Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło?

Kobieta podczas rehabilitacji

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Co roku do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa ok. 400 tysięcy skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Tak duża liczba chętnych sprawia, że czas oczekiwania na wyjazd znacznie się wydłuża. Nowe przepisy, które weszły w życie 19 lipca mają ułatwić dostęp do leczenia w sanatorium. Co dokładnie się zmieniło?

Najistotniejsze dla pacjentów zmiany dotyczą okresu, po którym ponownie będzie można starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Nowe skierowanie na wyjazd do sanatorium lekarz będzie mógł wystawić najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia (wcześniej zdarzało się, że chorzy kilka dni po powrocie składali kolejne skierowanie). W opinii Ministerstwa Zdrowia takie rozwiązanie pozwoli skrócić kolejki czekających na wyjazd do sanatorium. Co roku chęć do wyjazdu zgłasza średnio 400 tysięcy osób. Druga ważna zmiana to termin, w którym trzeba dostarczyć skierowanie do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Według nowych przepisów jest na to 30 dni. Po tym czasie skierowanie traci ważność.

Jak pojechać do sanatorium?

Droga do sanatorium rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takiego, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To on ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie wyników badań i wywiadu. Na tej podstawie decyduje, czy dany pacjent kwalifikuje się do wyjazdu do sanatorium. Przygotowane przez lekarza skierowanie należy dostarczyć do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Można je zanieść osobiście lub wysłać pocztą.

Aby NFZ zapłacił za wyjazd do uzdrowiska, trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty, tj. aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych (jeśli były wykonywane), karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz wystawione skierowanie.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów do NFZ skierowanie rejestrowane jest w systemie. Następnie lekarz specjalista (w NFZ) analizuje dokumentację medyczną, na tej podstawie ocenia czy zgłoszenie jest zasadne czy też nie. Jeśli uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ pacjent powinien otrzymać pismo z informacją na jakie leczenie został zakwalifikowany. W razie odmowy wyjazdu lekarz specjalista NFZ również wyśle pismo, w którym uzasadni swoją decyzję.

Jak działa opieka medyczna w Polsce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - zasady działania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile trwa leczenie w sanatorium i jakie schorzenia można leczyć?

Pobyt w sanatorium trwa zazwyczaj trzy tygodnie. W jego trakcie wykonywane są liczne zabiegi zdrowotne związane z dostępem sanatorium do bogactw naturalnych, np. świeże powietrze, zdrowotne wody mineralne, wody solankowe czy borowina. W czasie pobytu w uzdrowisku chorzy mogą korzystać m.in. z zabiegów fizjoterapeutycznych, zajęć na basenie, krioterapii, okładów, owijań, inhalacji, natrysków czy gimnastyki.

Chęć wyjazdu do sanatorium mogą zgłaszać pacjenci, którzy zmagają się z chorobami reumatycznymi, skóry, osteoporozą, przeszły operacje lub są po urazie. Leczenie przysługuje także pacjentom z cukrzycą, chorobami układu nerwowego, otyłością, chorobą górnych dróg oddechowych, zaburzeniami hormonalnymi czy niektórymi chorobami oczu. 

Zobacz także: Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
12
Polecamy
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS.
Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?
Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie? TVN zdrowie
Jak długo ważne jest skierowanie do szpitala, poradni specjalistycznej i na badania?
Jak długo ważne jest skierowanie do szpitala, poradni specjalistycznej i na badania? TVN zdrowie
Skierowanie do sanatorium na NFZ 2019.
Nowe zasady kierowania do sanatorium
Skierowanie do sanatorium na NFZ 2019. Nowe zasady kierowania do sanatorium Dzień Dobry TVN
Sanatoria są nie tylko dla starszych!
Jak się dostać?
Jakie są warunki i koszty?
Sanatoria są nie tylko dla starszych! Jak się dostać? Jakie są warunki i koszty? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty