Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczacz powietrza: w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza
menu
Polub nas na Facebooku

Oczyszczacz powietrza: w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza

dom

Fot. shapecharge, / Getty Images

Oczyszczacz powietrza to urządzenie uniwersalne. Może być wykorzystywany wiosną, kiedy w powietrzu pełno jest pyłków, zimą kiedy za oknem króluje smog, a nawet latem, gdy chcemy pozbyć się roztoczy kurzu domowego. Podsumowując, oczyszczacz w mieszkaniu pozwala cieszyć się czystym i świeżym powietrzem cały rok.

Zakup oczyszczacza powietrza to w dzisiejszych czasach nie fanaberia, ale poważna inwestycja w zdrowie domowników. Pamiętajmy o tym, że cały czas jesteśmy narażeni na toksyczne substancje, pyłki, alergeny, grzyby, bakterie i wirusy, które krążą w powietrzu. Wcale nie jest tak, że problem smogu obecny jest tylko zimą (lub podczas sezonu grzewczego). Smog osiada na ulicach, toksyny utrzymują się w trawie, na chodnikach czy placach zabaw, a deszcze nie są wystarczająco intensywne, żeby wypłukać te zanieczyszczenia. Dodatkowo, wiosną i latem wiatr unosi je i mamy do czynienia ze smogiem wtórnym. Oznacza to tyle, że wbrew pozorom powietrze w lecie wcale nie jest czystsze (a do tego zagraża nam ozon!).

Zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz przedostają się do mieszkań i to nawet wtedy, kiedy unikamy ich wietrzenia. Toksyny (benzoapiren, metale ciężkie, dioksyny i furany) po dotarciu się do naszych dróg oddechowych mogą osiadać w płucach lub wchłaniać się do krwiobiegu - wszystko zależy, czy są to cząsteczki PM2,5 czy PM10. Co powodują? Nagromadzenie pyłów w płucach powoduje kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, zwiększenie podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrzenie alergii (astmy, kataru siennego, zapalenia spojówek).

Przewlekłe wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca (zawał) oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i POCHP. Zanieczyszczenia są szczególnie groźne dla dzieci oraz kobiet w ciąży, mogą powodować m. in. przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka.

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Więcej znajdziecie tutaj: Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?

Dlaczego zakup oczyszczacza powietrza to dobry pomysł? Przede wszystkim dlatego, że urządzenie jest całoroczne i sprawdzi się nie tylko zimą, ale i latem, kiedy mamy do czynienia ze smogiem wtórnym. Dodatkowo oczyszczacze powietrza usuwają nieprzyjemne zapachy, alergeny (np. pyłki) oraz roztocza kurzu domowego! Dobre produkty mają także funkcję nawilżania powietrza. W większości przypadków oczyszczacze powietrza są wyposażone w czujniki, dzięki czemu dobierają tryb pracy automatycznie do warunków panujących na zewnątrz.

Oczyszczacze, które świetnie sprawdzą się w domu to urządzenia marki Sharp, zwłaszcza najnowsza generacja o nazwie KC-G. Zostały one wyposażone w tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. To oznacza, że oczyszczacze dbają już nie tylko o powietrze, ale też o mieszkanie. Z powodzeniem można porównać je do odkurzaczy 3D, które wyłapują unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia i eliminują je. Oczyszczacze z tej serii zostały wyposażone w czujniki (PM2,5 i kurzu, zapachu, temperatury, wilgotności, światła i ruchu), dzięki którym ich praca regulowana jest automatycznie.

Sharp od lat tworzy inteligentne oczyszczacze powietrza, wyposażone w technologię Plasmacluster, dezaktywującą w 99,9% wirusy i alergeny. Oczyszczacze tej marki są także ciche oraz energooszczędne, a to ważne, jeśli chcemy korzystać z nich cały rok. Urządzenia przydadzą się także w sezonie jesiennym, kiedy to w powietrzu krążą różne wirusy. Jak mówi Mariusz Kościelniak, ekspert marki Sharp:

Po natrafieniu w powietrzu na wirusy jony Plasmacluster otaczają je i neutralizują. Liczne badania oraz nagrody potwierdzają wielką skuteczność technologii sięgającą aż 99,9% w usuwaniu wirusów, w tym wszystkie odmiany grypy i alergenów.

Warto pamiętać, że oczyszczacze sprawdzą się w przypadku sezonowych alergii - dzięki nim z powietrza wyeliminowane zostaną alergeny. Podobnie będzie to wyglądało w przypadku uczulających odchodów roztoczy kurzu domowego, które również mogą powodować nieżyt nosa czy zapalenie spojówek. Latem oczyszczacze marki Sharp można wykorzystać również jako wysokiej klasy klimatyzery ewaporacyjne.

Nieprzyjemne zapachy, alergeny i wirusy oraz smog nie stanowią już problemu, przynajmniej w naszym domowym zaciszu. Dzięki dobrej jakości oczyszczaczom powietrza możemy odetchnąć pełną piersią.

Czym jest Technologia Plasmacluster, instalowana w sprzętach Sharp?

Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. zarodniki pleśni) lub substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego