Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?

rodzina

Fot. Chris Amaral / Getty Images

Już za chwilę rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim problem smogu. Niestety co roku nad miastami zalega mgła składająca się z pyłów PM10 oraz PM2,5, które są bardzo toksyczne. Jak odzyskać świeże powietrze? W jaki sposób pomóc naszym płucom?

Smog to nic innego jak toksyczna mgła zalegająca nad miastami zimową porą. Zimne i suche powietrze, brak wiatru i dobra widoczność sprawiają, że zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. Za smog odpowiedzialna jest głównie niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych kiepskiej jakości paliwem i piecami bez odpowiednich filtrów. Co roku o problemie robi się głośno wtedy, kiedy jest już za późno i normy są znacznie przekroczone. A każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem. Wolnym nie tylko od smogu...

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Więcej o smogu przeczytacie tutaj: W jakich warunkach pogodowych występuje smog?

Smog składa się z pyłów PM2,5 oraz PM10, które przenikają do płuc, a potem do krwiobiegu. Składają się z benzoapirenu, metali ciężkich, substancji toksycznych, które wpływają na funkcjonowanie organizmu i przyczyniają się do rozwoju chorób, w tym nowotworów. Oddychanie takim powietrzem można porównać do palenia tytoniu - mieszkańcy bardzo zanieczyszczonych miast wypalają nawet kilka papierosów dziennie (w ogóle nie paląc!). Jak zatem zadbać o swoje zdrowie?

Przede wszystkim należy unikać wychodzenia na dwór i wietrzenia mieszkania, kiedy normy smogu są przekroczone. Warto także zakupić specjalną maseczkę do stosowania na zewnątrz oraz oczyszczacz powietrza do mieszkania. Smog dociera bowiem do mieszkań nawet wtedy, kiedy mamy szczelnie zamknięte okna.

Posiadanie oczyszczacza powietrza niesie za sobą więcej zalet. Przede wszystkim ułatwia walkę z roztoczami. Nie wiecie co to? Cóż, najwyraźniej nie macie alergii lub jeszcze o niej nie wiecie, ale roztocza kurzu domowego mieszkają u każdego z nas. Ich odchody są silnym alergenem, a te mikroskopijne pajęczaki (mają zaledwie 0,3 mm) zwykle bytują w tkaninach. Spotkamy je w sypialni, na materacu, w kołdrze, na poduszkach czy zasłonach. Mieszkają także na kanapie czy w dywanie. Ich duża ilość (a właściwie duża ilość ich odchodów) powoduje reakcje alergiczne, np. przewlekły nieżyt nosa. Oczyszczacz powietrza świetnie sobie z nimi poradzi i zapewni nam komfort oddychania świeżym powietrzem. W celu pozbycia się roztoczy należy także stosować inne metody, np. częste pranie pościeli w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-G50

Walka z roztoczami to nie wszystko, co potrafi dobry oczyszczacz powietrza. Wiosną, kiedy w powietrzu unoszą się silnie uczulające pyłki, oczyszczacz sprawi, że powietrze w naszym mieszkaniu będzie wolne od tych alergenów! Dobry oczyszczacz powietrza usunie także przykre zapachy z domu i może pełnić funkcję nawilżacza. Po co nam oczyszczacz powietrza latem? Także się przyda - w końcu w okresie upałów zanieczyszczenia osiadłe na chodnikach czy ulicach są unoszone są przez wiatr. Te toksyny również zagrażają naszemu zdrowiu!

Polecamy: Oczyszczacz powietrza przyda się także latem! 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza firmy Sharp, które zostały wyposażone w Plasmacluster. Co to takiego? Dzięki technologii Plasmacluster powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. To dane techniczne... A co to oznacza dla użytkownika? Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą.

W praktyce oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Oczyszczacze powietrza Sharp KC-G to przedstawiciele najnowszej generacji urządzeń z funkcją nawilżania powietrza. Latem można je wykorzystywać także jako klimatyzery. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jak najlepiej zadbać o jego jakość. Czujnik temperatury stale ją mierzy i dopasowuje idealny poziom wilgotności powietrza, czujnik pyłu PM2.5 i kurzu po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Oczyszczacz powietrza:
w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza
Oczyszczacz powietrza: w zimie niszczy smog, wiosną pyłki, a w domu roztocza TVN zdrowie
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki
Gadżety dla alergików – sprawdzone urządzenia, dzięki którym nie straszne będą roztocza i pyłki Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?