Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nutrigenomika umożliwia spersonalizowaną dietę dopasowaną do DNA
menu
Polub nas na Facebooku

Nutrigenomika umożliwia spersonalizowaną dietę dopasowaną do DNA

Kobieta trzyma sie za brzuch

mat. prasowe 

Jedną z dziedzin nauki jest nutrigenomika badająca zależność między składnikami żywności a ich wpływem na nasze geny. Przeczytaj czy warto odżywiać się zgodnie z własnym DNA, jakie są korzyści oraz jak sprawdzić swoje predyspozycje genetyczne.

Genodieta - dieta zgodna z DNA

Nutrigenomika to dziedzina nauki zajmująca się analizowaniem interakcji pomiędzy naszymi genami a dietą i składnikami odżywczymi. Dzięki rozwojowi tej dziedziny możemy dopasować indywidualnie do swojego organizmu sposób żywienia oraz wprowadzić działania profilaktyczne zapobiegające niektórym chorobom i schorzeniom.

Coraz większą popularnością cieszą się testy genetyczne, które pozwalają na przygotowanie tzw. genodiety, czyli diety genetycznej (dopasowanej do DNA). Do takich badań należy np. Genodiet iGenesis Completo złożone z dziewięciu modułów: SLIM, MICRO, SENSOR, HEALTH, DETOX, FIT SPORT, MEDLINE, ANDROGEN i NEURO. Umożliwia ono ustalenie indywidualnego profilu żywieniowego dla osoby badanej, sprawdzenia jak przyswajane I metabolizowane są składniki odżywcze i witaminy, jaka jest zdolność do eliminacji wolnych rodników i toksyn oraz predyspozycje do chorób dietozależnych. Przeprowadzana jest również analiza genetycznych nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych takich jak nietolerancja laktozy, nadwrażliwość na kofeinę i sód czy nietolerancja glutenu - stwierdza Monika Ostasz, dietetyk portalu Zdrowegeny.pl.

Dieta dopasowana do DNA jako sposób na wsparcie kondycji organizmu i osiągnięcie wymarzonej sylwetki

W obecnych czasach obserwuje się modę na różne diety, które mają sprawić, że będziemy zdrowi i szczupli. Jednak nie każdy sposób odżywiania jest odpowiedni dla wszystkich. Restrykcyjne diety niosą za sobą ryzyko niedoborów witamin i składników odżywczych oraz efektu jo-jo, czyli ponownego przybierania na wadze po zakończeniu diety, często skutkujące większą masą ciała niż przed odchudzaniem. Należy mieć na uwadze, że każdy człowiek ma inne DNA, inaczej metabolizowane i przyswajane mogą być tłuszcze, węglowodany czy witaminy. Różnią się również predyspozycje do otyłości i określonych chorób dietozależnych np. zespołu metabolicznego czy hipercholesterolemii.

Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy zdrowego trybu życia. Istotne jest, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, czyli pokrywała zapotrzebowanie naszego organizmu i dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Spersonalizowane odżywianie ma wiele zalet, umożliwia opracowanie profilu metabolicznego osoby badanej, zastosowanie indywidualnej diety i zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, co z kolei przekłada się na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz zapobieganie rozwojowi niektórych chorób np. miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy czy nadciśnienia. Wpływa również na wzmocnienie odporności, minimalizuje ryzyko infekcji, wystąpienia chorób autoimmunologicznych oraz wspiera organizm w czasie obecnie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19.

Jak wygląda badanie genodiety?

Badanie można zamówić przez stronę internetową. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Po otrzymaniu zestawu wraz z instrukcją należy samodzielnie pobrać próbkę wymazu z wewnętrznej strony policzka i odesłać kurierem do laboratorium, gdzie zespół wykwalifikowanych specjalistów przeprowadza analizę materiału genetycznego i przygotowuje szczegółowy raport z indywidualnymi zaleceniami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
6
Polecamy
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin?
Lekarz:
"Najważniejsza jest dieta"
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin? Lekarz: "Najważniejsza jest dieta" Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja po covidzie.
Jaką dietę stosować po zakażeniu koronawirusem?
Rehabilitacja po covidzie. Jaką dietę stosować po zakażeniu koronawirusem? Dzień Dobry TVN
Nutrigenetyka a nutrigenomika – ekspresja genów a efekty diety
Nutrigenetyka a nutrigenomika – ekspresja genów a efekty diety TVN zdrowie
Skuteczny sposób na poznanie silnych i słabych cech swojego organizmu.
Zacznij korzystać z wiedzy zapisanej w twoich genach!
Skuteczny sposób na poznanie silnych i słabych cech swojego organizmu. Zacznij korzystać z wiedzy zapisanej w twoich genach! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie