Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej kameliowy – właściwości oraz zastosowanie na skórę i włosy. Zalety „oliwy z oliwek Dalekiego Wschodu”
menu
Polub nas na Facebooku

Olej kameliowy – właściwości oraz zastosowanie na skórę i włosy. Zalety „oliwy z oliwek Dalekiego Wschodu”

Olejek kameliowy

Fot: Andres Victorero / gettyimages.com

Olej kameliowy to doskonały, naturalny kosmetyk. Zapewnia nawilżenie, odżywienie, regenerację skóry i włosów. Najczęściej stosowany jest w zabiegu olejowania włosów. Można go też wykorzystać do pielęgnacji paznokci. Wzmacnia i regeneruje płytkę paznokciową.

Olej kameliowy określany jest mianem „oliwy z oliwek Dalekiego Wschodu”. Charakteryzuje się dużą zawartością kwasu oleinowego, która wynosi nawet 78–86%, oraz witamin A, B, C i E. Pomaga w leczeniu blizn i rozstępów. Ma właściwości silnie antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalcza szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki.

Olej kameliowy – wiadomości ogólne

Olej kameliowy (z łac. Camellia oil) to rodzaj oleju roślinnego, który wytwarzany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion roślin z rodzaju Kamelia, zaliczanych do herbatowatych. Zastosowanie znajduje zwłaszcza kamelia olejodajna. To gatunek drzewa wywodzący się z Chin i rejonów Indochin, w tym Wietnamu, Birmy czy Laosu. Jej nasiona zawierają nawet do 70% tłuszczu, w którego składzie znajduje się dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym zwłaszcza oleinowego, ale i linolowego czy arachidowego, oraz nasyconych, jak palmitynowy i stearynowy. Nieco rzadziej do produkcji olejku wykorzystuje się herbatę chińską czy kamelię japońską, a uzyskany z niej olej określa się jako tsubaki.

Olejek kameliowy nabyć można w niektórych drogeriach, aptekach oraz dzięki sprzedaży internetowej. Dostępny jest przeważnie w opakowaniach po 50 ml i 100 ml, za które zapłaci się odpowiednio około 22 zł i 45 zł.

Używasz olejków do pielęgnacji skóry?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Olejek kameliowy na skórę

Olej kameliowy polecany jest osobom o skórze suchej, wrażliwej, dojrzałej i mało nawilżonej. Nadaje skórze delikatności i wspomaga procesy naturalnej regeneracji. Zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności i zapobiega wysychaniu skóry. Wśród właściwości olejku kameliowego wymienia się także ujędrnianie, odmładzanie, opóźnianie procesu starzenia tkanek, spłycanie zmarszczek i blizn. W sposób szczególny poleca się go stosować w okolicy oczu, gdyż zmniejsza opuchliznę i cienie. Ze względu na zdolność do penetracji głębszych warstw skóry odgrywa rolę swoistego „transportera” składników aktywnych.

Olej kameliowy stosować można jako zamiennik kremu na twarz czy balsamu na ciało. W tym celu można kilka kropel rozsmarować na skórze lub dla wzmocnienia efektu wcześniej wymieszać olej z wodą kwiatową albo żelem z kwasem hialuronowym. Można go też dodać do wanny z ciepłą wodą. Po kąpieli na skórze tworzy się warstwa z oleju, którą wmasowuje się lub pozostawia do samoistnego wchłonięcia.

Czy warto używać olejków do pielęgnacji skóry? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olejek kameliowy – wpływ na włosy

Olejek kameliowy do włosów zapewnia dogłębne odżywienie, regenerację, wygładzenie, nawilżenie, miękkość i blask. Likwiduje szorstkość i puszenie się włosów oraz skutecznie zamyka ich łuskę. Zapobiega utracie wody z ich wnętrza i siwieniu. Zwiększa podatność na układanie i modelowanie, ułatwia rozczesywanie (zapobiega plątaniu się pasemek i powstawaniu kołtunów). Dzięki olejkowi kameliowemu włosy stają się silniejsze i pełne witalności. Substancja tworzy na powierzchni włosa barierę ochronną zatrzymującą promieniowanie UV i ochraniającą je przed działaniem wysokiej temperatury używanej podczas stylizacji na gorąco. Wskazana jest także osobom farbującym włosy, gdyż zabezpiecza kolor i zapobiega jego płowieniu. Działa na włosy elektrostatycznie, tzn. zmniejsza przyswajanie z otoczenia jonów dodatnich z kurzu czy włókien tkanin, które zderzają się z dodatnimi jonami wewnątrz włosa.

Jak używać olejku kameliowego na włosy?

Olej kameliowy nada się jako maseczka na skórę głowy, włosy lub zabezpieczenie samych końcówek. W przypadku maseczki na skórę głowy należy wmasować 2 łyżki oleju w skórę głowy na co najmniej 1 godzinę przed jej umyciem. Zabieg nawilża, działa przeciwłupieżowo, zwiększa ukrwienie, redukuje uczucie swędzenia oraz przeciwdziała łuszczeniu się skóry, niweluje problem przetłuszczania się skóry głowy (reguluje pracę gruczołów łojowych), pobudza wzrost i ogranicza nadmierne wypadanie włosów. Z kolei jako maska na włosy olejek nakłada się na uprzednio zwilżone włosy na całej ich długości i pozostawia na około 2 godziny. Głowę otula się ręcznikiem tworzącym ciepły kompres, bo ciepło aktywuje składniki odżywcze preparatu. Na koniec spłukuje się i myje głowę delikatnym szamponem. Dla wzmocnienia efektu olejek można trzymać przez dłuższy czas, a nawet pozostawić na całą noc. Jako zabezpieczenie końcówek włosów przed rozdwajaniem się należy wetrzeć kilka kropli oleju w suche bądź mokre końcówki.

Czy warto olejować włosy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN

Inne zastosowanie oleju kameliowego

Olej kameliowy stosowany jest do masażu – skutecznie zwalcza rozstępy i zapobiega pojawieniu się nowych. Najczęściej używa się go w połączeniu z olejem pomarańczowym, lawendowym, ryżowym, ze słodkich migdałów czy z pestek winogron. Dodatkowo oprócz bezpośredniego zastosowania używa się go do wytwarzania kremów, mydeł, balsamów, maseczek, szamponów itp.

Olej kameliowy wykorzystywany jest także do ochrony metalowych powierzchni przed rdzą, czyszczenia metalu i broni, konserwacji noży kuchennych wykonanych ze stali węglowej, konserwacji drewna, gdyż zabezpiecza je przed wilgocią czy brudem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Jak działa olej z bawełny?
Zastosowanie na skórę i włosy
Jak działa olej z bawełny? Zastosowanie na skórę i włosy Dzień Dobry TVN
Olej monoi – naturalny kosmetyk.
Jak stosować?
Olej monoi – naturalny kosmetyk. Jak stosować? Dzień Dobry TVN
Czym jest i jak powstaje olej monoi?
Zastosowanie oleju monoi w kosmetyce
Czym jest i jak powstaje olej monoi? Zastosowanie oleju monoi w kosmetyce TVN zdrowie
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty