Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obrzęk krtani – czym jest i czy jest niebezpieczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Obrzęk krtani – czym jest i czy jest niebezpieczny?

gardło

Fot.: Artem Furman / stock.adobe.com

Obrzęk krtani jest niebezpiecznym stanem, szczególnie w przebiegu nasilonych alergii, kiedy może dojść do niebezpiecznego dla życia zamknięcia światła dróg oddechowych. Do obrzęku krtani może dojść również w przebiegu stanu zapalnego.

Krtań to element dróg oddechowych rozpoczynający się fałdem nagłośni. Objawy obrzęku krtani to przede wszystkim duszność, stridor wdechowy, a w przypadku całkowitego zamknięcia światła dróg oddechowych – utrata świadomości. Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków przeciwobrzękowych, takich jak glikokortykosteroidy i adrenalina. Ponadto wdraża się leczenie przyczynowe.

Obrzęk krtani – przyczyny

Obrzęk krtani może mieć różne przyczyny. Najczęściej przyczyną obrzęku krtani jest stan zapalny, a konkretnie ostre zapalenie krtani, zapalenie nagłośni, podgłośniowe zapalenie krtani, a także zmiany zapalne tkanek sąsiadujących, jak np. ropnie migdałków. Przyczyny obrzęku krtani mogą być również niezapalne. Należą do nich przede wszystkim:

  • alergia,
  • zewnętrzne urazy szyi,
  • poparzenie gardła,
  • dostanie się ciała obcego do krtani,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • zespół nerczycowy.

Wśród alergenów odpowiedzialnych za pojawienie się obrzęku krtani wymienia się głównie jad pszczół, niektóre wysoko alergizujące pokarmy (np. orzechy, owoce morza), a także niektóre leki. Natomiast obrzęk naczynioruchowy (inaczej obrzęk Quinckego) wynika z zaburzeń immunologicznych i ma postać wrodzoną bądź nabytą. Może pojawić się nie tylko w reakcji na czynnik alergizujący, lecz również na inne czynniki, np. wysiłek fizyczny lub stres. Poza obrzękiem krtani dochodzi przede wszystkim do obrzęku skóry, tkanki podskórnej, warg, powiek i innych okolic twarzy kończyn czy tułowia.

Objawy obrzęku krtani

Wystąpienie objawów oraz ich stopień nasilenia zależy od poziomu, na którym rozwinął się obrzęk, a także jego rozległości. Obrzęk krtani może generować duszność, pojawienie się suchego kaszlu, chrypki, wrażenia obecności ciała obcego w drogach oddechowych, trudności w połykaniu, ból gardła (szczególnie przy zapalnym podłożu obrzęku i współistnieniu obrzęku gardła i krtani). Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem, a w przypadku duszności – pilne wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Bardzo niebezpieczne są nagłe reakcje alergiczne objawiające się obrzękiem krtani, gdyż narasta on nagle. Ratunkiem dla chorego może być jedynie natychmiastowe podanie adrenaliny.

Obrzęk krtani – leczenie

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, w związku z tym osoby z tendencją do reakcji alergicznych powinny unikać kontaktu z alergenem mogącym doprowadzić do tak niebezpiecznego stanu. Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i alergenów wziewnych, jadów owadów czy leków. W przypadkach, gdy w przeszłości miał miejsce obrzęk krtani na tle alergicznym, zaleca się w miarę możliwości wykonanie odczulania, by zapobiec podobnym niebezpiecznym incydentom w przyszłości. Leczenie obrzęku krtani na podłożu ostrej reakcji alergicznej wymaga podania choremu adrenaliny. W przypadku obrzęku krtani na tle infekcji bakteryjnej podaje się antybiotyki, a w przypadku reakcji na chorobę układową stosuje się leczenie przyczynowe. Czasami obrzęk jest na tyle nasilony, że konieczne bywa wykonanie tracheotomii. Leki przeciwobrzękowe na krtań to przede wszystkim glikokortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

Obrzęk krtani w przebiegu krupu

Krup to jednostka chorobowa o podłożu zapalnym, która najczęściej dotyka dzieci. Przyczyną są najczęściej wirusy paragrypy i grypy, wirus RS lub adenowirus. Krup to inaczej podgłośniowe zapalenie krtani, które ma zazwyczaj stosunkowo łagodny przebieg. W wyniku miejscowego zakażenia wirusami błony śluzowej w okolicy podgłośniowej krtani dochodzi do znacznego obrzęku i zwężenia światła dróg oddechowych. Objawem tego jest wdechowa duszność i świst wdechowy.

Leczenie obrzęku krtani w krupie jest zależne od nasilenia objawów. Wirusy nie wymagają stosowania antybiotyków, nie ma też przyczynowej terapii. W przypadku nasilonej duszności włącza się do leczenia glikokortykosteroidy wziewnie lub ogólnoustrojowo, a nawet adrenalinę.

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obrzęk krtani a obrzęk gardła

Chociaż są to sąsiadujące struktury, to nie zawsze obrzęk gardła grozi obrzękiem krtani. Obrzmienie gardła jest bardzo częstym stanem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie powoduje ono jednak zamknięcia światła dróg oddechowych, jak w przypadku obrzęku krtani. Rozpulchnione gardło daje wrażenie „kluchy” w gardle, pojawiają się problemy z przełykaniem i nasilony ból, jednak nie dotyczy on krtani. Obrzęk gardła cechuje przekrwienie i rozpulchnienie błony śluzowej gardła, powiększenie migdałków, a czasem również naloty na migdałkach. Stan taki może wywołać np. mononukleoza zakaźna lub cytomegalowirus.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Polecamy
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać i jak leczyć?
Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać i jak leczyć? TVN zdrowie
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe?
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?