Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowalijki – co to jest? Pomysły na dania z nowalijkami
menu
Polub nas na Facebooku

Nowalijki – co to jest? Pomysły na dania z nowalijkami

Nowalijki - świeże i młode warzywa na stole.

fot. taiyou nomachi / Getty Images

Nowalijki to pierwsze warzywa, jakie dostępne są w sprzedaży na wiosnę. Posiadacze własnych warzywniaków mogą cieszyć się z uprawy nowalijek najwyższej jakości. Niestety te kupne nie zawsze rosną w ekologicznych warunkach i istnieje duże ryzyko, że mogą być sztucznie nawożone.

Nowalijki skutecznie wypierają zebrane przed zimą warzywa, które z czasem zubożały w składniki mineralne i witaminy. Kuszą świeżością i atrakcyjnym wyglądem. Nowalijki to składnik wielu smakowitych dań. Stanowią element sałatek, surówek, pokrojone na kawałki dodaje się twarogu czy bezpośrednio na kanapki. Zanim zostaną użyte, należy pamiętać o ich dokładnym umyciu.

Nowalijki – co to za warzywa?

Nowalijki to młode warzywa, które pokazują się pierwszy raz w sprzedaży na wiosnę w danym kraju. Zalicza się do nich m.in.: szczypiorek, sałatę, marchewkę, rzodkiewki, ogórki, pomidory, nać pietruszki, rzeżuchę czy cebulkę dymkę. Krajowe nowalijki rosnące w warunkach szklarniowych znajdują się w sprzedaży od połowy marca do maja. Uprawia się je w wielkich, szklanych halach, w których dba się o odpowiednią wilgotność powietrza, temperaturę, oświetlenie. Niestety nie mają one aż tak intensywnego zapachu i smaku jak warzywa gruntowe. Te typowe nowalijki wiosenne rosnące na polu dostępne są dopiero na przełomie maja i czerwca. W porównaniu do szklarniowych, zawierają większą ilość witamin z racji większej dostępności do naturalnego światła.

Czy nowalijki są zdrowe?

Nowalijki hodowane w domowych warunkach bez stosowania sztucznych nawozów są najwyższej jakości i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ze względu na pewność ich pochodzenia można je z powodzeniem podawać dzieciom. Nowalijki z upraw ekologicznych także można spokojnie wprowadzać do wiosennego jadłospisu. W hodowlach stosuje się tylko naturalne nawozy zwierzęce i kompost. Niestety mnóstwo warzyw, jakie pojawiają się na wiosnę w sprzedaży, pochodzi z nieekologicznych upraw, w których nawożone są nawozami mineralnymi, a zwłaszcza azotowymi. Te wykazują dużą tendencję do kumulowania się w rzodkiewkach, sałacie, kapuście, szpinaku czy szczypiorku. Warzywa, które w mniejszym stopniu gromadzą szkodliwe związki, to ogórek czy pomidor.

Zobaczcie, jak oczyścić nowalijki z pestycydów:

Zobacz film: Jak oczyścić nowalijki z pestycydów? Źródło: Stylowy Magazyn

Przechowywanie nowalijek

Nowalijki to warzywa, które wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach. Najlepiej trzymać je w dość wilgotnym i chłodnym otoczeniu. Wysoka temperatura sprawi, że zwiotczeją i zwiędną, a przez to utracą cenną świeżość. Należy też obchodzić się z nimi w miarę delikatnie, ponieważ nowalijki mają cienką skórkę i są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Każde przerwanie ciągłości skórki lub ubicie intensyfikuje ich psucie się. Pamiętać trzeba, że młode warzywa wrażliwe są na działanie etylenu. W związku z tym nie powinno się ich zostawiać w towarzystwie gruszek czy jabłek, które go wydzielają. Etylen sprawia, że ciemnieją i gorzknieją.

