma właściwości lecznicze i kiedy można go stosować
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z ostropestu plamistego – jakie ma właściwości lecznicze i kiedy można go stosować

Nasiona ostropestu plamistego na bialym tle

Fot: Pawel / fotolia.com

Olej z ostropestu posiada wiele cennych substancji, które działają prozdrowotnie. Przede wszystkim mają zbawienny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, a także oczyszczają organizm z toksyn. Poznaj lecznicze właściwości oleju z nasion ostropestu.

Ostropest plamisty jest rośliną znaną, cenioną i stosowaną od czasów starożytnych. Pochodzi z regionów położonych nad Morzem Śródziemnym, jednak rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Rośnie dziko, dlatego bywa uważany za chwast i usuwany (również przez jego podobieństwo do ostu). W Polsce spotkać go można na terenach uprawnych i w środowisku naturalnym. Osiąga wysokość nawet 2 metrów, posiada grubą łodygę, pokryty jest kolcami, a na szczycie rośliny występują fioletowe kwiaty. Olej z ostropestu plamistego, stosowany regularnie, ma leczniczy wpływ na przykład na pracę wątroby.

Zobacz film:  Ostropest anioł stróż wątroby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ostropest – olej tłoczony z jego nasion

Ze względu na występowanie sylimaryny w składzie ostropestu, wykazuje on działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, rozkurczowe, żółciotwórcze i żółciopędne, a także detoksykujące. Najwięcej substancji leczniczych znajduje się w nasionach ostropestu. Można nabyć je w postaci całej lub zmielonej, a także przetworzone w tabletkach lub oleju tłoczonym na zimno. I to właśnie olej ostropestowy ma wyjątkowo szerokie zastosowanie, ponieważ można zażywać go doustnie, a także stosować zewnętrznie – bezpośrednio na skórę.

Olej z ostropestu – właściwości i zastosowanie

W ziarnach ostropestu, a co za tym idzie w oleju ostropestowym, znajdują się cenne substancje lecznicze, do których należą:

Czy ostropest chroni wątrobę przed chemią? Odpowiedz znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Ostropest chroni wątrobę przed chemią. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dzięki zawartości powyższych składników olej z ostropestu plamistego znajduje zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • Leczenie i wspomaganie pracy wątroby oraz dróg żółciowych – sylimaryna, substancja występująca w ostropeście plamistym, kumuluje cenne flawonoidy. Dzięki temu olej z ostropestu oczyszcza wątrobę z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii i skutecznie ją chroni.
  • Olej ostropestowy polecany jest do leczenia schorzeń wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz długotrwałym spożywaniem leków, a także do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C, marskości wątroby, zwyrodnienia tłuszczowego oraz innych zaburzeń dróg żółciowych.
  • Normalizacja układu trawiennego dzięki występowaniu kwasów organicznych.
  • Obniżenie poziomu cholesterolu dzięki zawartości fitosteroli.
  • Stymulacja pracy mózgu – olej z ostropestu niweluje niekorzystne skutki wywołane działaniem wolnych rodników na komórki organizmu, w tym także komórek mózgowych. Dzięki temu poprawia się koncentracja i procesy zapamiętywania.
  • Zapobieganie nowotworom, chorobom układu krążenia dzięki zawartości kwasu linolowego.
  • Działa przeciwzapalnie i łagodząco – sylimaryna zawarta w ostropeście sprawia, że olej z ostropestu można stosować do łagodzenia objawów zapalenia jamy ustnej, zapalenia dziąseł, gardła czy krtani.
  • Olej z ostropestu może być też stosowany zewnętrznie na oparzenia, do leczenia trudno gojących się ran, egzemy, rumienia, nadmiernego rogowacenia skóry, do hamowania procesów ropnych, objawów alergii atopowej i kontaktowej.
  • Leczenie cukrzycy – regularne zażywanie wyciągu z nasion ostropestu powoduje obniżenie poziomu glukozy we krwi.
  • Pielęgnacja skóry – olej z ostropestu zawiera duże ilości witaminy E i działa przeciwutleniająco, spowalniając procesy starzenia. Olej ten chroni również skórę przed działaniem wolnych rodników, łagodzi zaczerwienienia i rozjaśnia skórę, stymuluje procesy regeneracyjne, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
  • Dodatkowo spożywanie oleju z ostropestu korzystnie wpływa na wzrok i wzmacnia system odpornościowy.

Zobacz także: Olej z kiełków pszenicy – zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

Zobacz film i sprawdź kto powinien sięgać po ostropest: 

Zobacz film: Kto powinien sięgać po ostropest? Źródło: Dzień Dobry TVN

Olej z ostropestu – dawkowanie, przeciwskazania, skutki uboczne

Olej z ostropestu plamistego można stosować zapobiegawczo codziennie, przyjmując doustnie 1-2 łyżeczki. W przypadku wystąpienia opisanych wyżej dolegliwości lub schorzeń, a także silnych zatruć, warto skonsultować się z lekarzem. Olej nadaje się również jako dodatek do słodkich i słonych potraw.

Mimo dobroczynnych właściwości oleju ostropestowego istnieją pewnie przeciwwskazania do jego stosowania. Po ostropest nie powinny sięgać:

  • osoby, które borykają się z niedrożnością dróg żółciowych (olej może powodować zwiększone wydzielanie żółci, które jest niewskazane w przypadku niedrożności dróg żółciowych),
  • osoby przyjmujące leki przeciwlękowe, antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe czy leki obniżające poziom cholesterolu (w tym przypadku ostropest może osłabiać działanie leków),
  • kobiety w ciąży i w czasie laktacji (nie ma żadnych potwierdzonych badań na temat skutków przyjmowania oleju przez kobiety w czasie ciąży i laktacji, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej w tym czasie nie zażywać ostropestu pod żadną postacią).

Badania nad ostropestem plamistym nie potwierdzają, jakoby miał on wywoływać jakiekolwiek skutki uboczne. Pojawiają się opinie, że olej z ostropestu u niektórych osób wywołał bóle głowy, zgagę, swędzenie skóry, biegunkę lub niestrawność. Nie są to jednak informacje potwierdzone badaniami, dlatego olej z ostropestu uznaje się za produkt bezpieczny.

Zobacz także: Olej ryżowy – do smażenia, pielęgnacji skóry i olejowania włosów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
487
11
Polecamy
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Olej rokitnikowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Ekstrakt i olej z krokosza barwierskiego – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania TVN zdrowie
Jak stosować olej z wiesiołka?
Dawkowanie, efekty, skutki uboczne
Jak stosować olej z wiesiołka? Dawkowanie, efekty, skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (3)
Skryp
Ja też piję olej z Ostropestu. Bo pomaga mi na wątrobę.
Czytaj całość
Olej z wiesiołka jest szczególnie polecany na skórę z problemami. Ważne aby spożywać go systematycznie, na efekty trzeba poczekać czasami nawet ok. 4 miesięcy, ale najważniejsze jest to, że są to efekty trwałe. Olej z wiesiołka sama piję już 2 lata i tak jak wygląda teraz moja cera to jest po prostu cudo. Nie mogę jeszcze uwierzyć, ze to jestem ja. Znajomi i lekarze dopytują się co mi tak naprawdę pomogło. To był wiesiołek. Przyznam się, że produkujemy oleje i w pierwszej kolejności chciałam pomóc sobie, bardzo się krępowałam jak musiałam się gdzieś publicznie wypowiedzieć, poza tym bałam się, że będę wyglądać niewiarygodnie, że polecam wiesiołek a sama wyglądam fatalnie. No cóż, teraz wyglądam jak wizytówka mojej firmy :) jeśli chodzi o cerę, naprawdę jestem taka szczęśliwa, że moja cera jest w końcu zdrowa. Kochani wiesiołek to jeden z najwspanialszych olejów jaki znam na cerę. Z czystym sumieniem go polecam,
Czytaj całość
jan
Zbawienny lek na wątrobe
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?