Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Oczy wymagają zimą specjalnej opieki". Jakiej? Poznaj sprawdzone sposoby ordynator oddziału okulistyki
menu
Polub nas na Facebooku

"Oczy wymagają zimą specjalnej opieki". Jakiej? Poznaj sprawdzone sposoby ordynator oddziału okulistyki

CoffeAndMilk/Getty Images

Choć sezon jesienno-zimowy ma w sobie wiele uroku, niesie za sobą dużo więcej zagrożeń dla zdrowia, niż sezon letni. Chociaż ten chłodny czas głównie kojarzy nam się z przeziębieniem i grypą, negatywne skutki mogą odczuć także nasze… oczy.  Na co są narażone? Jak dbać o wzrok w tym sezonie? Pytamy dr Dorotę Walasik-Szemplińską, ordynator Oddziału Okulistyki Sensor Cliniq.

Nawilżone powietrze to nawilżone oczy

Coraz krótsze i chłodniejsze dni sprawiają, że częściej funkcjonujemy przy sztucznym świetle, a czas spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Wysoka temperatura, suche powietrze i nienaturalne światło powodują szybsze zmęczenie oczu i ich nadmierne wysuszenie.   

Jak zaradzić suchości oczu?

- Aby zapobiec wysuszeniu i podrażnieniu oczu w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o otoczenie w jakim przebywamy. Zaleca się używanie nawilżaczy powietrza – elektrycznych lub tradycyjnych – radzi dr Dorota Walasik — Szemplińska, okulistka z Sensor Cliniq. – Kolejnym środkiem zarówno zaradczym, jak i zapobiegawczym, jest używanie nawilżających kropli do oczu, które z jednej strony przyniosą oczom ulgę, a z drugiej, zapobiegną kolejnym podrażnieniom. W przypadku nasilających się objawów polecana jest wizyta u lekarza okulisty.  – dodaje.

Równie istotne co nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest ich przewietrzenie. Zła jakość powietrza może prowadzić do zespołu schorzeń nazywanych syndromem chorego budynku. Może on dotyczyć zarówno mieszkań, jak i miejsca pracy. Jednym z objawów jest między innymi podrażnienie spojówek oczu.

Alergeny zimą, a zdrowie oczu

Miesiące jesienno-zimowe to także nie koniec problemów dla alergików. W tych miesiącach możemy zaobserwować zwiększone natężenie alergenów roztoczy kurzu domowego oraz zarodników grzybów rozwijających się wewnątrz domów. Może to stanowić realny problem dla domowników cierpiących na alergie i dlatego – tak samo jak w przypadku dbania o kondycję oczu – istotne jest odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, w których się znajdujemy.

Groźny smog dla oczu

Wydawać by się mogło, że najlepszą receptą na wszelkie dolegliwości związane z oczami będzie długi spacer, w trakcie którego dotlenimy organizm i damy oczom odpocząć od ekranu komputera czy telewizora. Niestety, ale jesień to także początek pogarszającej się jakości powietrza oraz występowania smogu.

- To jak niebezpieczny jest smog dla układu oddechowego, wie niemal każdy, ale wciąż jest bardzo niska świadomość tego, że wpływa on także negatywnie na narząd wzroku. Istotne w ochronie oczu w trakcie sezonu grzewczego jest zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne, dobrze przylegające do twarzy, zmniejszające ekspozycję na cząstki pyłów. Osoby stosujące soczewki kontaktowe powinny sięgać po soczewki jednodniowe lub częściej wymieniać soczewki wielorazowego użytku. Będą one stanowiły swego rodzaju barierę zapobiegającą przedostawaniu się niebezpiecznych pyłów do oczu. – wyjaśni dr Dorota Walasik — Szemplińska

Zobacz także: Czy smog może być niebezpieczny dla oczu?

Okulary nie tylko latem

Przywykliśmy już do tego, że latem niemal każda spacerującą osoba zaopatrzona jest w okulary przeciwsłoneczne. Jednak wraz z nadejściem chłodniejszych dni widok ten staje się coraz mniej popularny, tak jakby problem nadmiernej ekspozycji oka na słońce dotyczył tylko sezonu wakacyjnego.

Trzeba pamiętać, że jesienią i zimą ludzkie oko jest jeszcze bardziej narażone na szkodliwą ekspozycję na promienie UV niż latem, m.in. przez odbijające przez śnieg i lód światło słoneczne. Takie nasilenie działania promieni UV na nasze oczy może doprowadzić do wielu schorzeń oraz zgubnych skutków, a nawet powstawania schorzeń nowotworowych zagrażających naszemu życiu.

- Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki którym odbieramy niemal 80% informacji, dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać o każdej porze roku, nie tylko latem. Świadomość źródeł dolegliwości takich jak wysuszenie i podrażnienie to pierwszy krok do ich wyeliminowania. Wystarczy kilka prostych rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów – dodaje dr Dorota Walasik- Szemplińska  

Lek. med. Dorota Walasik-Szemplińska - okulistka, ordynator oddziału okulistyki Sensor Cliniq, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas studiów była stypendystką Unii Europejskiej, studiowała we Włoszech. Odbyła również staże zagraniczne w Niemczech i Hiszpanii. Uczestniczy w zjazdach naukowych krajowych i zagranicznych. Dba o wzrok pacjentów wykonując badania diagnostyczne i zabiegi operacyjne. Jako okulista chirurg wykonuje operacje zaćmy i witrektomie, czyli operacje siatkówki. Zajmuje się również pacjentami z orbitopatią tarczycową.

Zobacz także video: Czy złe oświetlenie psuje wzrok?

Złe oświetlenie psuje wzrok - prawda czy fałsz? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
6
Polecamy
Jak chronić oczy jesienią i zimą?
Jak chronić oczy jesienią i zimą? TVN zdrowie
Jak dbać o oczy?
Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia
Jak dbać o oczy? Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia TVN zdrowie
Alergia to nie tylko katar.
Jak złagodzić pieczenie i swędzenie oczu?
Alergia to nie tylko katar. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie oczu? Dzień Dobry TVN
Suche powietrze w domu - jak sobie z nim radzić?
Sposoby na nawilżanie powietrza
Suche powietrze w domu - jak sobie z nim radzić? Sposoby na nawilżanie powietrza Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty