Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objaw Rossolimo a objaw Babińskiego – czy jest wykorzystywany w praktyce?
menu
Polub nas na Facebooku

Objaw Rossolimo a objaw Babińskiego – czy jest wykorzystywany w praktyce?

Lekarz bada stopy pacjentki.

Fot. Motortion / Getty Images

Objaw Rossolimo widnieje właściwie głównie w literaturze. W praktyce klinicznej ma niewielkie znaczenie i mało który lekarz z niego korzysta. Dodatni objaw Rossolimo może świadczyć o udarze mózgu czy być konsekwencją urazu głowy.

Objaw rossolimo to rzadko sprawdzany objaw w praktyce klinicznej. Jest to nie tyle objaw, ile odruch patologiczny pojawiający się w przypadku uszkodzenia układu piraminowego. Objaw Rossolimo zawdzięcza swoją nazwę rosyjskiemu neurologowi Grigorijowi Iwanowiczowi Rossolimo, który na przełomie XIX i XX wieku opisał zjawisko podeszwowego zgięcia palców stopy w odpowiedzi na uderzenie w opuszki tych palców, w przypadku uszkodzenia układu piramidowego. W praktyce klinicznej celem oceny funkcji tego układu wykorzystuje się raczej objaw Babińskiego. Zarówno objaw Rossolimo, jak i odruch Babińskiego powinien być obustronnie ujemny, co nie dotyczy jednak dzieci do końca 3. roku życia. Nie są to objawy pozwalające na postawienie diagnozy, lecz pozwalające na właściwe ukierunkowanie dalszych badań.

Objaw Rossolimo i układ Babińskiego

Objaw Rossolimo polega na podeszwowym zgięciu stopy w odpowiedzi na szybkie uderzanie w opuszki palców stóp. Jest on opisywany w literaturze, jednak zamiast niego w praktyce klinicznej wykorzystuje się objaw Babińskiego, czyli podrażnienie stopy w bocznej części co prowadzi patologicznie do grzbietowego zgięcia palucha. U dzieci te odruchy zanikają przed końcem 3 roku życia i są najlepiej widoczne i uznawane za fizjologię w okresie noworodkowym i niemowlęcym. U dzieci bowiem jeszcze przez pewien czas dochodzi do mielinizacji włókien nerwowych, dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego, stąd w tej grupie wiekowej badane odruchy neurologiczne i ich interpretacja są zupełnie odmienne.

Zobaczcie, jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ nerwowy człowieka:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Jak wykonuje się objaw Rossolimo?

Objaw Rossolimo jak każdy objaw neurologiczny musi być sprawdzony obustronnie. W warunkach fizjologicznych u dzieci starszych i dorosłych pod wpływem uderzenia w opuszki palców stóp właściwie nic się nie dzieje. Reakcje związane z nadwrażliwością tej okolicy (łaskotki) nie są absolutnie brane pod uwagę. Jeśli jednak z jakichś przyczyn dochodzi do uszkodzenia układu piramidowego, wtedy palce stóp ulegną zgięciu ku podeszwie stopy. Wtedy mówi się, że objaw Rossolimo był dodatni. Może być on dodatni jednostronnie lub obustronnie.

Takie badanie wykonywane może być przez lekarza każdej specjalności, nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów, jest więc bardzo proste i szeroko dostępne. Jednak mimo tego zostało wyparte przez badanie objawu Babińskiego, które daje zdecydowanie rzetelniejsze objawy.

Należy pamiętać, że brak jakiejkolwiek reakcji na wywoływanie objawu Rossolimo, jak i Babińskiego oznacza próbę ujemną, czyli wynik prawidłowy.

Objaw Rossolimo dodatni – przyczyny, co robić?

Jak już wcześniej wspomniano, dodatni objaw Rossolimo, jak i Babińskiego przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia, nie świadczy o patologii. Jednak w późniejszych latach życia jak najbardziej. Należy na jego podstawie podejrzewać uszkodzenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, szczególnie w obrębie układu piramidowego, a konkretnie struktur odpowiedzialnych za wykonywanie ruchów dowolnych czy utrzymywanie postawy ciała.

Przyczynami dodatniego objawu Rossolimo czy Babińskiego mogą być:

  • udar mózgu zarówno o podłożu niedokrwiennym, jak i krwotocznym,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
  • pierwotne nowotwory OUN czy rozsiane procesy nowotworowe,
  • urazy OUN.

Stwierdzenie dodatniego objawu neurologicznego nie obliguje do postawienia diagnozy, a jedynie stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki. W tym celu wykonuje się badania obrazowe w postaci tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, jak również czasami badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dopiero po pełnej diagnostyce i określeniu rzeczywistej przyczyny dodatniego odruchu neurologicznego jak odruch Rossolimo, można podjąć jakiekolwiek czynności terapeutyczne. Nie leczy się nigdy samego, pojedynczego dodatniego objawu neurologicznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Objaw Babińskiego – kiedy jest dodatni, jakie są jego przyczyny?
Objaw Babińskiego – kiedy jest dodatni, jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Badanie neurologiczne dorosłych i dzieci
Badanie neurologiczne dorosłych i dzieci TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki