Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy ciąży biochemicznej i jej przyczyny. Co dalej po ciąży biochemicznej?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy ciąży biochemicznej i jej przyczyny. Co dalej po ciąży biochemicznej?

NAN

Fot: pressmaster / fotolia.com

Ciąża biochemiczna wygląda jak spóźniona miesiączka. Zarodek zostaje usunięty z macicy zanim urośnie na tyle, żeby można go było zobaczyć w USG. Ciąża biochemiczna nie wymaga leczenia ani nie wpływa na płodność w kolejnych cyklach.

Ciąża biochemiczna to rodzaj wczesnego poronienia. Ze względu na czas, w którym nastąpiło poronienie, wyróżnia się: poronienie wczesne – do 12. tygodnia ciąży, oraz późne – po 12. tygodniu. Każde poronienie po 10. tygodniach od zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka w macicy wymaga wizyty u lekarza i oczyszczenia macicy z pozostałości tkanek. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym poronienie wywołuje w ciele (gospodarka hormonalna) i psychice kobiety większe spustoszenie.

Co to jest ciąża biochemiczna?

Kobiety starające się o dziecko powinny zadać sobie pytanie, co to jest ciążą biochemiczna, by nie panikować, gdy usłyszą taką diagnozę od swojego lekarza. Ciąża biochemiczna to obumarcie zarodka do 6. tygodnia od zapłodnienia. Zwykle organizm sam wydala obumarły zarodek razem z krwią. Może to wyglądać jak krwawienie miesiączkowe, tyle że pojawia się po terminie spodziewanej miesiączki. Taki „spóźniony okres” często nawet nie jest brany pod uwagę jako ciąża biochemiczna, a fakt, że doszło do zapłodnienia, pozostaje niezauważony.

Ciąża biochemiczna faktycznie ciążą nie jest, bo zarodek obumiera i zostaje wydalony jeszcze przed zagnieżdżeniem w macicy. Inna nazwa ciąży biochemicznej to poronienie biochemiczne. Od poronienia samoistnego wczesnego różni się tym, że w ciąży biochemicznej zarodek nie zagnieżdża się w macicy, a w poronieniu samoistnym wczesnym – przeważnie tak. Poronienie biochemiczne obejmuje okres wyłącznie do 6. tygodni po zapłodnieniu, a poronienie samoistne wczesne – do 12. tygodnia ciąży.

Objawy ciąży biochemicznej: pozytywny test i nieobecność zarodka w USG

Ciąża biochemiczna często pozostaje niezauważona, a poronienie brane jest za spóźnioną miesiączkę. Ciąża biochemiczna objawy jednak daje – to przede wszystkim pozytywny test ciążowy i brak zarodka w obrazie ultrasonograficznym (USG). Kobieta planująca zajście w ciążę zwykle monitoruje swój stan i wszelkie opóźnienia początku cyklu miesiączkowego weryfikuje. W przypadku ciąży biochemicznej wynik testu ciążowego jest pozytywny. Jednak w badaniu przezpochwowym USG i podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdza, że zarodka w macicy nie ma. Zwiększone stężenie gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta-HCG, wykrywane przez test ciążowy w ciąży biochemicznej jest dotychczas przez naukę niewyjaśnione.

Od około 50 do 60% wszystkich ciąż to ciąże biochemiczne. Sporządzenie dokładnych statystyk jest problematyczne, ponieważ jedyne objawy ciąży biochemicznej wyglądają dla kobiety naturalnie i pozostają niezauważone. Podwyższony poziom beta-HCG nie zawsze oznacza ciążę, czasem jest skutkiem poważnych chorób nowotworowych.

Ciąża biochemiczna – przyczyny: wady zarodka, problemy z zagnieżdżeniem

Bezpośrednią przyczyną ciąży biochemicznej najczęściej są poważne wady rozwojowe zarodka lub przeszkody w jego zagnieżdżeniu się w macicy. Organizm wadliwemu zarodkowi nie pozwala na zagnieżdżenie w macicy i go wydala. Przyczyny ciąży biochemicznej można upatrywać też w niewłaściwej budowie komórek rozrodczych – ciążą biochemiczną jest zapłodniona pusta komórka jajowa, która nie ma szansy na jakikolwiek rozwój.

Inne możliwe przyczyny ciąży biochemicznej to:

  • tuż za zapłodnieniu zachorowanie na świnkę, różyczkę, grypę, toksoplazmozę lub inne poważne infekcje, w tym układu moczowego i w obrębie narządów płciowych,
  • zbyt duży wysiłek fizyczny,
  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych,
  • blizny i zmiany śluzówki, w tym po przebytych operacjach i zabiegach czy w wyniku chorób takich jak endometrioza, a także po wcześniejszych poronieniach czy terminacji ciąży,
  • nadużywanie alkoholu i środków odurzających (narkotyków, dopalaczy), nałóg nikotynowy,
  • anemia.

Przyczyną ciąży biochemicznej może być też ogólny zły stan zdrowia kobiety, w tym przemęczenie, dieta niezaspokajająca dziennego zapotrzebowania energetycznego i uboga w witaminy oraz minerały, długotrwały, silny stres, nadwaga lub otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Ciąża biochemiczna i co dalej? Leczenie, ciąża biochemiczna a kolejna ciąża

Poronienie biochemiczne przeważnie przebiega niezauważenie i nie wymaga żadnego leczenia. Zapłodniona komórka jajowa nie zdążyła się zagnieździć ani rozwinąć, więc organizm usuwa ją w całości. Natomiast wizyta u lekarza i tzw. łyżeczkowanie, czyli oczyszczenie macicy z pozostałych tkanek, konieczne jest w przypadku poronienia zagnieżdżonego zarodka, np. w samoistnym poronieniu wczesnym.

A co dalej po ciąży biochemicznej? Organizm wraca do normy bardzo szybko i jest gotowy do kolejnych prób w staraniach o dziecko. Ciąża po ciąży biochemicznej możliwa jest w kolejnym, a nawet jeszcze w tym samym cyklu miesiączkowym. Ciąża biochemiczna po in vitro zdarza się często i również nie wymaga leczenia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
2
Polecamy
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja Dzień Dobry TVN
Miesiączka w ciąży - przyczyny.
Czy w czasie ciąży można mieć okres?
Miesiączka w ciąży - przyczyny. Czy w czasie ciąży można mieć okres? Dzień Dobry TVN
Objawy ciąży pozamacicznej oraz jej przyczyny, diagnostyka i leczenie
Objawy ciąży pozamacicznej oraz jej przyczyny, diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Ciąża i okres się wykluczają.
Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży?
Ciąża i okres się wykluczają. Co może wyglądać jak miesiączka w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Danuta
Zarodek zagnieżdza się w macicy po 6-7 dniach od zapłodnienia i trwa to ok. 48 godzin, a po kolejnych 48 beta hcg wzrasta. Pierwsze słyszę, że zarodek po 6 tygodniach nie jest zagnieżdzony w macicy i że trudno przy ciąży biochemicznej wyjaśnić obevność gonadotropiny (hcg). Artykuł konsultowano z lekarzem? Chyba stomatologiem, bo na pewno nie ginekologiem.
Czytaj całość
Ciąża biochemiczna może być rozpoznana nawet przed terminem spodziewanej miesiączki. Wszystko zależy od tego, kiedy doszło do owulacji oraz zapłodnienia komórki jajowej. Do implantacji zarodka dochodzi zazwyczaj po ok. 7 dniach od zapłodnienia (połączenia się komórki jajowej z plemnikiem), betaHCG jest wydzielana dopiero po implantacji, a jej poziom zaczyna być oznaczalny w próbkach moczu wykorzystywanych w domowych testach ciążowych najwcześniej po 10 dniach od zapłodnienia (zazwyczaj po 14 dniach). W tym momencie ciąża jeszcze nie jest widoczna w USG. W 5 tygodniu ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego.

Każde krwawienie w ciąży powinno skłonić pacjentkę do wizyty u ginekologa, który wytłumaczy jej tę konkretną sytuację. Dodatkowo w ciąży nie może wystąpić miesiączka, może być jedynie nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych u ciężarnej lub poronienie. Ciąża biochemiczna to wczesna ciąża poroniona. Krwawienie jakie wówczas występuje technicznie rzecz biorąc jest poronieniem, a nie miesiączką - choć dla pacjentki wygląda jak spóźniona miesiączka. Dodatkowo występują inne przyczyny opóźnienia miesiączki - niezwiązane z ciążą. Wtedy test ciążowy jest negatywny.
Czytaj całość
MiNka
Dziwi mnie jeden fakt, pisza ze ciąża biochemiczna jest rozpoznawalna do 6 tygodnia po dodatnim teście ciążowym i po braku zarodka w macicy, dziwne żeby lekarz widział zarodek wczesniej. do 6 tygodnia nie widać zarodka w macicy więc jak ma być widoczny ? Z artykułów jakie czytam można wywnioskować że każde krwawienie po dodatnim teście ciążowym to ciąża biochemiczna a przecież tak nie jest, można mieć miesiączkę będąc w ciąży, chyba że mówimy tutaj o miesiączce występującej bez opóźnienia, a miesiączka z opóźnieniem jest już ciążą biochemiczna.. czy ktoś to wytłumaczy fachowo??
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia