Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oksybrazja, czyli delikatny zabieg oczyszczania twarzy – na czym polega i jakie efekty wywołuje

Oksybrazja, czyli delikatny zabieg oczyszczania twarzy – na czym polega i jakie efekty wywołuje

Zainteresował Cię ten artykuł?
kosmetyczka

Fot.: Prostock-studio / stock.adobe.com

Oksybrazja jest delikatnym zabiegiem, którego zdaniem jest oczyszczenie, nawilżenie i dotlenienie skóry. Zabieg wykonywany jest bezdotykowo, dlatego nie wywołuje podrażnień i może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą czy naczynkową.

Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych etapów dbania o cerę. Aby składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych mogły wniknąć w głąb skóry, powinna ona być pozbawiona zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i warstwy martwych komórek, tworzący swego rodzaju pancerz na powierzchni skóry. Poza tym, jeśli skóra nie jest odpowiednio oczyszczana, w porach zalega stwardniałe sebum i resztki zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia, mogą pojawiać się liczne niedoskonałości w postaci zaskórników, wyprysków czy przebarwień. Cera nieoczyszczana jest doskonałym miejscem wzmożonej pracy wolnych rodników, które mają destrukcyjny wpływ na komórki skóry i przyspieszają procesy starzenia się skóry.

Aby odpowiednio zadbać o cerę, należy oczyszczać ją dokładnie każdego dnia – zarówno rano, jak i wieczorem – i pamiętać o złuszczaniu naskórka dwa razy w tygodniu. Pielęgnację można uzupełnić o zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej czy w salonach kosmetycznych. Jednym z takich zabiegów jest oksybrazja (inaczej oxybrazja). 

Mikrodermabrazja a oksybrazja – na czym polegają zabiegi i czym się różnią

Oksybrazja jest zabiegiem, który polega na oczyszczeniu, dotlenieniu i odżywieniu skóry. Jest on alternatywą dla popularnego zabiegu mikrodermabrazji, a przez niektórych nazywany jest miękką mikrodermabrazją. Warto dowiedzieć się, na czym polegają różnice w obu zabiegach.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, polegającym na ścieraniu warstw naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia. Urządzenie to wyposażone jest w głowice ścierające, pokryte mikrokryształkami – delikatnie, stopniowo i skutecznie złuszczają one naskórek, oczyszczając tym samym twarz z warstwy martwych komórek, zanieczyszczeń i stwardniałego sebum. Do efektów mikrodermabrazji zalicza się między innymi:

 • oczyszczenie, wygładzenie i ujędrnienie skóry,
 • wyrównanie kolorytu skóry,
 • wypełnienie zmarszczek (mikrodermabrazja powoduje wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny),
 • zmniejszenie blizn i rozstępów.

Mikrodermabrazję poleca się osobom, które mają problem z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, wypryskami, bliznami czy przebarwieniami. Może być wykonywany także na innych niż twarz partiach ciała i wykorzystywać jako narzędzie do walki z cellulitem czy rozstępami. Mimo iż mikrodermabrazja jest zabiegiem delikatnym, nie powinny z niego korzystać osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą, a także posiadacze i posiadaczki cery naczynkowej i trądzikowej (zwłaszcza gdy na twarzy pojawiają się duże, zmiany, zwłaszcza ropne). W takich sytuacjach poleca się wykonanie zabiegu oksybrazji.

Oksybrazja nazywana jest także peelingiem tlenowo-wodnym. Jego głównym zadaniem jest nie tylko oczyszczenie, ale także odżywienie i dotlenienie skóry. W przeciwieństwie do mikrodermabrazji oksybrazja wykonywana jest bezdotykowo, dlatego nie wywołuje podrażnień i nie uszkadza skóry. Z tego powodu mogą z niego korzystać wszystkie osoby – niezależnie od typu skóry.

Podczas zabiegu oksybrazji naskórek zostaje złuszczany przy pomocy strumienia tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 30 minut.

Towarzyszy mu przyjemne uczucie chłodu i odprężenia. Polecany jest osobom, które borykają się z następującymi problemami:

 • rozszerzone pory,
 • zaskórniki, grudki,
 • trądzik,
 • nadmiar sebum i błyszczenie się skóry,
 • rozszerzone naczynka,
 • widoczny rumień,
 • szara, zmęczona, sucha skóra.

Oxybrazja – efekty

Po wykonanym zabiegu oksybrazji efekty zauważalne są od razu. Tlen, wtłaczany w skórę pod ciśnieniem, wywołuje efekt odświeżenia i ukojenia skóry. Ponadto oksybrazja sprawia, że:

 • poprawia się cyrkulacja krwi,
 • komórki skóry zostają odżywione,
 • skóra jest nawilżona,
 • reguluje się praca gruczołów łojowych,
 • pory zostają zwężone,
 • wyrównuje się koloryt skóry,
 • skóra staje się jędrna, zwiotczenia zlikwidowane, a włókna kolagenowe odbudowane.

Osoby, które nie borykają się z poważnymi problemami skórnymi, mogą być usatysfakcjonowane już po 1 zabiegu. W przypadku silnego zanieczyszczenia skóry, wyjątkowo rozszerzonych porów czy licznych wyprysków i grudek, zdarza się, że trzeba wykonać serię zabiegów.

Oksybrazja – przebieg zabiegu

Przed wykonaniem oksybrazji skóra musi zostać dokładnie oczyszczona z kosmetyków do makijażu oraz innych zanieczyszczeń. Na oczy zakładane są także specjalne okulary ochronne. Do wykonania oksybrazji  wykorzystuje się specjalne urządzenie, które emituje strumień powietrza o prędkości około 200 metrów na sekundę. Pod wpływem ciśnienia ze skóry usuwane są martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, a w głąb skóry wtłaczany jest tlen.

Kosmetyczka przykłada do twarzy aparat, który kształtem przypomina długopis i przy pomocy strumienia tlenu oczyszcza i dotlenia skórę. Warto pamiętać, że zabieg jest bezdotykowy – aparat, który emituje strumień tlenu, utrzymywany jest w odległości około 1 centymetra od twarzy.

Oksybrazję wykonuje się często jako wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ skóra po peelingu tlenowo-wodnym jest doskonale oczyszczona.

Zobacz film: Efekty uboczne zabiegów medycyny estetycznej. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?