Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczacz powietrza przyda się także latem!  
menu
Polub nas na Facebooku

Oczyszczacz powietrza przyda się także latem!  

upał

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Oczyszczacze powietrza to urządzenia całoroczne. Myli się ten, kto uważa, że problem zanieczyszczonego powietrza występuje tylko zimą, kiedy smog widoczny jest gołym okiem. W trakcie upałów także atakują nas toksyny z powietrza - jakie? Jak się ich pozbyć z naszych domów?

Problem zanieczyszczonego powietrza widać gołym okiem zimą - nad polskimi (i nie tylko) miastami zalega gęsta mgła, która składa się ze szkodliwych pyłów PM10 oraz PM2,5. Jednak zima się kończy, znika niska emisja i znika smog. Czy to prawda? Nie do końca - w końcu toksyny muszą gdzieś "osiąść". Pyły opadają na ziemię, na trawniki, chodniki i ulice, a deszcze nie wystarczą, aby je zmyć. Zatem kiedy przychodzi wiosna, a potem lato - zanieczyszczenia unoszą się do góry (podnoszone poprzez wiatr, ale i ruch uliczny) i nadal mamy z nimi problem. Problem, którego nie widać, a który jest bardzo szkodliwy dla naszych płuc! Letni smog nazywamy wtórnym, ale nie tylko on nam zagraża! Zimą najwięcej zanieczyszczeń powoduje niska emisja, natomiast latem najwięcej toksyn emitują spaliny samochodowe. Aby zminimalizować ich ilość warto pomyśleć o jeździe na rowerze! Należy także wykonywać regularne przeglądy samochodu i pilnować, aby poziom emisji tlenków azotu i węglowodorów auta nie przekraczał norm.

Polecamy: Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczeniami z powietrza?

Latem poważnym zagrożeniem jest ozon - zanieczyszczenie wtórne, powstałe z tlenków azotu i węglowodorów, które rozkładają się w promieniach słonecznych, w wysokiej temperaturze. Poziom docelowy stężenia 8-godzinnego dla ozonu wynosi 120 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 25 dni w ciągu roku. Poziom informowania społeczeństwa wynosi 180 µg/m3, a poziom alarmowy 240 µg/m3. 

Co powoduje ozon? Jaki ma wpływ na ludzki organizm?

  • chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, 
  • szybki i płytki oddech, 
  • bóle głowy, zwłaszcza przy większym wysiłku fizycznym. 

Wysokie stężenia ozonu mogą powodować:

  • podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych, 
  • kaszel,
  • napady duszności, 
  • podrażnienia i swędzenie oczu, 
  • bóle klatki piersiowej, 
  • podrażnienia śluzówki, 
  • choroby dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc).

Zimą mamy do czynienia ze smogiem, wiosną przeszkadzają nam pyłki, latem ozon, a z kolei jesienią zanieczyszczenia powstałe w wyniku m. in. wypalania traw. Jak sobie pomóc? Maseczka chroniąca nas przed zanieczyszczeniami na zewnątrz powinna być zdejmowana w domu. W domu, w którym o czyste powietrze dba oczyszczacz powietrza!

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać na lato? Tylko Sharp pomoże nam się ochłodzić!

Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza marki Sharp, uwagę należy zwrócić zwłaszcza na nowy model KC-F32EUW. Posiada on wszystkie zalety kultowego KC-930EUW, a dodatkowo kilka udogodnień! Pierwszym z nich będzie wydajniejszy filtr - zamiast zintegrowanego filtra zamontowano w nim znacznie wydajniejszy set (H13 + filtr węglowy). Dodatkowo model Sharp KC-F32EUW jest bardzo cichy - działa na poziomie 21dB, ma wbudowany timer off (programowanie wyłączenia po 1h, 2h, 4h, 8h) i funkcję AUTO RESTART (urządzenie po utracie zasilania uruchomi się na ostanim programie).

Tym, co wyróżnia wszystkie oczyszczacze Sharp są wbudowane generatory Plasmacluster. Znajdziemy je w oczyszczaczach powietrza każdej serii - KC-A, KC-D, KC-G z funkcją Ion Shower oraz we wspomnianym modelu KC-F. Czym jest Plasmacluster? To technologia jonizacji. Polega ona na generowaniu stabilnych jonów dodatnich oraz ujemnych, które są uwalniane do powietrza i przypominają te, które występują w naturze. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Dodatkowo dzięki Plasmacluster pozbędziemy się z domu przykrych zapachów. Nie mówiąc już o tym, że ta technologia została stworzona do eliminowania zanieczyszczeń powietrza i dbania o nasze zdrowie!

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Model Sharp KC-F32EUW może pełnić także funkcję klimatyzera. W nowym oczyszczaczu zbiornik na wodę został zastąpiony szufladą - w kwestii zasilania urządzenia kostkami lodu jest to niezastąpione rozwiązanie stosowane właśnie w klimatyzatorach. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik i wyświetlacz temperatury, co niewątpliwie jest również bardzo przydatne zwłaszcza w trakcie upałów. Oczywiście Sharp KC-F32EUW pełni także funkcję nawilżacza powietrza - spektrum jego zastosowań jest bardzo szerokie!


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
1
Polecamy
Oczyszczacz powietrza:
w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza
Oczyszczacz powietrza: w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza TVN zdrowie
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem:
jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Nawilżacze powietrza chronią przed wirusami.
Anna Nowak-Ibisz zdradziła, jaki model wybrać
Nawilżacze powietrza chronią przed wirusami. Anna Nowak-Ibisz zdradziła, jaki model wybrać Dzień Dobry TVN
Odkurzacz wodny - jaki wybrać?
Wady i zalety
Odkurzacz wodny - jaki wybrać? Wady i zalety Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?