Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

NAN

Fot: fotolia.com

USG w ciąży jest zawsze wielkim przeżyciem dla rodziców. Pierwsze badanie wykonuje się dopochwowo już w pierwszych tygodniach, aby potwierdzić, że doszło do zapłodnienia i sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Badania USG w ciąży pozwalają wykluczyć groźne wady rozwojowe i upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Dzięki temu można odpowiednio zadbać o rozwój dziecka i przygotować się do porodu. Możliwość obejrzenia własnego potomka na ekranie jest też nie bez znaczenia dla tworzenia się więzi między rodzicami a noworodkiem.

Kiedy wykonać pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze badanie w ciąży to najczęściej potwierdzające ją USG dopochwowe. Zarodek widać na USG często już w 4 tygodniu, jednak wówczas trudno cokolwiek o nim powiedzieć. Na pierwsze badanie powinno się więc umówić między 6 a 8 tygodniem ciąży. Serce dziecka zaczyna bić w 6 tygodniu i można je dostrzec w postaci migającego punktu. Na tym etapie nie widać jeszcze nic więcej. Na pierwszą wizytę do ginekologa po zapłodnieniu powinno się udać przed 10 tygodniem w ciąży, co zapewni odpowiednią kontrolę nad rozwojem płodu. Ważne jest to również dla osób, które będą się starały o przyznanie becikowego, do którego wymagane jest zaświadczenie o przebywaniu pod opieką ginekologa od 10 tygodnia ciąży. W trakcie pierwszego USG konieczne jest ocenienie wieku zarodka i stanu narządów rodnych. W tym czasie ciąża powinna być już widoczna bliźniacza.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Do którego tygodnia w ciąży wykonuje się USG dopochwowe?

USG dopochwowe przydatne jest tylko na początku ciąży. Wykonuje się do około 11–12 tygodnia, a następnie konieczne jest już wykonywanie USG przez powłoki brzuszne.

Jak często można robić USG w ciąży?

Częstotliwość wykonywania USG w ciąży jest uzależniona od stanu zdrowia matki i dziecka. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, badanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne (nawet co kilka dni), ponieważ nie ma żadnych dowodów na jego szkodliwość. W prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się wykonanie minimum 3 USG – po jednym w każdym trymestrze. Rodzice często dodatkowo wykonują bardziej zaawansowane badania, takie jak trójwymiarowe USG czy badania przesiewowe w 13 tygodniu ciąży. USG powinno się wykonywać częściej:

 • w ciąży bliźniaczej,
 • gdy matka choruje na cukrzycę,
 • gdy matka choruje na nadciśnienie,
 • gdy w ciąży występowały plamienia,
 • w przypadku ciąży zagrożonej,
 • u matek po 35 roku życia,
 • jeżeli wcześniej dochodziło do poronień.

Genetyczne USG – przesiewowe badanie w ciąży

Genetyczne USG jest przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym wykonywanym do 13 tygodnia ciąży. Ma ono na celu wychwycenie chorób genetycznych (zespół Downa, Edwardsa, Turnera) i wad wrodzonych (wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, karłowatość, rozszczep wargi, wady serca). W trakcie trwającego 40–60 minut badania lekarz ocenia stan łożyska, płynu owodniowego i pępowiny oraz ocenia grubość fałdu karkowego, wygląd kości nosowych, długość kości udowej, pracę serca i wygląd większości organów wewnętrznych.

USG przepływowe (dopplerowskie)

Przepływowe USG wykonywane metodą Dopplera polega na ocenieniu prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i dziecka. Jest ono zalecane w przypadku wykrycia wad serca, słabego wzrostu płodu, małej ilości wód płodowych, ciąż mnogich oraz we wszystkich ciążach wysokiego ryzyka. Przebieg badania dopplerowskiego jest taki sam, jak każdego innego USG, ale w głowicy aparatu uruchamia się dodatkową funkcję, dzięki której aparat określa i rysuje przepływ krwi w organizmie matki, dziecka i w łożysku.

USG jamy brzusznej w ciąży

Nie zawsze wykonuje się pełne USG jamy brzusznej. Najczęściej lekarz koncentruje się na dziecku i pomija organy matki. Zalecane jest ono jednak w przypadku niektórych dolegliwości występujących u kobiety w ciąży, takich jak:

 • silne bóle brzucha,
 • kamica nerkowa lub epizod kolki nerkowej,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • zaburzenia pracy wątroby bądź woreczka żółciowego.

USG 3D i 4D – “USG połówkowe” w ciąży

USG 3D pozwala na obejrzenie dziecka w trójwymiarze, natomiast 4D jest ruchomym filmem. Ich możliwości diagnostyczne są o wiele mniejsze niż normalnego badania, ponieważ pokazuje ono ciało dziecka z zewnątrz. Mimo to rodzice często decydują się na wykonanie tego badania, ponieważ jest ono dla nich dużym przeżyciem i pozwala na zawiązanie silniejszej więzi z dzieckiem. Badanie to wykonuje się także, gdy płód ma zewnętrzne wady wrodzone, takie jak rozszczep wargi, ponieważ obrazuje ono odmienny wygląd dziecka i pozwala rodzicom przygotować się do urodzenia dziecka z wadą.

Zobacz także: USG połówkowe – kiedy przeprowadzić i jak się do niego przygotować?

Kiedy na USG w ciąży widać płeć?

Płeć dziecka można zobaczyć podczas normalnego badania USG już w 12 tygodniu ciąży, jednak bardzo dużo zależy od ułożenia płodu. Czasami obraca się lub przykurcza nogi w taki sposób, że nie widać jego płci. W tym momencie często zdarza się, że rodzice zostają błędnie poinformowani. Płeć należy potwierdzić, wykonując USG około 20 tygodnia ciąży. Najskuteczniejsze są pod tym względem badania 3D i 4D.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
3
Polecamy
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać?
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać? Dzień Dobry TVN
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Jak wygląda płód?
12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak wygląda płód? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?