Polub nas na Facebooku
Czytasz: Normy oraz skutki wysokiego i niskiego poziomu TSH w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Normy oraz skutki wysokiego i niskiego poziomu TSH w ciąży

NAN

Fot: fotolia.com

Hormony tarczycy są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym są niezbędne do zdrowego rozwoju dziecka – warunkują właściwy rozwój mózgu, układu kostnego i obwodowego układu nerwowego. Inną ważną funkcją TSH jest kontrolowanie wszystkich przemian energetycznych i temperatury ciała płodu.

Ze względu na istotną rolę TSH należy regularnie sprawdzać jego poziom w organizmie kobiety w ciąży. Nie jest on stały, waha się w zależności od trymestru ciąży. Niepokojące zmiany mogą być lekceważone przez kobiety ze względu na świadomość ogólnego stanu, w jakim się znajdują. Dzieje się tak z powodu występowania objawów typowych dla ciąży, takich jak senność, zaparcia i przybieranie na wadze. Należy dbać o właściwy poziom TSH ze względu na poważne konsekwencje zarówno jego niedoboru, jak i nadmiaru.

TSH – charakterystyka

Główną funkcją TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest normalizacja ilości hormonów tarczycy wydzielanych przez organizm. Jest produkowany przez przysadkę mózgową – gruczoł dokrewny znajdujący się w mózgu. TSH jest odpowiedzialny za zwiększanie masy tarczycy, zwiększanie przepływu krwi przez ten narząd oraz wzrost wytwarzania i wydzielania hormonów tarczycy. Prawidłowa wartość TSH to 0,4-4,0 mIU/l. Jeżeli badania wskazują mniejszą wartość, świadczy to o nadczynności tarczycy, z kolei wyższe wartości oznaczają niedoczynność tego gruczołu. Nadczynność tarczycy przyspiesza przemianę materii, podczas gdy niedoczynność tego gruczołu spowalnia funkcjonowanie całego organizmu. W trakcie ciąży produkcja hormonu TSH może zostać zwiększona lub zmniejszona przez dwa hormony wydzielane do krwi – estrogen i gonadotopia kosmówkowa (hCG).

Zobacz także: Tyreotropina (TSH): normy, określenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy

Badanie poziomu TSH w ciąży

We wczesnej fazie ciąży poziom hormonu może być niski, jednak jest to całkowicie prawidłowe. Aby jednoznacznie wykryć niewłaściwości, stosowane jest także oznaczenie wolnych hormonów tarczycy: fT3 (norma – 2,25-6 pmol/l lub 1,5-4,1 ng/ml) oraz fT4 (norma – 11-23 pmol/l lub 1,5-4,1 ng/ml).

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Tarczyca w trakcie ciąży

U ciężarnych kobiet dochodzi do rozrostu tarczycy – powiększa się nawet o 10-15%. Jest to całkowicie właściwe dla organizmu, jednak jakikolwiek wyższy wynik wymaga niezwłocznej reakcji. Mogą do tego prowadzić niedobór jodu lub schorzenie tarczycy. Z tego powodu ważne jest, aby ciężarna kobieta regularnie przyjmowała dawki 150-200 μg na dobę. Spożywanie soli jodowanej zapewnia zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek chemiczny, jednak niejednokrotnie kobiety w ciąży są zmuszone zwiększyć dawkę przez jod w tabletkach dostępny w wielu preparatach wielowitaminowych przeznaczonych specjalnie dla nich. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy kobieta nie cierpiała w przeszłości na choroby tarczycy, gdyż zwiększenie dawki jodu w tym przypadku może doprowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej. Jeżeli schorzenia występowały, należy ograniczyć dawkowanie soli.

Niedobór i nadmiar TSH w ciąży

Poziom hormonu TSH jest zależny od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze jego podstawowa wartość powinna wynosić 0,01 - 2,32 mIU/l, w drugim jest to 0,1 – 2,35 mIU/l, z kolei w trzecim – 0,1 – 2,65 mIU/l. Zdarzają się jednak przypadki, w których kobieta jest naznaczona niskim stężeniem hormonu tyreotropowego. W takich przypadkach wyniki badań poziomu tego hormonu powinny być analizowane przez prowadzącego ciążę lekarza ginekologa w konsultacji z endokrynologiem.

Obniżenie poziomu może wystąpić w pierwszej fazie choroby Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której badanie krwi wykazuje podwyższone miano przeciwciał przeciwtarczycowych. Kiedy dochodzi do dużego rozpadu tkanki tarczycowej pod wpływem przeciwciał, następuje nagły wyrzut hormonów i wyhamowanie produkcji TSH. Dalej przeciwciała wpływają na komórki tarczycy niszcząc je, co ogranicza produkcję hormonów i spowalnia przemianę materii w organizmie. Wtedy też dochodzi do wzrostu poziomu TSH. Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży może też być spowodowana wcześniejszą niedoleczoną chorobą tego gruczołu. Objawami niedoczynności tarczycy mogą być: zmęczenie, depresja, trudności z przebudzeniem, wypadanie włosów, szorstkość włosów i skóry, łamliwość paznokci, amnezja, częste zmiany nastroju i zaparcia.

Odpowiednia wartość hormonów tarczycy jest niezwykle ważna, gdyż mają one bezpośredni wpływ na rozwój układu nerwowego i mózgu płodu. Niedobór hormonów tarczycy prowadzi do spowolnienia rozwoju dziecka, a nawet do niedorozwoju płodu.

Zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy u ciężarnych kobiet najczęściej jest spowodowane chorobą Gravesa-Basedowa. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, w wyniku którego produkowane przez układ odpornościowy przeciwciała stymulują receptor dla TSH, co prowadzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Poziom TSH w badaniach laboratoryjnych ulega obniżeniu.

Jak działa tarczyca? Dowiesz się tego z filmu?

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Zobacz także: Przyczyny, objawy i skutki wysokiego TSH u dzieci i dorosłych

Wysokie stężenie TSH, a tym samym nadmierna stymulacja tarczycy do produkcji hormonów w trakcie ciąży, również ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka – może to doprowadzić do obniżenia wagi noworodka, poronienia lub przedwczesnego porodu. W niektórych przypadkach może to też mieć poważniejsze konsekwencje dla zdrowia matki, gdyż jej ciśnienie krwi może gwałtownie wzrosnąć, co doprowadzi ją do stanu przedrzucawkowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
2
Polecamy
Podwyższone TSH – o czym świadczy i jakie daje objawy?
Podwyższone TSH – o czym świadczy i jakie daje objawy? TVN zdrowie
Niedoczynność tarczycy w ciąży – skutki, leczenie i planowanie ciąży
Niedoczynność tarczycy w ciąży – skutki, leczenie i planowanie ciąży TVN zdrowie
Ketony w moczu w ciąży – przyczyny, zagrożenia i leczenie
Ketony w moczu w ciąży – przyczyny, zagrożenia i leczenie Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty