Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 
menu
Polub nas na Facebooku

Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 

nerki

Fot.: psdesign1 / stock.adobe.com

Oczyszczanie nerek powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ w tym ważnym narządzie kumuluje się dużo toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Ich nadmiar zakłóca naturalne procesy metaboliczne, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Oczyszczanie nerek, czyli parzystych narządów zlokalizowanych w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej, po obu stronach kręgosłupa, jest wskazane, ponieważ pełnią one ważną rolę w organizmie. Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi i wydalanie z moczem zbędnych produktów przemiany materii i nadmiaru płynu. Nerki filtrują 1,3 l krwi w ciągu każdej minuty, co wynika z ciągłej konieczności usuwania substancji toksycznych i produktów przemiany materii, m.in. mocznika.

Każda z nerek ma około miliona jednostek filtracyjnych – nefronów, które usuwają z krwi substancje odpadowe i zatrzymują te, które są organizmowi potrzebne. Nefron jest zbudowany z sieci splątanych włośniczek (kłębuszków nerkowych) otoczonych torebką Bowmana. Krew dociera do kłębuszka pod wysokim ciśnieniem, wymuszając na glukozie, solach i ubocznych produktach metabolizmu przejście przez ściany włośniczek. Gdy te procesy zostają zaburzone, pojawiają się liczne dolegliwości, a w konsekwencji także poważne choroby.

Zobacz film: Jakie kamienie można znaleźć w ludzkim ciele? Źródło: 36,6.

Przyczyny zanieczyszczenia nerek toksynami

Nagromadzenie substancji toksycznych w organizmie jest niebezpieczne dla zdrowia. Najbogatszym ich źródłem są produkty spożywcze, przede wszystkim tzw. żywność wysoko przetworzona, z dużą ilością soli, cukru, utwardzonych olejów roślinnych (tłuszczów trans), środków konserwujących, barwników, zagęstników czy polepszaczy smaku. Powodują ona przeciążenie i zaburzenie funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wydalanie, w tym nerek, a także zahamowanie naturalnych procesów usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, czego konsekwencją bywa np. samozatrucie organizmu.

Dieta oczyszczająca nerki z toksyn

Oczyszczanie nerek z toksyn to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, by podczas przygotowywania posiłków unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami, co zapobiega rozwojowi niekorzystnych procesów gnilnych i fermentacyjnych. W codziennym jadłospisie powinno znajdować się 5 porcji warzyw i owoców, a także ryby i produkty z dużą zawartością błonnika, czyli m.in. kasze (jaglana, gryczana), otręby, płatki zbożowe oraz pieczywo pełnoziarniste. Wskazane są jogurty naturalne, kefiry i inne sfermentowane napoje mleczne. Cenne właściwości ma również suszona żurawina (bez dodatku cukru), zapobiegająca m.in. rozwojowi kamieni nerkowych.

Nerki oczyszcza przede wszystkim odpowiednia ilość wypitych płynów, przynajmniej 2–3 l dziennie, najlepiej średnio zmineralizowanej wody, zielonej herbaty i soków owocowo-warzywnych.

Oczyszczanie nerek z kamieni

Kamienie nerkowe powstają, gdy dochodzi do wykrystalizowania związków obecnych w moczu. Ten proces przyspieszają przewlekłe infekcje układu moczowego, picie niedostatecznej ilości płynów lub dieta zbyt bogata w szczawiany, obecne m.in. w rabarbarze, szczawiu czy kawie. Kamienie nerkowe bywają też konsekwencją zaburzeń hormonalnych. Często powodują ból, promieniujący od pleców w kierunku brzucha i narządów płciowych. Ból rośnie aż do osiągnięcia największego natężania, które trwa około minuty, następnie łagodnieje, aby po kilku minutach znów powrócić. Schorzeniu towarzyszą trudności w oddawaniu moczu lub pojawiająca się w nim krew.

Oczyszczanie nerek z kamieni wymaga zmiany stylu życia i odżywiania. Należy:

  • pić 2,5–3 l płynów dziennie, zwłaszcza wody;
  • kontrolować ilość oddawanego moczu (powinna zawierać się w przedziale 2–2,5 l dziennie);
  • spożywać dużo warzyw i owoców, szczególnie cytrusowych oraz pokarmów bogatych w błonnik;
  • pilnować, by dieta zawierała odpowiednią ilość wapnia (około 1 g dziennie);
  • ograniczyć ilość spożywanej soli i białka zwierzęcego;
  • utrzymywać prawidłową wagę ciała (wskaźnik masy ciała powinien wynosić 18–25 kg/m2);
  • unikać stresu;
  • uprawiać aktywność fizyczną 2–3 razy w tygodniu.

Czasami konieczne może być leczenie farmakologiczne lub usunięcie kamieni nerkowych metodą litotrypsji zewnątrzustrojowej falą uderzeniową (ESWL), uretroskopii (URS) lub nefrolitotomii przezskórnej (PCNL).

Zobacz film: 25. Jak dawniej usuwano kamienie nerkowe? Źródło: 36,6

Zioła oczyszczające nerki

Elementem kuracji oczyszczającej nerki mogą być stosowane od wieków rośliny i zioła, które często wykazują cenne dla zdrowia działanie, oczyszczają krew oraz narządy ze szkodliwych substancji, złogów i innych nieczystości. Zioła oczyszczające nerki to m.in.: mniszek lekarski, korzeń łopianu, koniczyna czerwona, skrzyp polny, fiołek trójbarwny, pokrzywa zwyczajna, mącznica lekarska i prawoślaz lekarski.

Zalecany jest sok z brzozy. Oczyszcza organizm ze złogów w układzie moczowym i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Oczyszczanie nerek wspiera też pietruszka, a dokładniej jej korzeń i natka. Przed spożyciem należy je zmiksować z oliwą z oliwek i skórką cytryny.

Oczyszczanie nerek według Michała Tombaka

Jedną z osób promujących oczyszczanie nerek jest Michał Tombak, rosyjski biochemik i autor wielu popularnych poradników dotyczących zdrowego stylu życia. Proponuje on dietę sokową, która trwa 6 dni i polega na piciu wody z siarczanem magnezu oraz mieszanki soków z owoców cytrusowych. Po zakończeniu kuracji należy przez przynajmniej 2 miesiące zaniechać spożywania cukru, produktów wysoko przetworzonych oraz tłustych i smażonych potraw.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
245
23
Polecamy
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu”
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu” Dzień Dobry TVN
Dieta oczyszczająca organizm.
Co jeść po świętach? 
Dieta oczyszczająca organizm. Co jeść po świętach?  Dzień Dobry TVN
Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy.
Przyczyny i leczenie
Piasek w nerkach – pierwszy objaw kamicy. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Jakie zioła na nerki warto stosować?
Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek?
Jakie zioła na nerki warto stosować? Które z nich są skuteczne w leczeniu zapalenia nerek? TVN zdrowie
Komentarze (1)
jola
szkoda, że brak pomysłu na usuwanie mocznika i kreatyniny z organizmu, na poprawę pracy nerek
Czytaj całość
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna