Polub nas na Facebooku
Czytasz: O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

O co chodzi w programie Ministerstwa Środowiska „Czyste Powietrze” i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Ogrzewanie w domu

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Polskie miasta zaliczane są do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Wbrew pozorom tworzenie się groźnego dla zdrowia smogu wcale nie ma związku ze spalinami, choć te faktycznie wchodzą w jego skład. Najbardziej szkodzimy sobie sami wrzucając i paląc w piecu surowce, które się do tego nie nadają. Aby zmieniła się jakość rodzimego powietrza konieczna jest wymiana pieców na bardziej nowoczesne. Niestety wiąże się ona ze sporymi kosztami i nie każdy może sobie pozwolić na taką modernizację. I tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Środowiska i program „Czyste Powietrze”.

Piece, które cześć z nas ma w swoich domach to urządzenia starej generacji. Do tego zimą mało kto zastanawia się, co do tego pieca wrzuca – ważne jest tylko to, żeby było ciepło. Niestety takie praktyki pociągają za sobą pewne konsekwencje, przede wszystkim jednak odbijają się na jakości powietrza, którym oddychamy. Aby unowocześnić niektóre domostwa, a jednocześnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza powstał ministerialny program „Czyste Powietrze”.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Program „Czyste Powietrze”, czyli co?

Z programu mogą korzystać przede wszystkim właściciele domków jednorodzinnych, także ci, którzy są dopiero w trakcie budowy wymarzonego lokum. Przygotowany przez ministerstwo projekt zakłada dofinansowanie nie tylko wymiany czy zakupu bardziej nowoczesnego pieca. W ramach programu będzie można także wymienić okna oraz ocieplić budynek, co znacząco przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Kto i jak może z niego skorzystać?

Z takiego dofinansowania może skorzystać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek. Można go znaleźć na stronie lub w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Na modernizację domu można otrzymać od 7 do nawet 53 tysięcy złotych. Jego wysokość zależy przede wszystkim od dochodów. Na największą zapomogę mogą liczyć rodziny, u których dochód na jedną osobę nie przekracza 600 złotych miesięcznie.

Cały ten smog

Trzeba sobie zdawać sprawę, że jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowe. Im bardziej zanieczyszczone, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z układem oddechowym czy krążenia. Zawarte w smogu pyły PM10 i PM2,5 mogą podrażniać drogi oddechowe, a także przenikać do krwiobiegu. A to może zaostrzyć astmę czy alergie, a nawet przyczynić się do rozwoju zwału serca. W tym ostatnim przypadku szczególnie groźny jest pył PM2,5. Jego cząsteczki, w porównaniu z PM10, są dużo mniejsze, tym samym łatwiej przenikają do organizmu.

Ale to nie koniec! Smog może mieć wpływ także na sprawność intelektualną i prowadzić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, czy demencji. Zanieczyszczone powietrze podrażnia także oczy, co niekiedy kończy się zapaleniem spojówek lub zespołem suchego oka.

Zadbaj o siebie!

O smogu wiemy coraz więcej i coraz lepiej potrafimy bronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie. Pomocne w walce z zanieczyszczeniem powietrza są także oczyszczacze powietrza. Pochłaniają one szkodliwe pyły, które wpadają do domu przez otwarte okno, a także kurz, który drażni drogi oddechowe alergików i osób chorych na astmę.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Najlepiej marki Sharp, która wyposażyła swoje sprzęty w unikalną i opatentowaną technologię Plasmacluster. Dzięki tej funkcji powietrze oczyszczane jest z wykorzystaniem występujących w naturze jonów dodatnich i ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu, a także usuwają 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Ale to nie koniec - jony te wychwytują także unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe dla zdrowia.

Warto pamiętać, że takie urządzenie przyda się także latem. W bardzo gorące dni oczyszczacz powietrza Sharp KC-G zadziała jak klimatyzator. Urządzenia te mają wbudowane czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jak najlepiej zadbać o jego jakość. Dodatkowo stale kontrolują temperaturę i dostosowują do niej poziom wilgotności powietrza. Jeśli czujnik wykryje pył PM2,5, kurz, roztocza i ich odchody czy dym papierosowy pozwoli szybko się ich pozbyć.

Nowością jest tryb Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów. Dzięki oczyszczaczowi pozbędziemy się także przykrych zapachów z otoczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
5
Polecamy
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową?
Czy zanieczyszczone powietrze może zmniejszać sprawność umysłową? TVN zdrowie
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu?
Ilu Polaków rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu? TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Katowiczanka1
Witam. Jeśli zaczęłam budowę domu w 2016 roku a teraz jestem na etapie załatwiania już odbiorów to czy mogę starać się o zwrot np za piec gazowy czy okna?
Czytaj całość
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania