Polub nas na Facebooku
Czytasz: Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty, zioła
menu
Polub nas na Facebooku

Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty, zioła

dziecko

Fot. Hallgerd / stock.adobe.com

Odrobaczanie dzieci jest ważne, ponieważ maluchy bardzo często zarażają się pasożytami. Obecnie można kupić leki bez recepty, które skutecznie usuwają pasożyty. Naturalne odrobaczanie dzieci ziołami jest nieskuteczne, ponieważ zioła nie niszczą pasożytów. 

Wiele jest pasożytów, którymi mogą zarazić się dzieci. Najczęściej maluchom dokuczają owsiki oraz lamblie, ale zdarzają się także zakażenia glistą ludzką, tasiemcem lub bąblowicą wielojamową. Odrobaczanie dzieci powinno się przeprowadzać w momencie zaobserwowania objawów chorób pasożytniczych. W Polsce nie ma procedur regularnego odrobaczania dzieci, dlatego że problem tych schorzeń nie jest aż tak bardzo rozpowszechniony w naszym kraju.

Objawy pasożytów

Objawy zakażenia pasożytami zależą od rodzaju patogenów. Najczęściej u dzieci zdarzają się zakażenia owsicą. Owsiki mają do 10 mm długości i żyją w jelicie grubym. Nocą samice wypełzają w okolice odbytu i tam składają jaja. Powoduje to dokuczliwe swędzenie, które prowokuje dziecko do drapania. Jaja pasożytów trafiają wówczas pod paznokcie, co prowadzi do powtórnego zakażenia. Mogą one przetrwać na ludzkim ciele, ubraniach, pościeli, na zabawkach i każdej rzeczy, która została dotknięta przez zarażoną osobę. Oprócz swędzenia można zaobserwować u dziecka zaczerwienienie w okolicach odbytu, osłabienie, bóle głowy i brzucha, nudności oraz brak apetytu.

Kolejnym często występującym pasożytem są wiciowce jelitowe. Powodują lambliozę, którą dziecko może się zarazić, spożywając źle umyte warzywa czy owoce. Cysty wiciowca jelitowego uszkadzają śluzówkę jelita, co powoduje dokuczliwe biegunki i upośledza wchłanianie tłuszczów oraz laktozy i niektórych witamin. U dziecka może wystąpić podrażnienie trzustki, objawiające się nudnościami. Stolce mają nieprzyjemny zapach, a w wyniku uszkodzenia jelit dziecko może zapaść na anemię.

Glista ludzka jest pasożytem osiągającym nawet 52 cm długości. Dziecko może zarazić się glistnicą, spożywając zanieczyszczony pokarm. Larwy glisty, dotarłszy do jelita cienkiego, wywołują u dziecka bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki. Następnie przebijają się do naczyń krwionośnych, a wraz z krwią do oskrzeli i płuc. Dziecku dokuczają wówczas zapalenia oskrzeli lub płuc.

Bąblowica wielojamowa to pasożyt, którym można zarazić się, spożywając niemyte owoce leśne. Jaja zwykle zagnieżdżają się w wątrobie, płucach i mózgu. Objawy zakażenia przypominają symptomy nowotworu. Choroba wywołuje złe samopoczucie, dziecko może skarżyć się na ból w prawym podżebrzu. Jeśli zmiany spowodowane przez bąblowicę powodują ucisk na drogi żółciowe, u dziecka mogą wystąpić objawy żółtaczki.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Tasiemcem dziecko może się zarazić, jedząc niedogotowane, zarażone mięso. Tasiemiec bytuje w jelicie, a zakażenie objawia się mdłościami, wymiotami, brakiem apetytu, bólem brzucha, a niekiedy także drgawkami. Objawy mogą wystąpić po kilku latach od zakażenia.

Odrobaczanie dzieci bez recepty

Większość leków stosowanych w odrobaczaniu jest dostępnych tylko na receptę. Do wyboru są dwie grupy leków przeciwpasożytniczych, które różnią się mechanizmem działania:

  • leki zawierające pyrantel – blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe pasożytów, które znajdują się w świetle przewodu pokarmowego. W efekcie pasożyty są unieruchamiane, a następnie usuwane z jelita,
  • leki zawierające mebendazol – niszczą mechanizm przyswajania glukozy przez pasożyty i zaburzają ich funkcje trawienie. W efekcie dochodzi do obumierania pasożytów i ich wydalenia.

Bez recepty można kupić lek w postaci zawiesiny, zawierający pyrantel. Działa on jednak wyłącznie na glistę ludzką i owsiki. Preparat działa na formy dojrzałe oraz pasożyty znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju, dlatego konieczne jest powtórzenie dawki po 2–3 tygodniach od podania pierwszej. Odrobaczanie dzieci lekami bez recepty zawsze powinno być oparte na wcześniejszej konsultacji lekarskiej i odpowiedniej diagnostyce.

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci absolutnie nie jest zalecane, ze względu na niepożądane działania stosowanych leków. Nie są one znaczne, jednak nie ma potrzeby narażać na nie dziecko. Profilaktyka powinna opierać się przede wszystkim na zapobieganiu niektórym zakażeniom – higienie rąk, myciu warzyw i owoców, a także odrobaczaniu zwierząt domowych będących nosicielami groźnych dla dziecka chorób pasożytniczych.

Zioła na odrobaczanie dzieci

Odrobaczanie dzieci ziołami nie jest metodą skuteczną. Zioła jedynie uniemożliwiają pasożytom mnożenie się, ale nie powodują ich usunięcia z organizmu, dlatego już po kilku tygodniach od „kuracji” objawy powracają, a nawet nasilają się. Zioła zalecane w odrobaczaniu dzieci mogą powodować liczne działania niepożądane.

Skuteczne odrobaczanie gwarantują wyłącznie leki, ale ich działanie można wspomóc, podając dziecku pestki dyni i wzbogacając potrawy czosnkiem. Ponadto trzeba wykluczyć z diety słodycze, które dostarczają pasożytom niezbędnej do życia glukozy. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
162
46
Polecamy
Jakie są objawy pasożytów u dzieci?
Jakie są objawy pasożytów u dzieci? TVN zdrowie
Jakie są objawy robaków u dzieci?
Jakie są objawy robaków u dzieci? TVN zdrowie
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Choroba morska – objawy, sposoby na chorobę morską
Choroba morska – objawy, sposoby na chorobę morską Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Ksdga
Poniższy komentarz jest dowodem na brak wiedzy w temacie. Polecam się zagłębić
Czytaj całość
homepatia
Dziecko to zwierze czy człowiek, że należy go odrobaczac?!
Czytaj całość
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty