Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych

NAN

Fot: feelphotoartzm / fotolia.com

Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia – całkowicie lub tylko częściowo. Leczenie choroby u dzieci polega na stosowaniu maści sterydowych. U dorosłych skuteczne jest jedynie operacyjne usunięcie stulejki. 

Stulejka utrudnia współżycie, natomiast u nastolatków prowadzi do kompleksów. Pojawia się nie tylko u mężczyzn, ale także u pań.

Jak wygląda stulejka?

Stulejka to zwężenie otworu napletka (fałdu skórnego znajdującego się na żołędziu prącia), które sprawia, że odsłonięcie żołędzi prącia jest niemożliwe. Występuje ono u wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli pierwszego roku życia. Stulejka u niemowlaka jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno niepokoić jego rodziców. Ważne, aby nie zsuwać napletka – to może prowadzić do pęknięć, a w konsekwencji – pojawienia się blizn. Powinien się samoczynnie odkleić do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Jeśli nie odsłania żołędzi u chłopca w wieku 3-4 lat, należy się z nim zgłosić do lekarza rodzinnego. Ten skieruje młodego pacjenta do urologa dziecięcego lub do chirurga. Chorobę obserwuje się też u dorosłych mężczyzn oraz u kobiet – to tzw. stulejka łechtaczki.

Rodzaje stulejki

Istnieją dwa rodzaje schorzenia:

  • stulejka całkowita, w której napletek nie odsłania całej żołędzi prącia;
  • stulejka częściowa (niepełna), występująca gdy można częściowo odsłonić żołądź; odsłonić go w pełni, kiedy penis nie znajduje się w stanie erekcji lub też całkowicie odsłonić żołądź członka we wzwodzie, podczas gdy napletek zaciska się w rowku zażołędnym (powstaje wtedy tzw. załupek).

Wyróżnia się stulejkę wrodzoną, powstałą na skutek zwężenia napletka. Sprawia to, że jego zsunięcie, a także utrzymanie higieny członka są utrudnione. Mycie powoduje bowiem duży ból. Stulejka nabyta pojawia się z kolei na skutek:

  • stanów zapalnych cewki moczowej bądź napletka,
  • urazów prącia,
  • cukrzycy,
  • zbliznowaceniem powstałym na skutek siłowego odciągania napletka,
  • nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych u dziecka.

Jakie konsekwencje wywołuje stulejka?

Stulejka powoduje stany zapalne w okolicach prącia: przy wewnętrznych narządach płciowych i w drogach moczowych. Może też prowadzić do zwężenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej oraz zaniku śluzówki znajdującej się na napletku. W przebiegu stulejki pojawiają się zakażenia skórne. U nastolatków choroba jest źródłem kompleksów. Niewyleczone schorzenie wywołuje problemy w życiu seksualnym. Jest bowiem związane z bólem pojawiającym się w trakcie uprawiania stosunku. Mężczyźni często ukrywają swoje dolegliwości przed partnerką, np. ze wstydu. Warto zgłosić się z objawami choroby do lekarza zaraz po ich pojawieniu się.

Leczenie stulejki

Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości przez rodziców jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Specjaliści wskazują, że odciąganie napletka u niemowląt nie jest wskazane. Może bowiem prowadzić do powstawania mikrourazów, które dodatkowo zwężają napletek. U dorosłych jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie stulejki. Można ją przeprowadzić po wyleczeniu wszelkich stanów zapalnych i zakażeń istniejących w obrębie napletka. Zabieg obejmuje usunięcie jego wąskiej części, a następnie poszerzeniu go. Niekiedy może być konieczne usunięcie fałdu skórnego w całości, zwane obrzezaniem. Może być wykonana także w znieczuleniu miejscowym, jednak ze względu na silne unerwienie penisa, pacjencji częściej wybierają pierwszą możliwość. Po zabiegu specjalista zakłada opatrunek, który wymienia się po upływie doby. Ważne, aby członek pozostawał w pozycji pionowej. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się obrzęku pooperacyjnego. Z penisem przez około 10 dni od poszerzenia napletka należy obchodzić się bardzo delikatnie. Po operacji trzeba zażywać antybiotyki i leki przeciwbólowe. Kiedy rana się zagoi, a szwy zostaną usunięte lub rozpuszczą się, można rozpocząć rehabilitację członka. Przeprowadza się ją, jeśli napletek został poszerzony. Należy go odwodzić i przywodzić, by po wygojeniu nie zmniejszył znów swojego obwodu. Po zabiegu usunięcia stulejki trzeba powstrzymać się od stosunków seksualnych przez około 30 dni.

Zobacz także: Spodziectwo prąciowe, żołędziowe i mosznowe. Operacja spodziectwa

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Jak zapobiec pojawieniu się stulejki?

Aby zapobiec pojawieniu się stulejki, trzeba dbać o higienę narządów płciowych. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Napletek można spróbować bardzo delikatnie odciągnąć dopiero, kiedy dziecko skończy dwa lata. Jeśli skarży się na ból, należy ponowić próbę dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Aby ustrzec się przed wystąpieniem stulejki nabytej, dorośli również powinni zachować higienę intymną. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta u osób, które mają stan zapalny napletka i cewki moczowej oraz są podatne na zakażenia okolic intymnych. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
12
Polecamy
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Stulejka u dorosłego mężczyzny.
Przebieg i sposoby leczenia.
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia. TVN zdrowie
Co to jest napletek?
Choroby napletka
Co to jest napletek? Choroby napletka TVN zdrowie
Napletek u dziecka ‒ jak z nim postępować?
Napletek u dziecka ‒ jak z nim postępować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby