Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy, badania i dieta w stanie przedcukrzycowym
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy, badania i dieta w stanie przedcukrzycowym

Pielęgniarka mierzy cukier staruszce

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Stan przedcukrzycowy to podwyższone stężenie cukru we krwi. Jedna z jego odmian to nieprawidłowa tolerancja glukozy. Nie objawia się w widoczny sposób. Mogą pojawić się symptomy podobne do tych występujących przy cukrzycy, np. wzmożone pragnienie. Dieta w stanie przedcukrzycowym pomaga zapobiec cukrzycy.

Niezdrowe odżywianie, brak aktywności i siedzący tryb życia negatywnie wpływają na przemianę materii. Duża ilość węglowodanów w posiłkach dodatkowo skutkuje przybieraniem na wadze. Te czynniki oraz geny mogą sprawić, że pojawi się stan przedcukrzycowy.

Czym jest stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy jest rozpoznawany wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi przekracza normę, jednak nie kwalifikuje pacjenta jako cukrzyka. To zaburzenie bardzo często prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. Można mu zapobiec, jeśli pacjent zmieni swój styl życia i zadba o zdrowie. Stan przedcukrzycowy diagnozuje się, kiedy poziom cukru we krwi na czczo wynosi między 100 a 125 mg/dl. Wtedy należy wykonać doustny test obciążenia glukozą. Polega na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej poziomu glukozy, a następnie podaniu pacjentowi 75 mg glukozy, którą musi wypić w ciągu 5 minut. 

Po upływie 2 godzin sprawdza się wynik: niższy niż 140 mg/dl oznacza nieprawidłową glikemię na czczo (IFG) Jeśli wskaże on wynik pomiędzy 140 a 199 mg/dl, rozpoznanie to stan nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT). IFG oraz IGT świadczą o istnieniu stanu cukrzycowego. Sprawia on, że zwiększa się zarówno ryzyko cukrzycy, jak i powikłań cukrzycowych. Dzieje się tak, ponieważ podwyższony poziom cukru we krwi wpływa niszcząco na naczynia krwionośne. Może więc prowadzić do zawału serca, miażdżycy naczyń lub udaru mózgu. W tym przypadku rośnie też ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Kiedy u chorego rozwinie się cukrzyca, ryzyko zgonu wzrasta dwukrotnie. Stan przedcukrzycowy może przekształcić się w cukrzycę nie tylko z upływem lat i niezdrowym stylem życia.

Co wiesz o cukrzycy?

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Zobacz też: Cukrzyca typu 1

Stan przedcukrzycowy w ciąży

Cukrzyca ciążowa i stan przedcukrzycowy w ciąży mają podobne kryteria. Chorobę określa się, jeśli po raz pierwszy pojawiła się w trakcie trwania ciąży. Jej przyczyną bywa wzrost poziomu hormonów, które podwyższają poziom glukozy we krwi i działają przeciwstawnie do insuliny, która reguluje stężenie cukru. Są to estrogeny, progesteron, laktogen łożyskowy oraz prolaktyna. Ryzyko pojawienia się cukrzycy w ciąży rośnie u kobiet powyżej 35. roku życia,. Zwiększa się też, jeśli cukrzyca występowała już w rodzinie oraz u pań, które urodziły dziecko powyżej 4 kg bądź przeszły kilka ciąż, a także chorują na nadciśnienie lub mają nadwagę. Badanie glukozy na czczo powyżej 125 mg/dl to wynik będący wskazaniem do wykonania testu obciążenia glukozą. Nieprawidłowy wynik testu jest wskazaniem do kontroli cukrzycy przez diabetologa.

Zobacz film: Andrzej Michalik o projekcie "Słodki Bałtyk" Źródło: Agencja TVN

Objawy stanu przedcukrzycowego

Stężenie glukozy w przebiegu stanu cukrzycowego nie powoduje charakterystycznych objawów. Niekiedy pojawiają się symptomy, które występują u chorych na cukrzycę. Są to: 

  • zwiększone pragnienie,
  • duża częstotliwość oddawania moczu, 
  • ogromny apetyt, 
  • nadmierne zmęczenie, 
  • senność,
  • problemy ze wzrokiem. 

Stan przedcukrzycowy można podejrzewać u osób, które mają siedzący tryb życia, są otyłe, a w ich rodzinie występowało nadciśnienie, zaburzenia lipidowe bądź cukrzyca. Bywa wykrywany przypadkowo, kiedy chory zgłasza się do lekarza z powodu innej choroby. Najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 40. rok życia.

Zobacz też: Objawy cukrzycy ciążowej

Dieta w stanie przedcukrzycowym

Stan przedcukrzycowy to wyraźny sygnał do zmiany stylu żywienia i życia. W diecie powinno się znaleźć od 1200 do 1800 kalorii. Tłuszcz nie może stanowić więcej niż 25% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Najlepiej, aby zamiast tłustych pokarmów, pacjent sięgał po te bogate w błonnik. Najbardziej polecana jest kuchnia śródziemnomorska, która obejmuje dużą ilość warzyw, owoców i ryb. Przy zmianach w stylu życia ważne jest też podjęcie aktywności fizycznej. Powinna zajmować około 150 minut tygodniowo. Mogą to być szybkie spacery, treningi aerobowe bądź pływanie. Dzięki nim można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy nawet o 60%. Bardzo istotne jest też pozbycie się nadprogramowych kilogramów.

Zobacz też: Dieta cukrzycowa

Stan przedcukrzycowy – leczenie

Jeśli zbilansowana, zdrowa dieta oraz wprowadzenie aktywności fizycznej i schudnięcie nie dają efektu, należy sięgnąć po leczenie farmakologiczne. Niektórzy pacjenci rezygnują z diety, która ma poprawić ich zdrowie. Odpowiednie leczenie wdraża lekarz w porozumieniu z pacjentem, jego oczekiwaniami oraz możliwością stosowania odpowiednich środków W tym przypadku najwłaściwsze będzie zastosowanie metforminy. Ten preparat nie powoduje tycia i może być stosowany przez wiele lat. Obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet o 30%.

Zobacz film: Projekt "Słodki Bałtyk" zakończony sukcesem! Źródło: Agencja TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
7
Polecamy
Nietolerancja glukozy - ostrzeżenie przed cukrzycą.
Czym się objawia i jak leczyć?
Dieta przy nietolerancji glukozy 
Nietolerancja glukozy - ostrzeżenie przed cukrzycą. Czym się objawia i jak leczyć? Dieta przy nietolerancji glukozy  TVN zdrowie
Nietolerancja glukozy – czy daje objawy?
Jakie badania wykonać?
Nietolerancja glukozy – czy daje objawy? Jakie badania wykonać? TVN zdrowie
Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży.
Jaka jest norma po posiłku i na czczo?
Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży. Jaka jest norma po posiłku i na czczo? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty