Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie wszawicy łonowej
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie wszawicy łonowej

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Wszy łonowe mają około 1-2 mm i pojawiają się w miejscach intymnych, ale też pod pachami lub na klatce piersiowej u mężczyzn. Leczenie wszawicy można rozpocząć od stosowania preparatów bez recepty. Jeśli wszy nie znikną, należy kupić leki zapisywane przez specjalistę. Często stosuje się również dimetykon.

Wszy, inaczej gnidy, są najbardziej znane w postaci głowowej. Nieco mniejsze osobniki atakują też miejsca intymne. Wszy na włosach na głowie pojawiają się zwykle u dzieci, a wszawica łonowa to z reguły problem osób dorosłych.

Skąd się biorą wszy łonowe?

Wszy łonowe mają niewielki rozmiar – 1-2 mm – i są mniejsze od wszy głowowej. Składają jaja, tzw. gnidy, które przyczepiają się u podstawy włosów łonowych. Pasożyty umiejscawiają się na włosach pod pachami, na klatce piersiowej u mężczyzn oraz w miejscach intymnych. Wszy łonowe mogą być trudne do zauważenia ze względu na swój biało-żółty kolor. Do zakażenia wszawicą może dojść podczas kontaktu seksualnego z żywicielem pasożytów. Oprócz tego wszy mogą przedostać się do okolic intymnych przez używanie pościeli, bielizny, ręczników oraz odzieży, z której korzystała zakażona osoba. Wszy łonowe nie skaczą - w przeciwieństwie do pcheł. Do zakażenia dochodzi np. w akademikach, schroniskach, internatach lub noclegowniach. Często chorują całe rodziny. Choroba jest uważana za wstydliwą, ponieważ niektórzy wciąż sądzą, że wszy pojawiają się u osób, które nie zachowują higieny osobistej. Nie jest to jednak prawda.

Zobacz także: Wszawica ludzka i łonowa – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Wszawica łonowa – objawy

Wszy łonowe żywią się krwią. Tam, gdzie ukąsiły człowieka, dochodzi do procesu hemolizy, tzn. zniszczenia erytrocytów. Na skórze pojawiają się nieduże, zabarwione na siny kolor zmiany. U osób zarażonych wszawicą występuje swędzenie, które wywołują przemieszczające się wszy. Świąd dotyczy głównie skóry na udach, brzuchu, wzgórku łonowym oraz okolicach pachwin. Warto wiedzieć, że objawy wszawicy łonowej pojawiają się po kilku tygodniach od zakażeniach. Dopiero wtedy pasożyty się mnożą i podrażniają duże obszary skóry. U osób podatnych na działanie alergenów, wszy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niekiedy towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych. Na włosach chorego najczęściej widoczne są gnidy, dorosłe osobniki pojawiają się rzadko.

Wszy łonowe – leczenie domowe

W aptece są też dostępne preparaty na wszy łonowe bez recepty z permetryną 1%. Są sprzedawane w formie kremów lub szamponów. Należy je stosować zgodnie z instrukcją podaną na ulotce. Najczęściej jednak pozostawia się je na suchej skórze przez 10 minut. Kolejnym sposobem jest użycie dimetykonu, który jest nietoksyczny i nie wywołuje podrażnień. Dostępne są też roztwory dimetikonu i cyklometikonu 5, które duszą wszy. Te składniki są dostępne w lotionach, szamponach i roztworach. Preparaty nakłada się na miejsca intymne i działają one już po 10-15 minutach. Mogą być stosowane także u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli pasożyty zniosły jaja i widoczne są gnidy, leczenie musi potrwać dłużej. Kurację powtarza się po około 7-10 dniach. Ważne, aby leczeniu poddała się osoba zakażona oraz jej partner.

Zobacz take: Jak pozbyć się wszy? Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry

Po zakończeniu leczenia trzeba sprawdzić czy wszy nadal są obecne na skórze. Jeśli tak, kuracja powinna zostać powtórzona. Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się wszawicy łonowej koniecznie trzeba odkazić bieliznę, odzież i pościel. Aby to zrobić, należy je wyprać w wysokiej temperaturze. W trakcie kuracji trzeba też często zmieniać pościel i bieliznę. Niekiedy zaleca się również depilację owłosienia w miejscach intymnych. Jeśli oprócz pasożytów pojawi się wtórne zakażenie zmian na skórze, specjalista może zapisać antybiotyki do miejscowego stosowania.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
11
Polecamy
Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci.
Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby.
Łojotokowe zapalenie skóry - przypadłość dorosłych i dzieci. Jak je leczyć - farmakoterapia i domowe sposoby. Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się wszy?
Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry
Jak pozbyć się wszy? Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry TVN zdrowie
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Wszawica ludzka i łonowa – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Wszawica ludzka i łonowa – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?