Nowalijki – przepis na koktajl warzywny

W sztuce kulinarnej istnieje wiele rozmaitych przepisów z nowalijkami w roli głównej. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza nowalijkowe koktajle. To świetna propozycja na zdrowe, lekkie i szybkie śniadanie. Dodatkowo jest niskokaloryczna, bogata w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i składniki mineralne.

Pierwsza propozycja to koktajl przygotowany z: 500 ml kefiru, 250 ml jogurtu naturalnego, 1 pęczka rzodkiewki, 1 pęczka koperku, 1/2 pęczka natki pietruszki, 1 ogórka, soli i pieprzu do smaku. Warzywa należy umyć, drobno pokroić i wrzucić do miski. Następnie dodaje się jogurt, kefir i blenduje. Na koniec doprawia się przyprawami i schładza.

Kolejny koktajl sporządza się z: 1 pęczka botwinki, 1 czerwonego grejpfruta, 1 banana, 250 ml jogurtu naturalnego, 300 ml wody niegazowanej. Owoce obiera się ze skórki i kroi na kawałki. Botwinę myje się i szatkuje. Najpierw blenduje się grejpfruta z wodą. Następnie dodaje botwinkę, banana, jogurt i całość jeszcze raz miksuje.

Innym pomysłem jest koktajl z: 1 pęczka rzodkiewki z liśćmi, 1 ogórka, 2 bananów, 1 łyżeczki startego korzenia imbiru, 1 łyżeczki oleju lnianego, 350 ml wody. Warzywa myje się i kroi. Do miski wrzuca się obranego ze skórki i podzielonego na kawałki banana, imbir, olej, wodę i blenduje. Następnie dodaje się rzodkiewkę z liśćmi, ogórka i ponownie miksuje.

Jak wybrać zdrowe nowalijki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać zdrowe i wartościowe nowalijki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowalijki – przepis na sałatkę z tuńczykiem

Do przygotowania tuńczykowej sałatki z nowalijek potrzebne będą: mała główka sałaty masłowej, 1 ogórek, kilka rzodkiewek, 2 ugotowane jajka, 1 puszka tuńczyka w oleju, kilka zielonych oliwek, szczypiorek, sól, pieprz. Świeże warzywa myje się. Sałatę po osuszeniu rwie się na kawałki. Ogórek i rzodkiewki kroi się w plasterki. Razem miesza się je w misce. Na wierzch kładzie się kawałki tuńczyka, pokrojone jajka i oliwki. Całość posypuje się szczypiorkiem, skrapla olejem z tuńczyka i doprawia.

Czym są Nowalijki Kujawskie z Kruszwicy?

Nowalijki Kujawskie to coroczna impreza plenerowa, która odbywa się na Wzgórzu Zamkowym Kruszwica. Jej celem przewodnim jest promocja zdrowej żywności, w tym wiosennych nowalijek. Wydarzeniu towarzyszą pokazy i konkursy kulinarne z zakresu wykorzystania nowalijek w rozmaitych potrawach, w tym sałatkach, deserach czy daniach mięsnych. Dodatkowymi atrakcjami nowalijkowego pikniku w Kruszwicy są: Bieg Nowalijkowy na 10 km, jarmark produktów regionalnych, rozmaite zabawy dla dzieci, koncerty i skecze.

Czy nowalijki są zdrowe? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Nowalijki – czy są zdrowe? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
314
27
Polecamy
Przepisy na smaczne i zdrowe pasty do kanapek
Przepisy na smaczne i zdrowe pasty do kanapek TVN zdrowie
Zdrowa kolacja – przykładowe przepisy na dania ciepłe i zimne
Zdrowa kolacja – przykładowe przepisy na dania ciepłe i zimne TVN zdrowie
Rukola – jakie ma właściwości i z czym ją jeść?
Rukola – jakie ma właściwości i z czym ją jeść? Dzień Dobry TVN
Zdrowe niskokaloryczne przekąski do pracy i na wieczór
Zdrowe niskokaloryczne przekąski do pracy i na wieczór Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby