Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie kolki nerkowej w ciąży. Jak długo trwa atak kolki?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie kolki nerkowej w ciąży. Jak długo trwa atak kolki?

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Kolka nerkowa w ciąży objawia się nagłym, ostrym bólem z okolicy lędźwiowej. Ataki mogą stopniowo narastać lub mieć charakter jednostajny. Kolka nerkowa może trwać przez okres całej ciąży. Celem leczenia jest łagodzenie bólu i zachowanie funkcji nerek, które umożliwia stosowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Najczęstszą przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa. W tym przypadku drożność moczowodu uniemożliwiają kryształki wapnia, które kumulują się i tworzą kamienie nerkowe. Jeżeli kamienie nie zostaną usunięte z organizmu, ryzyko ponownego nawrotu kolki nerkowej wynosi 80%.

Kolka nerkowa w ciąży – najczęstsze przyczyny

Kolka nerkowa w ciąży to objaw zastoju moczu w nerce, który zwiększa ciśnienie w górnych drogach moczowych. Przyczyną takiego stanu zwykle jest kamica nerkowa. Jest to choroba polegająca na powstawaniu złogów (tzw. kamieni nerkowych) w nerkach bądź drogach moczowych. Kamienie powstają na skutek wytrącania się związków chemicznych w moczu i blokują jego przepływ. 

Złogi mogą mieć skład fosforanowo-wapniowy, szczawianowo-wapniowy, moczanowy, cystynowy lub struwitowy. Kolkę u kobiet ciężarnych mogą spowodować także: ucisk nerki przez rosnącą macicę, dieta wzbogacona o witaminę D, odwodnienie, infekcje dróg moczowych oraz przyjmowanie leków zobojętniających kwas solny. 

Ryzyko wystąpienia kolki w ciąży zwiększają:

Najczęstsze objawy kolki nerkowej w ciąży – nagły, ostry ból

Głównym objawem ataku kolki nerkowej jest nagły, ostry, rozdzierający ból zlokalizowany w okolicy lędźwi. Siła bólu zależy od stopnia niedrożności lub rozmiaru kamienia zalegającego w przewodach moczowych. Ból jest zwykle jednostronny i promieniujący do pęcherza, kręgosłupa, pachwin lub łopatek. Kierunek promieniowania bólu zależy od lokalizacji blokady przepływu moczu. Jeżeli kamień znajduje się w połączeniu moczowodowo-miedniczkowym, ból odczuwalny jest najczęściej w okolicy żebrowo-kręgowej. Jeśli boleści promieniują do pachwin i okolic spojenia łonowego, oznacza to, że niedrożność może być zlokalizowana w dolnej części moczowodu.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi to:

  • parcie na pęcherz,
  • krwiomocz,
  • zimne dreszcze,
  • częstomocz,
  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • wymioty,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • uczucie niedostatecznego wypróżnienia.

Ataki bólu kolki nerkowej w ciąży bywają niekiedy mylone ze skurczami porodowymi. Objawy jednostajny lub narastający charakter i zależnie od przebiegu dolegliwości, mogą pojawiać się sporadycznie lub regularnie każdego dnia. Nie można wskazać konkretnego przedziału czasowego, w którym wstępują ataki kolki nerkowej. 

Zobacz też: Zapalenie nerek - objawy

Ból trwa do momentu, w którym kamień blokujący przepływ moczu nie zmieni swojej lokalizacji lub nie ustąpi ucisk macicy na moczowód. W przypadku kobiet w ciąży objawy kolki nerkowej mają zwykle charakter nawracający i ustępują po porodzie.

Leczenie kolki nerkowej w ciąży – leki rozkurczowej, ciepłe okłady, spacery

Napady kolki nerkowej mogą być niebezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu, szczególnie, gdy mają ostry przebieg i często nawracają. Kolka nerkowa niezależnie od stopnia nasilenia objawów powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ sprzyja rozwojowi powikłań, np. zahamowaniu pracy nerek i odmiedniczkowemu zapaleniu nerek, co może spowodować przyspieszony poród. 

Celem leczenia kolki nerkowej jest złagodzenie bólu i zachowanie funkcji nerek. W przypadku kobiet, u których objawy kolki mają łagodny charakter i są sporadyczne, wskazane jest zażywanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Ulgę przynosi także rozgrzanie bolesnego miejsca ciepłym termoforem oraz częste spacery, które umożliwiają odblokowanie moczowodu. W przypadku ostrych ataków kolki nerkowej, należy udać się do szpitala, gdzie po konsultacji z lekarzem ciężarna otrzyma dożylnie lub domięśniowo leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Pomocne może okazać się także założenie cewnika moczowodowego, który umożliwi odpływ moczu z nerki.

Jeżeli przyczyną kolki jest kamica nerkowa, może zajść konieczność usunięcia kamieni (np. przy użyciu nefroskopu) lub rozbicia ich falami ultradźwiękowymi (tzw. ESWL). Tego typu zabiegi wykonywane są po porodzie. Złogi o niewielkich rozmiarach (poniżej 4 mm) mogą zostać wydalone samoistnie, proces ten wspomaga częste picie płynów niegazowanych (około 2 litrów w ciągu dnia) i ciepłe kąpiele. 

Zobacz też: Scyntygrafia nerek - czym jest?

Ryzyko kolki nerkowej w ciąży zmniejszają częste spacery, które wspomagają drożność moczowodów. Nie bez znaczenia jest także właściwa dieta. Ciężarne kobiety powinny zrezygnować ze stosowania soli i częstego jedzenia produktów bogatych w szczawian i fosforan, np. rabarbaru, nasion roślin strączkowych lub szpinaku

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
4
Polecamy
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Złogi w nerkach – przyczyny, przebieg choroby i metody leczenia
Złogi w nerkach – przyczyny, przebieg choroby i metody leczenia TVN zdrowie
Kolka nerkowa:
objawy, leczenie, co robić w razie ataku kolki nerkowej?
Kolka nerkowa: objawy, leczenie, co robić w razie ataku kolki nerkowej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty