Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie kolki nerkowej w ciąży. Jak długo trwa atak kolki?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie kolki nerkowej w ciąży. Jak długo trwa atak kolki?

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Kolka nerkowa w ciąży objawia się nagłym, ostrym bólem z okolicy lędźwiowej. Ataki mogą stopniowo narastać lub mieć charakter jednostajny. Kolka nerkowa może trwać przez okres całej ciąży. Celem leczenia jest łagodzenie bólu i zachowanie funkcji nerek, które umożliwia stosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Najczęstszą przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa. W tym przypadku drożność moczowodu uniemożliwiają kryształki wapnia, które kumulują się i tworzą kamienie nerkowe. Jeżeli kamienie nie zostaną usunięte z organizmu, ryzyko ponownego nawrotu kolki nerkowej wynosi 80%.

Kolka nerkowa w ciąży – najczęstsze przyczyny

Kolka nerkowa w ciąży to objaw zastoju moczu w nerce, który zwiększa ciśnienie w górnych drogach moczowych. Przyczyną takiego stanu zwykle jest kamica nerkowa. Jest to choroba polegająca na powstawaniu złogów (tzw. kamieni nerkowych) w nerkach bądź drogach moczowych. Kamienie powstają na skutek wytrącania się związków chemicznych w moczu i blokują jego przepływ. 

Złogi mogą mieć skład fosforanowo-wapniowy, szczawianowo-wapniowy, moczanowy, cystynowy lub struwitowy. Kolkę u kobiet ciężarnych mogą spowodować także: ucisk nerki przez rosnącą macicę, dieta wzbogacona o witaminę D, odwodnienie, infekcje dróg moczowych oraz przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny. 

Ryzyko wystąpienia kolki w ciąży zwiększają:

Najczęstsze objawy kolki nerkowej w ciąży – nagły, ostry ból

Głównym objawem ataku kolki nerkowej jest nagły, ostry, rozdzierający ból zlokalizowany w okolicy lędźwi. Siła bólu zależy od stopnia niedrożności lub rozmiaru kamienia zalegającego w przewodach moczowych. Ból jest zwykle jednostronny i promieniujący do pęcherza, kręgosłupa, pachwin lub łopatek. Kierunek promieniowania bólu zależy od lokalizacji blokady przepływu moczu. Jeżeli kamień znajduje się w połączeniu moczowodowo-miedniczkowym, ból odczuwalny jest najczęściej w okolicy żebrowo-kręgowej. Jeśli boleści promieniują do pachwin i okolic spojenia łonowego, oznacza to, że niedrożność może być zlokalizowana w dolnej części moczowodu.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi to:

  • parcie na pęcherz,
  • krwiomocz,
  • zimne dreszcze,
  • częstomocz,
  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • wymioty,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • uczucie niedostatecznego wypróżnienia.

Ataki bólu kolki nerkowej w ciąży bywają niekiedy mylone ze skurczami porodowymi. Objawy jednostajny lub narastający charakter i zależnie od przebiegu dolegliwości, mogą pojawiać się sporadycznie lub regularnie każdego dnia. Nie można wskazać konkretnego przedziału czasowego, w którym wstępują ataki kolki nerkowej. 

Zobacz też: Zapalenie nerek - objawy

Ból trwa do momentu, w którym kamień blokujący przepływ moczu nie zmieni swojej lokalizacji lub nie ustąpi ucisk macicy na moczowód. W przypadku kobiet w ciąży objawy kolki nerkowej mają zwykle charakter nawracający i ustępują po porodzie.

Leczenie kolki nerkowej w ciąży – leki rozkurczowej, ciepłe okłady, spacery

Napady kolki nerkowej mogą być niebezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu, szczególnie, gdy mają ostry przebieg i często nawracają. Kolka nerkowa niezależnie od stopnia nasilenia objawów powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ sprzyja rozwojowi powikłań, np. zahamowaniu pracy nerek i odmiedniczkowemu zapaleniu nerek, co może spowodować przyspieszony poród. 

Celem leczenia kolki nerkowej jest złagodzenie bólu i zachowanie funkcji nerek. W przypadku kobiet, u których objawy kolki mają łagodny charakter i są sporadyczne, wskazane jest zażywanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Ulgę przynosi także rozgrzanie bolesnego miejsca ciepłym termoforem oraz częste spacery, które umożliwiają odblokowanie moczowodu. W przypadku ostrych ataków kolki nerkowej, należy udać się do szpitala, gdzie po konsultacji z lekarzem ciężarna otrzyma dożylnie lub domięśniowo leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Pomocne może okazać się także założenie cewnika moczowodowego, który umożliwi odpływ moczu z nerki.

Jeżeli przyczyną kolki jest kamica nerkowa, może zajść konieczność usunięcia kamieni (np. przy użyciu nefroskopu) lub rozbicia ich falami ultradźwiękowymi (tzw. ESWL). Tego typu zabiegi wykonywane są po porodzie. Złogi o niewielkich rozmiarach (poniżej 4 mm) mogą zostać wydalone samoistnie, proces ten wspomaga częste picie płynów niegazowanych (około 2 litrów w ciągu dnia) i ciepłe kąpiele. 

Zobacz też: Scyntygrafia nerek - czym jest?

Ryzyko kolki nerkowej w ciąży zmniejszają częste spacery, które wspomagają drożność moczowodów. Nie bez znaczenia jest także właściwa dieta. Ciężarne kobiety powinny zrezygnować ze stosowania soli i częstego jedzenia produktów bogatych w szczawian i fosforan, np. rabarbaru, nasion roślin strączkowych lub szpinaku

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
4
Polecamy
Atak kolki nerkowej -  przyczyny, sposoby zapobiegania i dieta
Atak kolki nerkowej -  przyczyny, sposoby zapobiegania i dieta TVN zdrowie
Kolka nerkowa:
objawy, leczenie, co robić w razie ataku kolki nerkowej?
Kolka nerkowa: objawy, leczenie, co robić w razie ataku kolki nerkowej? TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?