Polub nas na Facebooku
Czytasz: O czym świadczy ból głowy na czubku? Czy jest groźny dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

O czym świadczy ból głowy na czubku? Czy jest groźny dla zdrowia?

Peter Dazeley/getty images

Bóle głowy to problem społeczny. Cierpią na nie miliony ludzi na całym świecie w różnym wieku. Lokalizacja dolegliwości zależy głównie od czynnika predysponującego do jego powstania, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów bólu: na czubku głowy, w potylicy oraz w skroniach. Leczenie tej przypadłości jest przyczynowe.

Ból głowy na czubku ma podłoże wieloczynnikowe, ponieważ może być rezultatem zarówno choroby, jak i poważnego urazu. Jego charakter jest również zróżnicowany, bo opisuje się go jako tępy, pulsujący lub ćmiący. Ma też zmienne nasilenie, co nierzadko utrudnia diagnostykę. O czym świadczy ból na czubku głowy?

Przyczyny bólu na czubku głowy

Przyczyny bólu głowy na czubku dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze są wywołane gwałtownie i mogą mieć różny charakter, drugie zaś są efektem choroby i nierzadko zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych. Bóle samoistne (pierwotne) to najczęściej rezultat urazów mechanicznych głowy. Do wtórnych z kolei zalicza się: gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, choroby neurologiczne, tętniaki tętnic mózgowych oraz napięciowe bóle głowy podobne do migrenowych (mimo że migrena rzadko przyczynia się do bólu w tej okolicy).

Kłucie na czubku głowy nie zawsze stanowi powód do niepokoju, ale jeśli dolegliwości nawracają, należy zgłosić się do lekarza.

Rodzaje bólu na czubku głowy

Charakter dolegliwości bólowych jest równie zróżnicowany, jak przyczyny powstawania tego zjawiska. Opisuje się go często jako:

  • kłujący ból na czubku głowy – zaliczany do tzw. klasterowych, które lokalizują się jednostronnie, zwłaszcza w okolicy oczu lub skroni. Pacjenci charakteryzują tę dolegliwość jako bardzo uporczywą, ponieważ ból pojawia się nagle i ma zmienne nasilenie. Wyróżniają go również długie przerwy pomiędzy napadami i szereg objawów towarzyszących np. łzawienie, niedrożność nosa lub męczący katar;
  • pulsujący ból głowy na czubku – jest często związany z nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego, ale może pojawić się także na skutek nadmiernego wysiłku. Zalicza się go wtedy do bólów występujących samoistnie, czyli pierwotnych. Bywa również oceniany jako piekący;
  • gwałtowne i silne uczucie ucisku na czubku głowy – takie objawy mogą świadczyć o pęknięciu tętniaka. Wówczas chory wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ból jest opisywany jako tępy i uniemożliwiający wykonanie jakichkolwiek czynności;
  • ból podobny do migrenowego – towarzyszą mu inne symptomy np. mdłości, wymioty oraz zaburzenia widzenia. Promieniuje na jedną stronę głowy.
  • Ucisk na czubku głowy jest też częstym objawem nerwicy.

Diagnostyka bólów na czubku głowy

Kluczowym elementem w diagnostyce bólów na czubku głowy jest szczegółowy wywiad medyczny, ponieważ tylko w ten sposób można ustalić ewentualną przyczynę pochodzenia tej dolegliwości. Istotne są również choroby współistniejące oraz sposoby ich leczenia. Badania zleca się w momencie skompletowania wszystkich potrzebnych informacji i jeśli istnieje podejrzenie, że chory może mieć ubytki patologiczne, które predysponują do uczucia ucisku.

W rozpoznaniu przyczyny bólu głowy ważną rolę odgrywa również badanie przedmiotowe i opisywany przez pacjenta charakter dolegliwości. Badanie obrazowe lub laboratoryjne zaleca się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Najczęściej jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, choć niekiedy wykonuje się także analizy laboratoryjne, pomiary ciśnienia tętniczego oraz elektroencefalografię (EEG).

Zobacz filmy: Jakie są przyczyny bólu głowy. Kiedy ból głowy powinien nas zaniepokoić

źródło:x-news

Jak leczyć ból na czubku głowy?

Leczenie bólów na czubku głowy jest zależne od przyczyny ich powstawania. Jeśli mają podłoże nerwowe, choremu zaleca się odpowiednią farmakoterapię. Zwykle są to leki uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Przy bólach migrenowych z kolei pacjenci przyjmują niesteroidowe farmaceutyki przeciwzapalne, w niektórych przypadkach również silnie działające tryptany bądź alkaloidy sporyszu.

Tętniaki tętnic skroniowych wymagają natychmiastowej operacji chirurgicznej. Od jej powodzenia zależy dalsze życie chorego. Ciśnienie tętnicze pacjenta powinno być stale kontrolowane, a on sam zaopatrzony w skuteczne leki na jego obniżenie. Warto pamiętać, że nagłe wzrosty ciśnienia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi np. udarem mózgu, wylewem lub zawałem, dlatego nie powinno się ich bagatelizować. W wielu sytuacjach chory musi całkowicie zmienić tryb życia i regularnie odwiedzać lekarza. Jeśli bóle powracają i mają zmienne nasilenie, warto porozmawiać ze specjalistą o zmodyfikowaniu leczenia. Być może jest ono nieefektywne, ponieważ nie rozpoznano właściwej przyczyny występowania dolegliwości.

Bibliografia:

1. A. Prusiński, Bóle głowy – wybrane problemy, [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny” 2008; 4 (1), s. 9–14.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
10
Polecamy
O czym świadczy ból głowy w skroniach?
Jak się leczy tę przypadłość?
O czym świadczy ból głowy w skroniach? Jak się leczy tę przypadłość? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Ból głowy – rodzaje i najczęstsze przyczyny dolegliwości
Ból głowy – rodzaje i najczęstsze przyczyny dolegliwości TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?