Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada?

Leki

Fot: artisteer / gettyimages.com

Od 1 listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Na zmianach skorzystają m.in. osoby zmagające się z cukrzycą, osteoporozą oraz rakiem jelita grubego. Kto jeszcze zyska na zmianach?

Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od listopada znalazło się 76 nowych produktów. Z nowych leków skorzystają pacjenci z osteoporozą, rakiem jelita grubego, cukrzycą typu 2, stwardnieniem rozsianym, białaczką limfocytową, hipercholesterolemią rodzinną i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Lista refundacyjna – co zmieni się od 1 listopada?

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia lek Lonsurf (triflurydyna w skojarzeniu z typiracylem) zostanie objęty refundacją. To długo oczekiwana – zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów – technologia lekowa podawana chorym w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Na zmianach skorzystają również pacjentki z rakiem piersi. Od 1 listopada dwa programy lekowe –Leczenie raka piersi oraz Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem – zostaną połączone.

Pacjenci chorzy na białaczkę od listopada będą mieli dostęp do leku Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z rytuksymabem. Z nowej terapii będą mogli skorzystać zarówno pacjenci bez i z delecją 17p lub/i mutacją TP53 w ramach programu lekowego: „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową wenetoklaksem lub wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem”.

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego skierowanego dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina), który stosowany jest w drugiej linii leczenia stwardnienia rozsianego. Z refundacji pierwszego leku będą mogli skorzystać również ci pacjenci, którzy zmagają z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego.

Nowa lista refundacyjna znacznie ułatwi walkę z chorobami rzadkimi. Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna zyskają dostęp do leku Entyvio (wedolizumab), a osoby z hipercholesterolemią rodzinną będą mogli stosować lek Repatha (ewolokumab), jako kolejny inhibitor PCSK9.

Od listopada refundowany będzie także lek Fasenra (benralizumabum) stosowany przez pacjentów z ciężką postacią astmy. Grupa pacjentów z astmą i alergia zyska także dostęp do preparatu Novo-Helisen Depot, który stosowany jest leczeniu alergii na roztocza.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki?Źródło: Stylowy Magazyn

Dodatkowo na liście, która zacznie obowiązywać od pierwszego listopada znalazły się trzy molekuły z grupy flozyn: dapagliflozyna (lek Forxiga), empagliflozyna (Jardiance) oraz kanagliflozyna (Invokana). Farmaceutyki te stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2 i może z nich skorzystać tylko określona grupa pacjentów. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa lek przeznaczony jest dla tych pacjentów, którzy mają potwierdzoną chorobę serca lub uszkodzony inny narząd, lub mają 3 lub więcej głównych czynników ryzyka tj. poniżej (lub równo) 55 lat dla mężczyzn, poniżej (lub równo) 60 lat dla kobiet, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze, palą papierosy lub są otyłe.

Dzięki zmianom na liście osoby zmagające się osteoporozą będą mogli stosować lek Prolia (denosumabum). Z refundacji będą mogły skorzystać przede wszystkim kobiety, które skończyły 60 lat i zmagają się z osteoporozą pomenopauzalną oraz mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym z wynikiem powyżej (lub równym) -2,5.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
9
Polecamy
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz?
Leki refundowane – jakie preparaty zawiera wykaz? TVN zdrowie
Brak ważnych dla pacjentów z cukrzycą leków na liście refundacyjnej
Brak ważnych dla pacjentów z cukrzycą leków na liście refundacyjnej TVN zdrowie
Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika.
„To kolejny krok milowy w leczeniu”
Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika. „To kolejny krok milowy w leczeniu” Dzień Dobry TVN
Chorzy na raka podstawnokomórkowego pozbawieni leku
Chorzy na raka podstawnokomórkowego pozbawieni leku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki