Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowe technologie. Jak pomagają dbać o środowisko?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowe technologie. Jak pomagają dbać o środowisko?

Rodzina przy stole

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Zmiany klimatyczne, które zachodzą na świecie w dużej mierze spowodowane są działalnością człowieka. Wytwarzamy niewyobrażalną ilość śmieci, spora ich część zamiast trafić do sortowni ląduje w morzu czy w lesie. Każdego dnia używamy środków chemicznych, które przenikają do środowiska i zanieczyszczają je. Zdaniem specjalistów już niedługo życie na Ziemi stanie się bardzo trudne i konieczne są zmiany. Co można zrobić?

Mimo że nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń, to każdy z nas, poprzez codzienne wybory, może poprawić jakość środowiska i zadbać o nie. Jednak, aby tak się zadziało trzeba mieć odpowiednią wiedzę, a także świadomość, że nasze działania mają ogromne znaczenie i wpływają na to, jak wygląda świat.

Zapomnij o plastiku

Plastik to tworzywo, które opanowało współczesny przemysł. Powstają z niego butelki, torebki, opakowania, pudełka do przechowywania żywności itd. Choć można zrobić z niego praktycznie wszystko w dużej mierze jest tworzywem jednorazowym. Nie każde plastikowe opakowanie da się przetworzyć i ponownie wykorzystać. Co gorsza, plastik jest bardzo trwały i aby jedna plastikowa butelka uległa degradacji musi upłynąć 450 lat…

Na szczęście zużycie plastiku można ograniczyć. Dzięki pracy naukowców udało się stworzyć taki surowiec, który łatwiej się rozkłada i jest bezpieczniejszy dla środowiska. Dziś produkuje się z niego zarówno butelki, torby czy opakowania na poszczególne produkty.

Postaw na naturę

Z chemią stykamy się na każdym roku. Jest w jedzeniu, kosmetykach czy środkach czystości. Takie „gotowe” produkty choć ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, to bardzo szkodzą. Robiąc zakupy zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, że chemia, która została użyta do produkcji gotowego dania czy kosmetyku będzie miała wpływ zarówno na nasz organizm, jak i na otoczenie. Dlatego tak ważne jest, aby bardzo dokładnie czytać etykiety i wybierać, te produkty, w których chemii jest najmniej. Niektóre środki czystości czy kosmetyki można zrobić samemu. Wbrew pozorom ich samodzielne przygotowanie nie jest trudne i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. W internecie można znaleźć zarówno przepisy, jak i sklepy, które sprzedają składniki niezbędne do przygotowania „domowego” proszku do prania czy innego specyfiku.

Jeśli nie wiesz, jak czytać etykiety i czy dany produkt jest bezpieczny możesz skorzystać z licznych aplikacji. Po zeskanowaniu kodu kresowego z opakowania w kilka sekund rozpoznają, czy wybrany produkt jest bezpieczny czy też nie.

Zmień sprzęty na nowe

Chcąc jeszcze bardziej zadbać o środowisko warto przyjrzeć się domowym sprzętom. Jeśli planujemy ich wymianę lub dopiero się urządzamy warto wybierać te energooszczędne (klasa A+++).  Jednym z urządzeń, które warto mieć jest zmywarka. Dlaczego? Podczas jednego cyklu może umyć większą ilość naczyń, a także zużyć mniej wody niż w czasie mycia ręcznego. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim bardziej oszczędne. A jakie urządzenie wybrać? Najlepiej marki Sharp, np. model QW-GD54R443X-DE. Zmywarki te zawierają funkcję Eco Box, dzięki której woda z ostatniego płukania wykorzystana jest w następnym myciu wstępnym. Z kolei program Eco Wash przydaje się w sytuacjach, w których do umycia jest tylko połowa załadunku. Sami możemy określić czy zmywane mają być naczynia w górnym czy dolnym koszu. Jednym z priorytetów marki jest energooszczędność. Dlatego zużycie energii w zmywarkach Sharp jest nawet o blisko 20 proc. niższe niż w przypadku zmywarek w klasie energetycznej A+++.

Fot. Sharp QW-GD54R443X-DE

Fot. Sharp QW-GD54R443X-DE

2 w 1

Zmiany klimatu sprawiają, że letnie miesiące są wyjątkowo gorące. Tym samym coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup dużego zewnętrznego systemu wentylacyjnego warto rozważyć inne opcje. Alternatywą dla klimatyzacji może być oczyszczacz powietrza, najlepiej marki Sharp. Z urządzenia można korzystać cały rok. W sezonie grzewczym oczyszcza powietrze i uwalnia je od szkodliwego smogu, a latem doskonale chłodzi i zapewnia optymalną wilgotność powietrza. Jak to działa? Wystarczy do zbiornika na wodę wrzucić kostki lodu. Zaletą urządzeń marki Sharp jest także to, że można je łatwo przenosić. Tym samym doskonale sprawdzą się podczas letniego wypoczynku. Urządzenia te mają najlepsze filtry:

  • wstępny - to jednocześnie panel tylny i wlot powietrza. Ma dużo gęstą siatkę, która zatrzymuje pyły o wielkości nawet 240 mikronów;
  • nawilżacza - jest wytrzymały i można go myć ręcznie, co wiele ułatwia. Jest zabezpieczony przed rozwojem mikroorganizmów. Zatrzymuje osad, wytrącają się na nim sole i mikroorganizmy z wody. Pełni funkcję maty ewaporacyjnej umożliwiającej nawilżanie powietrza w domu;
  • HEPA H13 - wyłapuje 99,97 proc. drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu;
  • filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane.
Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Oczyszczacz marki Sharp został wyposażony w 6 czujników, które reagują one na:

  • pył PM2.5, kurz, dym tytoniowy, roztocza, zarodniki pleśni – jeśli zostaną wykryte urządzenie przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje;
  • nieprzyjemne zapachy – np. tytoniu czy alkoholu i szybko usuwa je z powietrza;
  • temperaturę – dobiera optymalny poziom wilgotności powietrza do panującej temperatury w pomieszczeniu;
  • wilgoć – jeśli wykryje poziom wilgotności powyżej 80 proc., urządzenie zwiększa aktywność jonów Plasmacluster, które chronią przed rozwojem pleśni;
  • światło – jeśli w pomieszczeniu nie pali się światło urządzenie przechodzi w tryb SLEEP i pracuje ciszej;
  • ruchu – gdy wykryje ruch w pomieszczeniu przełączy się na tryb minimalnego natężenia nawiewu powietrza, tym samym zużycie energii jest dużo mniejsze.
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
3
Polecamy
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? TVN zdrowie
Smog latem.
Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? TVN zdrowie
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Wady i zalety grilla bezdymnego
Wady i zalety grilla bezdymnego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania