Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nutrigenomika umożliwia spersonalizowaną dietę dopasowaną do DNA
menu
Polub nas na Facebooku

Nutrigenomika umożliwia spersonalizowaną dietę dopasowaną do DNA

Kobieta trzyma sie za brzuch

mat. prasowe 

Jedną z dziedzin nauki jest nutrigenomika badająca zależność między składnikami żywności a ich wpływem na nasze geny. Przeczytaj czy warto odżywiać się zgodnie z własnym DNA, jakie są korzyści oraz jak sprawdzić swoje predyspozycje genetyczne.

Genodieta - dieta zgodna z DNA

Nutrigenomika to dziedzina nauki zajmująca się analizowaniem interakcji pomiędzy naszymi genami a dietą i składnikami odżywczymi. Dzięki rozwojowi tej dziedziny możemy dopasować indywidualnie do swojego organizmu sposób żywienia oraz wprowadzić działania profilaktyczne zapobiegające niektórym chorobom i schorzeniom.

Coraz większą popularnością cieszą się testy genetyczne, które pozwalają na przygotowanie tzw. genodiety, czyli diety genetycznej (dopasowanej do DNA). Do takich badań należy np. Genodiet iGenesis Completo złożone z dziewięciu modułów: SLIM, MICRO, SENSOR, HEALTH, DETOX, FIT SPORT, MEDLINE, ANDROGEN i NEURO. Umożliwia ono ustalenie indywidualnego profilu żywieniowego dla osoby badanej, sprawdzenia jak przyswajane I metabolizowane są składniki odżywcze i witaminy, jaka jest zdolność do eliminacji wolnych rodników i toksyn oraz predyspozycje do chorób dietozależnych. Przeprowadzana jest również analiza genetycznych nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych takich jak nietolerancja laktozy, nadwrażliwość na kofeinę i sód czy nietolerancja glutenu - stwierdza Monika Ostasz, dietetyk portalu Zdrowegeny.pl.

Dieta dopasowana do DNA jako sposób na wsparcie kondycji organizmu i osiągnięcie wymarzonej sylwetki

W obecnych czasach obserwuje się modę na różne diety, które mają sprawić, że będziemy zdrowi i szczupli. Jednak nie każdy sposób odżywiania jest odpowiedni dla wszystkich. Restrykcyjne diety niosą za sobą ryzyko niedoborów witamin i składników odżywczych oraz efektu jo-jo, czyli ponownego przybierania na wadze po zakończeniu diety, często skutkujące większą masą ciała niż przed odchudzaniem. Należy mieć na uwadze, że każdy człowiek ma inne DNA, inaczej metabolizowane i przyswajane mogą być tłuszcze, węglowodany czy witaminy. Różnią się również predyspozycje do otyłości i określonych chorób dietozależnych np. zespołu metabolicznego czy hipercholesterolemii.

Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy zdrowego trybu życia. Istotne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, czyli pokrywała zapotrzebowanie naszego organizmu i dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Spersonalizowane odżywianie ma wiele zalet, umożliwia opracowanie profilu metabolicznego osoby badanej, zastosowanie indywidualnej diety i zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, co z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz zapobieganie rozwojowi niektórych chorób np. miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy czy nadciśnienia. Wpływa również na wzmocnienie odporności, minimalizuje ryzyko infekcji, wystąpienia chorób autoimmunologicznych oraz wspiera organizm w czasie obecnie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19.

Jak wygląda badanie genodiety?

Badanie można zamówić przez stronę internetową. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Po otrzymaniu zestawu wraz z instrukcją należy samodzielnie pobrać próbkę wymazu z wewnętrznej strony policzka i odesłać kurierem do laboratorium, gdzie zespół wykwalifikowanych specjalistów przeprowadza analizę materiału genetycznego i przygotowuje szczegółowy raport z indywidualnymi zaleceniami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
7
Polecamy
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin?
Lekarz:
"Najważniejsza jest dieta"
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin? Lekarz: "Najważniejsza jest dieta" Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja po covidzie.
Jaką dietę stosować po zakażeniu koronawirusem?
Rehabilitacja po covidzie. Jaką dietę stosować po zakażeniu koronawirusem? Dzień Dobry TVN
Nutrigenetyka a nutrigenomika – ekspresja genów a efekty diety
Nutrigenetyka a nutrigenomika – ekspresja genów a efekty diety TVN zdrowie
Genodieta – dieta zgodna z DNA.
Testy, wyniki i korzyści
Genodieta – dieta zgodna z DNA. Testy, wyniki i korzyści TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?