Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?

Oczyszczacz powietrza nie tylko do walki ze smogiem: jak jeszcze przyda nam się w mieszkaniu?

rodzina

Fot. Chris Amaral / Getty Images

Już za chwilę rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim problem smogu. Niestety co roku nad miastami zalega mgła składająca się z pyłów PM10 oraz PM2,5, które są bardzo toksyczne. Jak odzyskać świeże powietrze? W jaki sposób pomóc naszym płucom?

Smog to nic innego jak toksyczna mgła zalegająca nad miastami zimową porą. Zimne i suche powietrze, brak wiatru i dobra widoczność sprawiają, że zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. Za smog odpowiedzialna jest głównie niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych kiepskiej jakości paliwem i piecami bez odpowiednich filtrów. Co roku o problemie robi się głośno wtedy, kiedy jest już za późno i normy są znacznie przekroczone. A każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem. Wolnym nie tylko od smogu...

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

Więcej o smogu przeczytacie tutaj: W jakich warunkach pogodowych występuje smog?

Smog składa się z pyłów PM2,5 oraz PM10, które przenikają do płuc, a potem do krwiobiegu. Składają się z benzoapirenu, metali ciężkich, substancji toksycznych, które wpływają na funkcjonowanie organizmu i przyczyniają się do rozwoju chorób, w tym nowotworów. Oddychanie takim powietrzem można porównać do palenia tytoniu - mieszkańcy bardzo zanieczyszczonych miast wypalają nawet kilka papierosów dziennie (w ogóle nie paląc!). Jak zatem zadbać o swoje zdrowie?

Przede wszystkim należy unikać wychodzenia na dwór i wietrzenia mieszkania, kiedy normy smogu są przekroczone. Warto także zakupić specjalną maseczkę do stosowania na zewnątrz oraz oczyszczacz powietrza do mieszkania. Smog dociera bowiem do mieszkań nawet wtedy, kiedy mamy szczelnie zamknięte okna.

Posiadanie oczyszczacza powietrza niesie za sobą więcej zalet. Przede wszystkim ułatwia walkę z roztoczami. Nie wiecie co to? Cóż, najwyraźniej nie macie alergii lub jeszcze o niej nie wiecie, ale roztocza kurzu domowego mieszkają u każdego z nas. Ich odchody są silnym alergenem, a te mikroskopijne pajęczaki (mają zaledwie 0,3 mm) zwykle bytują w tkaninach. Spotkamy je w sypialni, na materacu, w kołdrze, na poduszkach czy zasłonach. Mieszkają także na kanapie czy w dywanie. Ich duża ilość (a właściwie duża ilość ich odchodów) powoduje reakcje alergiczne, np. przewlekły nieżyt nosa. Oczyszczacz powietrza świetnie sobie z nimi poradzi i zapewni nam komfort oddychania świeżym powietrzem. W celu pozbycia się roztoczy należy także stosować inne metody, np. częste pranie pościeli w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-G50

Walka z roztoczami to nie wszystko, co potrafi dobry oczyszczacz powietrza. Wiosną, kiedy w powietrzu unoszą się silnie uczulające pyłki, oczyszczacz sprawi, że powietrze w naszym mieszkaniu będzie wolne od tych alergenów! Dobry oczyszczacz powietrza usunie także przykre zapachy z domu i może pełnić funkcję nawilżacza. Po co nam oczyszczacz powietrza latem? Także się przyda - w końcu w okresie upałów zanieczyszczenia osiadłe na chodnikach czy ulicach są unoszone są przez wiatr. Te toksyny również zagrażają naszemu zdrowiu!

Polecamy: Oczyszczacz powietrza przyda się także latem! 

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza firmy Sharp, które zostały wyposażone w Plasmacluster. Co to takiego? Dzięki technologii Plasmacluster powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. To dane techniczne... A co to oznacza dla użytkownika? Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą.

W praktyce oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).

Oczyszczacze powietrza Sharp KC-G to przedstawiciele najnowszej generacji urządzeń z funkcją nawilżania powietrza. Latem można je wykorzystywać także jako klimatyzery. Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jak najlepiej zadbać o jego jakość. Czujnik temperatury stale ją mierzy i dopasowuje idealny poziom wilgotności powietrza, czujnik pyłu PM2.5 i kurzu po wykryciu zanieczyszczeń (pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, roztocza i ich odchody, zarodniki pleśni, pyłki) w powietrzu przechodzi na intensywny tryb, aby skutecznie i szybko się ich pozbyć.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Więcej na temat
Maska antysmogowa – sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu
Maska antysmogowa – sprawdzony sposób na pył zawieszony w powietrzu
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
Kto i dlaczego znajduje się w największej grupie ryzyka chorób powodowanych przez zanieczyszczenia?
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki