Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy nerwicy serca, leczenie i przyczyny tego zaburzenia lękowego
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy nerwicy serca, leczenie i przyczyny tego zaburzenia lękowego

Zestresowany mężczyzna trzyma się a głowę

Fot: Korta / stock.adobe.com

Nerwica serca polega na zaburzeniu pracy serca bez fizycznych problemów tego narządu. Chorobę klasyfikuje się też jako PTSD. Przyczyną nerwicy serca jest stres, który w późniejszej fazie objawia się w kontakcie z pozornie obojętnymi bodźcami. Choroba charakteryzuje się m.in. uciskiem w klatce piersiowej, dusznościami, nudnościami i nadpotliwością. Leczenie nerwicy serca polega na zmianie trybu życia lub psychoterapii.

Główne rodzaje nerwic to: neurastenia, nerwica serca, anankastyczna, hipochondryczna i wegetatywna. Wszystkie te zaburzenia są związane z szybkim trybem życia, niepokojem i stresem.

Co to jest nerwica serca?

Nerwica serca to zespół zaburzeń, które skupiają się wokół pracy serca. Osoba chora czuje nieprawidłowe działanie tego narządu, jednak nie stwierdza się żadnych fizycznych problemów. Jest to zaburzenie powiązane z odczuwanym stresem. 

Nerwica serca dotyka najczęściej osób młodych. Choroba została po raz pierwszy zdiagnozowana podczas pierwszej wojny światowej, gdy wielu żołnierzy nie potrafiło walczyć ze względu na niezwykle silne zaburzenia powiązane ze stresem. Wstępnie określono to "szokiem artyleryjskim", jednak po czasie zauważono, że zaburzenie ma związek z mikrourazami w mózgu. Od tego czasu nerwica serca została sklasyfikowana jako zaburzenia lękowe, reakcja na ciężki stres oraz zaburzenia stresowe pourazowe (Post-Traumatic Stress Disordres, czyli PTSD).

Biologiczne przyczyny nerwicy serca

Podczas doświadczenia sytuacji stresowych wydzielają się hormony, takie jak adrenalina czy kortyzol, które przygotowują organizm do walki ze stresorem. Powoduje to szybsze bicie serca, większy dopływ krwi do mięśni oraz sprawną reakcję. Problem zaczyna się, gdy organizm jest wystawiony na taką sytuację nadmiernie często. 

Wtedy nawet mniej stresujące wydarzenia będą interpretowane jako zagrażające. W późniejszej fazie choroby nawet drobne bodźce mogą wywołać objawy nerwicy serca. Osoba z tym zaburzeniem czuje silną reakcję stresową na sytuacje, które kiedyś były zupełnie obojętne. 

Mięsień sercowy, poza rozrusznikiem nie ma bowiem zbyt dużych zdolności autoregulacyjnych. Główną rolę odgrywa ośrodkowy układ nerwowy, który reguluje pracą serca za sprawą informacji z innych narządów, takich jak oczy, nos lub jama brzuszna.

Psychiczne przyczyny nerwicy serca

Nerwica serca ma też przyczynę w wychowywaniu polegającym na maksymalnym unikaniu cierpienia. Dziecko wtedy postrzega świat jako pełen zagrożeń, od których należy uciekać, zamiast stawiać im czoło. Dodatkowo życie w obecnym świecie, w którym prace są nastawione na maksymalną eksploatację pracownika, skrajnie podwyższa poziom stresu. 

Coraz więcej kredytów, które wiążą pracowników zobowiązaniami na wiele lat, powoduje, że ludzie chcą za wszelką cenę utrzymać swoją pracę, przez co są skłonni do wielu poświęceń. Wzrasta też tempo życia, które jest nastawione na konsumpcję, zamiast na budowanie relacji z ludźmi, którzy gwarantują poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. 

Szczególnie w dużych miastach postępuje coraz większa anonimowość, która generuje kolejne stresy związane z poczuciem osamotnienia. Media podają też nowe informacje o zamachach lub wypadkach samochodowych, przez co ludzie coraz bardziej boją się o swoje życie, co generuje silny stres.

Nerwica serca - objawy: ucisk w klatce piersiowej, osłabienie, nudności, duszności, nadpotliwość, zaczerwienienie skóry

Kiedy autonomiczny układ nerwowy staje się przeciążony, przekłada się to na pracę serca i całego organizmu. Chory czuje ucisk i ból w klatce piersiowej, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Widoczne jest też osłabienie, które powoduje problem z koncentracją uwagi, senność, potrzebę odpoczynku i niemożność kontynuowania rozpoczętych zadań. 

Niekiedy zdarzają się też utraty przytomności. Nerwica serca objawia się też bezdechem i dusznością. Podczas sytuacji, która została uznana przez organizm za stresową, osoba cierpi na zawroty głowy, które nieraz są spowodowane nadmierną wentylacją. Chory często też odczuwa nudności, które są przyczyną wymiotów. 

Jest to spowodowane nierównomierną pracą serca. Choroba powoduje też nadmierną potliwość, głównie w okolicy pach, powierzchni dłoni, stóp i twarzy. W silnie emocjonalnej sytuacji skóra staje się czerwona (szczególnie u młodych osób). Najczęściej w obrębie twarzy czuje się nagły przypływ gorąca i pieczenia, co jest bardzo uciążliwe i przysparza kolejnych doznań stresowych. Jest to związane z rozszerzeniem małych naczyń krwionośnych w czasie, gdy organizm ulega pobudzeniu. 

Niekiedy osoba odczuwa też mrowienie w okolicy warg, drętwienie rąk i problemy z pamięcią.

Nerwica serca - leczenie

Należy zdać sobie sprawę, że nerwica serca to groźne zaburzenie, które z biegiem czasu rozwinie się w poważną chorobę, więc trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć jej objawy. Podstawą do wyleczenia jest zmiana dotychczasowych nawyków. Trzeba maksymalnie ograniczyć wystawienie się na sytuacje stresowe. Nieraz wymaga to drastycznych kroków, jakim jest np. zmiana pracy. Dobrze jest też zadbać o sposoby regulowania napięcia, np. poprzez medytację lub małe przyjemności, takie jak kąpiele z olejkami eterycznymi. 

Niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna, która obniża poziom kortyzolu we krwi. Istotny jest też regularny sen, minimum 7 godzin dziennie. Warto też odstawić wszystkie używki, takie jak kawa, papierosy i alkohol. W bardzo intensywnych przypadkach choroby niekiedy psychiatra może przepisać leki antydepresyjne, jednak nie wyleczą one przyczyn zaburzenia, mogą jedynie zniwelować występowanie objawów. Najlepszą metodą jest psychoterapia, która polega na zmianie schematów myślowych i stosunku do sytuacji uważanych za stresowe.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
155
4
Polecamy
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy?
Nerwica lękowa – jakie są jej przyczyny, objawy i jak się ją leczy? Dzień Dobry TVN
Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie
Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?