Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej jojoba – właściwości i zastosowanie na twarz oraz włosy
menu
Polub nas na Facebooku

Olej jojoba – właściwości i zastosowanie na twarz oraz włosy

W buteleczce znajduje się olej jojoba. Obok leżą kwiaty oraz nasiona

Fot: fotolia.com

Olej jojoba jest substancją, która poprawia wygląd skóry i włosów. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, sprawia, że skóra jest gładka i jędrna, a włosy lśniące i silne. Jest produktem, który nie zatyka porów, dlatego poleca się go do każdego typu cery.

Olejek jojoba jest w rzeczywistości płynnym woskiem o żółtej barwie, bez smaku i zapachu. Uzyskuje się go dzięki tłoczeniu na zimno nasion krzewu Simmondsia Chinensis (jojoba). Charakterystyczne dla olejku jest to, że nie jełczeje i można przechowywać go nawet około 25 lat. Jest niezwykle odporny na działanie wysokiej temperatury. W niskich temperaturach natomiast zastyga. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień. Skład oleju jojoba zbliżony jest do budowy sebum, które produkuje ludzka skóra. Posiada wiele substancji, które korzystnie działają na skórę twarzy, całego ciała i włosów. Sprawdź, jak olej jojoba działa na skórę i włosy.

Olej jojoba – właściwości

Zastosowanie oleju jojoba jest niezwykle szerokie. Przyczyniają się do tego zawarte w nim cenne składniki, do których należą:

  • Fitosterole – sterole wytwarzane przez rośliny (sterole to organiczne związki chemiczne, alkohole należące do steroidów), które mają zdolność do stymulowania syntezy kolagenu, będącego jednym z głównych składników skóry. Ograniczają także działanie elastazy, czyli enzymu, który przyczynia się do rozkładu struktur elastyny w skórze. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przyspieszają regenerację naskórka, łagodzą podrażnienia i rumień, a także oparzenia słoneczne. Działają przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.
  • Palmitynian cetylu – organiczny związek chemiczny, który działa nawilżająco, natłuszczająco i odżywczo.
  • Skwalen – węglowodór nasycony, występujący naturalnie w płaszczu tłuszczowym skóry i chroni ją przed utratą wody.
  • Witamina A – stymuluje odnowę komórkową (wzrost i funkcjonowanie nowych komórek skóry), a także przyspiesza proces złuszczania martwych komórek naskórka. Ma to wpływ m.in. na zmniejszenie przebarwień, regulację gospodarki wodnej i ogólny wygląd skóry. Witamina A ma także wpływ na stymulację produkcji kolagenu, co znacząco przyczynia się do spłycania zmarszczek i opóźniania powstawania nowych. Niedobór witaminy A osłabia włosy, przez co stają się suche i łamliwe, a także wypadają.
  • Witamina E – osłabia działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek, redukcji kolagenu i elastyny, a także występowania przebarwień i innych zmian skórnych. Witamina E podwyższa zdolność komórek do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona. Ma także działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran i podrażnień. Wzmacnia włosy, sprawia, że nie łamią się i nie wypadają.
  • Witamina F – przyspiesza gojenie się ran, regeneruje naskórek i zapobiega zmianom zapalnym skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi zmiany trądzikowe. Spowalnia też procesy starzenia się skóry, zapobiega jej wysuszaniu się i chroni przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Dzięki takim właściwościom olej jojoba jest nieocenionym produktem pielęgnacyjnym. Bez przeszkód można stosować go do codziennej pielęgnacji twarzy i włosów.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olej jojoba na twarz – jak stosować i dlaczego

Olejek jojoba w łatwy sposób przenika w głąb skóry. Poza tym może pełnić funkcję nośnika innych olejków pielęgnacyjnych. Nie zatyka porów, a do tego ułatwia odpływanie wydzieliny skórnej. Olejek jojoba do twarzy jest bezpieczny, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia skóry – między innymi dlatego, że nie zawiera substancji toksycznych i trujących.

Olej jojoba natłuszcza i nawilża suchą skórę, zmiękcza ja i chroni przed utratą wody. Jest antyoksydantem – chroni przed działaniem wolnych rodników. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne, spowalnia procesy starzenia. Jego stosowanie sprawia, że skóra jest nawilżona, odżywiona, gładka i jędrna. Cerze trądzikowej przynosi ulgę, zmniejsza wypryski i stany zapalne.

Olejek jojoba można stosować na kilka różnych sposobów, np.:

  • Stosowanie zamiast kremu na noc – po dokładnym oczyszczeniu twarzy wystarczy nałożyć warstwę olejku bezpośrednio na skórę twarzy i skórę wokół oczu. Dzięki temu składniki zawarte w olejku będą działać przez cała noc, czyli wtedy, kiedy najintensywniej zachodzą procesy regeneracyjne. Warto pamiętać, aby rano oczyścić skórę z resztek olejku.
  • Do oczyszczania twarzy – olejek nadaje się do zmywania makijażu i oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń. Wystarczy przy pomocy wacika delikatnie zmyć makijaż. Inną metodą jest zmieszanie go z olejkiem rycynowym (olejek jojoba powinien stanowić około 70-80% mieszanki) i masowanie twarzy, a następnie usunięcie makijażu przy pomocy ręcznika zamoczonego wcześniej w gorącej wodzie.
  • Dodawanie do maseczek, glinek i innych kosmetyków – wystarczy kilka kropli dodać do ulubionego kosmetyku, albo wykorzystać jako składnik glinki.

Olejek jojoba może być też wykorzystywany jako olejek do masażu lub olejek do kąpieli (dodawany do wody).

Olej jojoba na włosy

Olej jojoba na włosy działa równie korzystnie, jak na skórę. Zmiękcza je i nawilża je i nawilża, zapobiega ich wypadaniu, nadaje elastyczność i połysk. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Sprawia, że włosy się nie puszą i są gładkie. Co więcej, olejek jojoba nie obciąża kosmyków i nie przetłuszcza skóry głowy. Wspomaga leczenie łupieżu i walkę z przetłuszczaniem się skóry.

Jak stosować olej jojoba na włosy? Na suche lub wilgotne włosy należy nałożyć olejek (rozprowadzić po całej długości) i pozostawić minimum na 30 minut. Olejek zadziała najlepiej zostawiony na noc. Po wszystkim należy umyć głowę delikatnym szamponem bez SLS. Olejek jojoba można wcierać też w skórę głowy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
195
2
Polecamy
Olej makadamia - właściwości i zastosowanie
Olej makadamia - właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV Dzień Dobry TVN
Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała
Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała TVN zdrowie
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?