Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej z kryla – cenne źródło kwasów omega. Właściwości i działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olej z kryla – cenne źródło kwasów omega. Właściwości i działanie

NAN

Fot: Robert Kneschke / fotolia.com

Olej z kryla antarktycznego stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, fosfolipidów, choliny i innych substancji, które wspomagają między innymi pracę mózgu i serca. Jest dobrze przyswajany przez organizm i czasem stawiany nawet wyżej niż tran czy olej z wątroby rekina.

Kryl jest morskim pancerzowcem, który liczy 86 gatunków i występuje w wodach oceanicznych. Jego najbardziej znanym przedstawicielem jest kryl antarktyczny, żyjący głównie w krystalicznie czystych wodach Oceanu Południowego. Jego rozmiary są niewielkie – osiąga wagę do 2 gramów i długość około 6 centymetrów. Stanowi pożywienie morskich ptaków, wielorybów i fok. Dla ludzi również ma istotne znaczenie. Olej z kryla jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych wartościowych substancji, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Olej z kryla na prawidłową pracę mózgu i serca. Właściwości kwasów tłuszczowych omega, EPA i DHA

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – jak sama nazwa wskazuje – są konieczne w celu utrzymania zdrowia. Mają korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w ludzkich organizmach. Mogą być dostarczane z pożywieniem, a także suplementowane. Duża ilość kwasów omega znajduje się w olejach pozyskiwanych z tłustych ryb i niektórych stworzeń morskich. Jednym z takich tłuszczów jest olej z kryla. Opinie na jego temat są jak najbardziej pozytywne. Poziom kwasów tłuszczowych pochodzących z kryla antarktycznego wzrasta we krwi powoli i stabilnie, dzięki czemu utrzymuje się w organizmie nawet przez 12 godzin.

Warto zwrócić też uwagę na to, że kwasy tłuszczowe występują w oleju z kryla w formie fosfolipidów. Dzięki temu są przyswajalne lepiej niż kwasy zawarte np. w olejach pochodzących z ryb (np. z wątroby rekina czy popularnym tranie), które dostarczane są w formie trójglicerydów i estrów etylowych.

Kwasy omega-3, omega-6, omega-9, EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy) mają bardzo duże znaczenie dla mózgu i wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Już sam kwas omega-3 jest stanowi podstawę budowy wszystkich komórek organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają też wpływ na prawidłowe działanie wzroku czy obwodowego układu nerwowego.

W oleju z kryla, razem z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, występują także bardzo silne antyoksydanty, które hamują działanie wolnych rodników, mających destrukcyjny wpływ na wszystkie komórki ludzkiego organizmu. Połączenie kwasów tłuszczowych i antyoksydantów powoduje, że olej z kryla działa korzystnie na pracę serca i wątroby, a także chroni stawy przed stanami zapalnymi.

Ponadto olej z kryla łagodzi stany zapalne, poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywanie, chroni przed chorobą Alzheimera i nadciśnieniem, wspomaga wzrok i podnosi odporność organizmu.

Olej z kryla – pozostałe składniki i ich właściwości

Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju z kryla występują jeszcze inne, cenne składniki, wykazujące prozdrowotne właściwości. Jednym z nich jest cholina, której niedobór może spowodować miażdżycę, choroby serca czy choroby wątroby.

Kolejnym ważnym składnikiem oleju z kryla są fosfolipidy, które są podstawowym składnikiem błony komórkowej, obniżają poziom cholesterolu i regenerują wątrobę.

Astaksantyna, wchodząca w skład oleju, jest jednym z najsilniejszych znanych antyutleniaczy i usuwa z organizmu wolne rodniki. Poza tym wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Podsumowując, olej z kryla ma duży wpływ na prawidłową pracę mózgu, serca i układu krwionośnego. Może zapobiegać miażdżycy, przeciwdziała starzeniu się skóry i spowalnia destrukcję komórek organizmu, a także wzmacnia poziom ochrony oczu i zwiększa ochronę przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu.

Olej z kryla dla dzieci i dorosłych

Olej z kryla polecany jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stosowanie suplementów diety z wyciągiem z kryla powinni rozważyć szczególnie:

  • Sportowcy – regeneruje organizm (także mięśnie) po intensywnym wysiłku fizycznym. Wzmacnia wytrzymałość oraz wydolność.
  • Osoby zmęczone i przepracowane – wzmacnia koncentrację i pracę mózgu, aktywizuje szare komórki, chroni przed skutkami stresu i przyspiesza regenerację organizmu.
  • Seniorzy – działa korzystnie na układ nerwowy, spowalnia procesy starzenia się organizmu i degenerację komórek. Pomaga regulować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
  • Kobiety – pomaga regulować gospodarkę hormonalną, łagodzi ból menstruacyjny i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto wpływa na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.
  • Dzieci – działa korzystnie na pracę i rozwój mózgu, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Olej o tak dużej zawartości kwasów omega korzystnie wpłynie na zdrowie większości osób. Szczególnie kwasy omega-3 powinny być uzupełniany przez osoby, które nie spożywają regularnie ryb i owoców morza. Warto jednak pamiętać, że jest to wyłącznie suplement diety, w związku z czym nie powinien zastępować zdrowego, zbilansowanego sposobu żywienia.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
4
Polecamy
Olej lniany – najważniejsze właściwości i zastosowanie.
Dlaczego warto go używać w kuchni i w kosmetyce?
Olej lniany – najważniejsze właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto go używać w kuchni i w kosmetyce? Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma olej lniany?
Zastosowanie i dawkowanie.
Jakie właściwości ma olej lniany? Zastosowanie i dawkowanie. Dzień Dobry TVN
Kwas oleinowy – jakie ma właściwości i zastosowanie.
Charakterystyka niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
Kwas oleinowy – jakie ma właściwości i zastosowanie. Charakterystyka niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych TVN zdrowie
Kwasy tłuszczowe omega 6 – działanie, występowanie i skutki nadmiaru
Kwasy tłuszczowe omega 6 – działanie, występowanie i skutki nadmiaru TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty