Polub nas na Facebooku
Czytasz: O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Ogrzewanie w domu

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Polskie miasta zaliczane są do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Wbrew pozorom tworzenie się groźnego dla zdrowia smogu wcale nie ma związku ze spalinami, choć te faktycznie wchodzą w jego skład. Najbardziej szkodzimy sobie sami wrzucając i paląc w piecu surowce, które się do tego nie nadają. Aby zmieniła się jakość rodzimego powietrza konieczna jest wymiana pieców na bardziej nowoczesne. Niestety wiąże się ona ze sporymi kosztami i nie każdy może sobie pozwolić na taką modernizację. I tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Środowiska i program „Czyste Powietrze”.

Piece, które cześć z nas ma w swoich domach to urządzenia starej generacji. Do tego zimą mało kto zastanawia się, co do tego pieca wrzuca – ważne jest tylko to, żeby było ciepło. Niestety takie praktyki pociągają za sobą pewne konsekwencje, przede wszystkim jednak odbijają się na jakości powietrza, którym oddychamy. Aby unowocześnić niektóre domostwa, a jednocześnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza powstał ministerialny program „Czyste Powietrze”.

Program „Czyste Powietrze”, czyli co?

Z programu mogą korzystać przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych, także ci, którzy są dopiero w trakcie budowy wymarzonego lokum. Przygotowany przez ministerstwo projekt zakłada dofinansowanie nie tylko wymiany czy zakupu bardziej nowoczesnego pieca. W ramach programu będzie można także wymienić okna oraz ocieplić budynek, co znacząco przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Kto i jak może z niego skorzystać?

Z takiego dofinansowania może skorzystać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek. Można go znaleźć na stronie lub w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Na modernizację domu można otrzymać od 7 do nawet 53 tysięcy złotych. Jego wysokość zależy przede wszystkim od dochodów. Na największą zapomogę mogą liczyć rodziny, u których dochód na jedną osobę nie przekracza 600 złotych miesięcznie.

Cały ten smog

Trzeba sobie zdawać sprawę, że jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowe. Im bardziej zanieczyszczone, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem oddechowym czy krążenia. Zawarte w smogu pyły PM10 i PM2,5 mogą podrażniać drogi oddechowe, a także przenikać do krwiobiegu. A to może zaostrzyć astmę czy alergie, a nawet przyczynić się do rozwoju zwału serca. W tym ostatnim przypadku szczególnie groźny jest pył PM2,5. Jego cząsteczki, w porównaniu z PM10, są dużo mniejsze, tym samym łatwiej przenikają do organizmu.

Ale to nie koniec! Smog może mieć wpływ także na sprawność intelektualną i prowadzić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, czy demencji. Zanieczyszczone powietrze podrażnia także oczy, co niekiedy kończy się zapaleniem spojówek lub zespołem suchego oka.

Zadbaj o siebie!

O smogu wiemy coraz więcej i coraz lepiej potrafimy bronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie. Pomocne w walce z zanieczyszczeniem powietrza są także oczyszczacze powietrza. Pochłaniają one szkodliwe pyły, które wpadają do domu przez otwarte okno, a także kurz, który drażni drogi oddechowe alergików i osób chorych na astmę.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najlepiej marki Sharp, która wyposażyła swoje sprzęty w unikalną i opatentowaną technologię Plasmacluster. Dzięki tej funkcji powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a także usuwają 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Ale to nie koniec - jony te wychwytują także unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe dla zdrowia.

Warto pamiętać, że takie urządzenie przyda się także latem. W bardzo gorące dni oczyszczacz powietrza Sharp KC-G zadziała jak klimatyzator. Urządzenia te mają wbudowane czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jak najlepiej zadbać o jego jakość. Dodatkowo stale kontrolują temperaturę i dostosowują do niej poziom wilgotności powietrza. Jeśli czujnik wykryje pył PM2,5, kurz, roztocza i ich odchody czy dym papierosowy pozwoli szybko się ich pozbyć.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
5
Polecamy
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową? TVN zdrowie
Znowu ten smog!
Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze?
Znowu ten smog! Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze? TVN zdrowie
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz?
Jak smog wpływa na zdrowie?
Czujnik smogu - jak działa podręczny pyłomierz? Jak smog wpływa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Katowiczanka1
Witam. Jeśli zaczęłam budowę domu w 2016 roku a teraz jestem na etapie załatwiania już odbiorów to czy mogę starać się o zwrot np za piec gazowy czy okna?
Czytaj całość
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?