Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy raka języka, jego przyczyny i metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy raka języka, jego przyczyny i metody leczenia

Kobieta pokazuje język pod lupą

Fot: kei907 / stock.adobe.com

Rak języka przeważnie występuje u starszych mężczyzn nadużywających alkoholu i tytoniu. Możliwe przyczyny raka języka to też zmiany śluzówki jamy ustnej i jej uszkodzenia oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zakażenie wirusem brodawczaka. Raka języka leczy się chirurgicznie, a gdy daje przerzuty – także chemio- i radioterapią.

Rak języka należy do grupy nowotworów głowy i szyi. Około 90% tych nowotworów to rak nabłonkowy wywodzący się z błony śluzowej. Choroby z tej grupy zwykle dają przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych, rzadko rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Do nowotworów głowy i szyi oprócz raka języka zalicza się: nowotwory jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani, ucha, zatok, nosa oraz tarczycy.

Zwiastuny raka języka: zmiany w jamie ustnej, z których może rozwinąć się rak

Sporadycznie pojawiające się afty czy niewielkie urazy nie powodują raka języka. Natomiast ciągłe urażanie tkanek jamy ustnej i choroby związane z rogowaceniem nabłonka mogą być przyczyną nowotworu, tym bardziej u osób nadużywających alkoholu i palaczy.

Dwa zjawiska najczęściej rozwijające się do raka języka to leukoplakia oraz erytroplakia (rogowacenie czerwone Queyrata). Leukoplakia powstaje zwykle w jamie ustnej alkoholików, palaczy, u osób żujących tytoń oraz w przypadkach, gdy w jamie ustnej przez długi czas dochodzi do uszkodzeń nabłonka np. w wyniku źle dopasowanej protezy zębowej, ostrych krawędzi zębów czy noszenia aparatu ortodontycznego. Ma postać białej plamy lub białego uwypuklenia śluzówki i nie da się jej usunąć mechanicznie. Nie swędzi ani nie boli. W erytroplakii błona śluzowa miejscowo wygląda jak aksamit i są na niej nadżerki bądź wrzody. Ma postać czerwonych plam z tendencją do uszkadzania i krwawienia. W wyniku tego w jamie ustnej pojawiają się patologiczne zmiany.

Jeśli zmiany w jamie ustnej utrzymują się ponad 3 tygodnie, mogą być powodem do niepokoju.

Rak języka może rozwinąć się też z nieleczonego liszaja płaskiego. W jamie ustnej zmiany mają postać mlecznobiałych grudek układających się w siateczki i obejmują najczęściej policzki, język, dziąsła i wargi. Grudki te mogą zmieniać się w pęcherze i pękać, tworząc rany.

Ryzyko wystąpienia nowotworu języka zwiększa też włóknienie podśluzówkowe – zanikowe zapalnie jamy ustnej, które objawia się owrzodzeniem śluzówki i jej zblednięciem.

Zobacz także: Zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych

Rak języka: objawy nowotworu języka

Nowotwór języka może powodować różne objawy w zależności od tego, w której części się rozwija. Rak nasady języka skutkuje:

  • odynofagią – to bolesne połykanie,
  • dysfagią – trudności w połykaniu, pokarm z trudem przemieszcza się z jamy ustnej do dalszych części układu pokarmowego,
  • otalgią – to ból ucha niepowiązany z chorobą narządu słuchu.

Rak na ruchomej części języka może powodować ból, a nowotworowe zmiany nabłonka – krwawienie.

Wspólne objawy raka języka niezależnie od jego umiejscowienia, silniejsze lub słabsze w zależności od rozwoju choroby, to:

  • cuchnący oddech,
  • ślinotok,
  • szczękościsk,
  • chrypka,
  • zmniejszenie ruchomości lub unieruchomienie języka,
  • zachłystywanie się,
  • problemy z mową z powodu uszkodzenia tkanki języka,
  • brak apetytu spowodowany bólem i trudnościami w przełykaniu, a w związku z tym utrata wagi.

Bardzo często w zaawansowanym stadium rak języka objawy daje także ogólnoustrojowe. W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się przerzuty. Gdy rak języka daje przerzuty, objawem jest przeważnie wyczuwalny guz ulokowany na węzłach chłonnych. Stan zapalny widoczny jest też w badaniach krwi.

Oprócz nasady języka i jego ruchomej części nowotwór może zająć też dolną część języka. Rak pod językiem zwykle jest przerzutem z bocznej części tego organu do mięśni rylcowo-językowego oraz gnykowo-językowego. Rozwijając się, może naciekać żuchwę. Objawem nowotworu języka w tej części narządu jest ograniczenie jego ruchomości lub unieruchomienie.

Kto częściej choruje na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Przyczyny raka języka i grupy ryzyka zachorowania

Na nowotwory języka narażone są szczególnie osoby, które:

  • nadużywają alkoholu,
  • palą lub żują tytoń,
  • nie dbają należycie o higienę jamy ustnej,
  • narażone są na ciągłe powstawanie urazów w jamie ustnej.

Rak na języku może pojawić się również przy chorobach jamy ustnej powodujących uszkodzenie nabłonka. Jego przyczyny to też:

zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 16 lub 18 – brodawczak ludzki w zależności od typu wirusa może powodować zmiany łagodne lub złośliwe, w przypadku raka języka są to zmiany charakterystyczne dla nowotworów złośliwych, niedobór żelaza oraz witaminy B2.

Rak języka najczęściej dotyka mężczyzn starszych, w przedziale wiekowym od 60 do 70 lat, ale niewiele rzadziej występuje u mężczyzn w średnim wieku. U kobiet w Europie częstość występowania jest mniejsza. W krajach Azji południowo-wschodniej zachorowalność na raka języka wśród kobiet i mężczyzn jest taka sama.

Leczenie raka języka: metody leczenia, przerzuty, rokowania

Leczenie raka języka może opierać się wyłącznie na metodzie chirurgicznej, ale częściej konieczne jest zastosowanie również chemio- i radioterapii. Wykryty w początkowym stadium daje szansę na wyleczenie nawet bez stosowania innych technik niż chirurgiczna. W miarę postępu choroby wskazania do włączenia radioterapii lub chemioterapii rosną.

Rokowania w raku języka zależą w dużej mierze od zaawansowania choroby i odpowiedzi chorego na leczenie. Ze względu na późną wykrywalność rokowania w raku płaskonabłonkowym języka są niepewne. Przeżywalność zależna jest od stadium.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
10
Polecamy
Objawy raka policzka.
Co jest jego przyczyną, jakie jest leczenie i rokowanie
Objawy raka policzka. Co jest jego przyczyną, jakie jest leczenie i rokowanie TVN zdrowie
Rak jamy ustnej – objawy, rokowanie, leczenie i główne przyczyny
Rak jamy ustnej – objawy, rokowanie, leczenie i główne przyczyny TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty