Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych oraz dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych oraz dzieci

Kobieta z bólem brzucha

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Objawy przepukliny pępkowej typowo pojawiają się w pierwszych miesiącach życia dziecka, czasem już przy urodzeniu. Gdy nie są znacznych rozmiarów, zwykle nie stanowią powodu do niepokoju. Znikają do 3. urodzin dziecka i nie wymagają operacji.

Przepuklina wrodzona u dziecka zazwyczaj nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych 3 lat życia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zmian nabytych. Objawy przepukliny pępkowej, a właściwie okołopępkowej, u dorosłych częściej wiążą się z wystąpieniem powikłań i należy leczyć je operacyjnie.

Zobacz także: Co to jest przepuklina? Rodzaje, przyczyny, leczenie choroby

Objawy przepukliny pępkowej – skąd się biorą?

Przepuklina to nieprawidłowe uwypuklenie struktur znajdujących się wewnątrz ciała przez otwór w powłokach, w miejscu, w którym są one osłabione. Może być wrodzona lub nabyta, czyli pojawić się w ciągu życia.

Jednym z rodzajów przepuklin jest przepuklina pępkowa. Objawia się uwypukleniem worka mogącego zawierać jelita przez pępek. Stanowi on bowiem naturalnie występujące miejsce osłabienia przedniej ściany jamy brzusznej. Typowe zmiany pojawiają się u dzieci i są widoczne od urodzenia. Ich przyczyna nie jest do końca poznana. Wynikają z niezarośnięcia pierścienia pępkowego po narodzinach. Szczególnie narażone na jej powstanie są niemowlęta urodzone przedwcześnie lub o niskiej masie urodzeniowej. Objawy przepukliny pępkowej mogą pojawić się również w późniejszym czasie u dorosłych, a czynnikami ryzyka są: nadwaga, zaparcia, choroby przebiegające z uporczywym kaszlem oraz wielokrotne porody.

Objawy przepukliny pępkowej u dzieci

Prawdziwa przepuklina pępkowa występuje jedynie u dzieci; szacuje się, że aż u 1 na 6 noworodków. Zwykle można zaobserwować przemieszczanie się worka przepuklinowego przez otwarty otwór pępowinowy, najczęściej w trakcie płaczu. Nie zawsze widoczna jest od razu po urodzeniu, zauważa się ją także w miarę upływu czasu wraz ze wzmacnianiem się powłok brzucha i wytwarzaniem się większego ciśnienia w jamie brzusznej. Przepuklina jest miękka i daje się bardzo łatwo odprowadzić. Rzadko wiąże się z poważnymi powikłaniami, takimi jak uwięźnięcie, i nie jest bolesna.

Objawy przepukliny pępkowej zazwyczaj znikają w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka, zawsze jednak ocenić powinien je lekarz pediatra. Jeśli samoistnie nie miną, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, szczególnie w przypadku, gdy są duże lub drożny pierścień pępkowy powyżej 2. roku życia ma wielkość od 1,5 cm do 2 cm.

Przepuklina pępkowa u dorosłych – objawy

Przepuklina pępkowa u dorosłych zdarza się o wiele rzadziej niż u dzieci. Zwykle zmiana wrodzona jest wykrywana wcześniej i usuwana, jeśli nie zniknie samoistnie. Częściej u dorosłych występuje przepuklina okołopępkowa. Atakuje zwykle kobiety, które wielokrotnie rodziły. Zaobserwować ją można jako uwypuklenie powyżej lub poniżej pępka w kresie białej.

Objawy przepukliny okołopępkowej zależą w głównej mierze od lokalizacji. Może pojawić się uczucie dyskomfortu oraz bólu w miejscu występowania zmiany, a także zaczerwienienie, owrzodzenie na powierzchni skóry. W przypadku przepukliny okołopępkowej istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego powinna ona być zawsze leczona operacyjnie.

Przepuklina pępkowa objawić się może w 3. trymestrze ciąży. Zwykle dotyczy wówczas kobiet, które w przeszłości przeszły cięcie cesarskie lub operację.

Co przyczynia się do rozwoju przepukliny? Jak można ją leczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina i na czym polega jej leczenie? Źródło: 36,6

Objawy przepukliny pępkowej – uwięźnięcie

Groźnym powikłaniem, które może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest uwięźnięcie przepukliny. Manifestuje się ono zaczerwienieniem worka, jego stwardnieniem oraz bolesnością. Dodatkowo nie udaje się odprowadzić (wcisnąć) przepukliny z powrotem do jamy brzusznej. Niepokojące objawy to ponadto: nudności, wymioty, zatrzymanie się gazów oraz stolca. Chory cierpiący na uwięźnięcie przepukliny wymaga szybkiej operacji, gdyż jego stan ciągle się pogarsza.

Leczenie objawów przepukliny pępkowej

Osoby, u których stwierdza się występowanie przepukliny, kierowane są do chirurga ogólnego lub chirurga dziecięcego, który ocenia konieczność wykonania operacji usuwającej przepuklinę. Zabiegu w trybie planowym wymagają zwykle wszyscy dorośli, dzieci po 3. roku życia z przepukliną pępkową i zawsze z przepukliną okołopępkową. W trybie pilnym operację przeprowadza się u pacjentów, u których obserwuje się objawy związane z uwięźnięciem przepukliny. Metoda operacji dobierana jest na podstawie rodzaju zmiany. U kobiet starających się o dziecko przepuklina pępkowa o małych wrotach powinna być zaopatrzona szwem niewchłanialnym, natomiast o dużych wymaga zaopatrzenia wszczepem syntetycznym.

Po wykonanym zabiegu konieczna jest kontrola. Początkowo mogą być wyczuwalne szwy zamykające pierścień pępkowy, po jakimś czasie jednak w miejscu tym powstaje blizna. Należy wziąć pod uwagę, że przepukliny mogą nawracać, w szczególności w przypadku otyłych pacjentów, dlatego każde pojawienie się zmiany wymaga wizyty u lekarza.

Bibliografia:

1. Garden O.: Chirurgia. Podręcznik dla studentów. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2003.

2. Ciley R.: Disorders of the umbilicus. [w:] Grosfel J., O'Neill J., Coran A., Fonkalsrud E. (eds.): Pediatric Surgery. Mosby Elsevier, wyd. 6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
7
Polecamy
Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych
Przepuklina pępkowa – przyczyny, objawy, leczenie u niemowląt i dorosłych TVN zdrowie
Leczenie przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci
Leczenie przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci TVN zdrowie
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Napletek u dziecka ‒ jak z nim postępować?
Napletek u dziecka ‒ jak z nim postępować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty