Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie? 
menu
Polub nas na Facebooku

Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie? 

Nordic walking jest popularną formą rekreacji, która polega na marszach przy użyciu specjalnych kijków. Ta forma aktywności fizycznej jest określana jako połączenie tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Uprawianie nordic walking jest proste i przynosi wiele korzyści. 

Mimo że nordic walking został stworzony w Finlandii już w latach 20. XX wieku, to największą popularnością wśród amatorów cieszy się w ostatnich kilkunastu latach. Początkowo stanowił tylko formę treningu dla biegaczy biegowych. Dopiero w 1997 roku został opisany przez Marko Kantaneva. Wcześniej pozostawał nieopisany i dlatego poza wtajemniczonymi narciarzami biegowymi nikt nie wiedział, jak poprawnie wykonywać marsz z kijami.

Nordic walking: zalety chodzenia z kijami

Przez wiele osób nordic walking nie jest traktowany poważnie. Wszystko dlatego, że z pozoru może się wydawać, że zwykłe maszerowanie z kijami nie może być na tyle intensywnym wysiłkiem, by przekładał się on na korzyści zdrowotne. Prawda jest jednak taka, że nordic walking angażuje do pracy wiele mięśni całego ciała i jeżeli jest wykonywany regularnie, z dużą intensywnością, to może przełożyć się na konkretne efekty poprawiające wygląd ciała. Podczas prawidłowego marszu z kijami pracują:

 • tricepsy,
 • bicepsy,
 • mięśnie klatki piersiowej,
 • mięśnie nóg,
 • mięśnie ramion,
 • mięśnie brzucha.

Warto podkreślić, że technika chodzenia w ramach nordic walking sprawia, że wymienione partie mięśni pracują inaczej, niż ma to miejsce w przypadku chodzenia czy biegania. Ta forma aktywności może zatem stanowić dobre uzupełnienie treningów biegowych.

Nie wszyscy wiedzą, ale nordic walking dzieli się na trzy podstawowe poziomy aktywności. Są to:

 • poziom zdrowotny,
 • poziom fitness,
 • poziom sportowy.

Każdy z wymienionych poziomów różni się od siebie przede wszystkim intensywnością oraz przeznaczeniem. Najmniejszy wysiłek wkłada się na poziomie zdrowotnym, który jest skierowany do starszych osób oraz tych, którzy mieli kontuzje i teraz starają się powoli wrócić do pełni sprawności. Na tym poziomie można wykonywać 1-2 treningi po 30 minut w tygodniu. Znacznie bardziej intensywny wysiłek wykonuje się na poziomie fitness. W tym przypadku wskazane są trzy jednostki treningowe po około 1,5 godziny każda. Zdecydowanie najwięcej wysiłku wymaga, ale również przynosi najlepsze efekty, tzw. poziom sportowy. Na tym etapie treningi powinny odbywać się na zróżnicowanym terenie (pagórki, góry, wąwozy), a tempo wykonywania ćwiczeń powinno być intensywne. W tygodniu jest wskazane odbywanie trzech treningów z zachowaniem jednodniowej przerwy na regenerację.

Nordic walking: jak prawidłowo chodzić, żeby schudnąć?

Technika jest bardzo ważnym elementem nordic walking. Spalanie tkanki tłuszczowej to jedna z wielu korzyści, jakie może przynieść regularne uprawianie nordic walking. Aby chodzić prawidłowo pod względem techniki, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

 • kroki powinny być stawiane z przeniesieniem ciężaru ciała od stopy, przez śródstopie aż po palce,
 • kijki powinny być skierowane pod ukosem do tyłu przez cały okres marszu,
 • podczas stawiania prawej pięty, lewy kij powinien dotykać podłoża (i na odwrót w przypadku kolejnego kroku),
 • w momencie wykonywania ruchu do przodu ręką, nie powinna ona przekraczać linii bioder,
 • kijki powinny być trzymane na samym końcu, w miejscu gdzie znajduje się odpowiednie wyprofilowanie dopasowane do rąk.

Wskazane jest, aby osoby dopiero rozpoczynające przygodę z nordic walking zaczęły naukę chodzenia z kijami... bez kijów. Ćwicząc w ten sposób, można wyrobić sobie odpowiednie nawyki i pamiętać o utrzymywaniu prostej sylwetki, odpowiednim stawianiu stóp i rozluźnieniu ramion. Po 1-2 próbnych marszach bez kijów można śmiało zacząć ćwiczyć z kijami. Należy pamiętać, że nordic walking jest taką samą aktywnością fizyczną jak każda inna, więc trening właściwy powinna poprzedzić kilkuminutowa rozgrzewka.

Osoby, którym zależy na spaleniu kalorii powinny stworzyć sobie plan treningowy i sumiennie go realizować. Najbardziej efektywne będzie ćwiczenie na poziomie fitness – długie treningi w szybkim tempie pozwalają zrzucić kilogramy i poprawić wygląd całego ciała.

Jakie kijki do nordic walking?

W przypadku nordic walking duże znaczenie ma sprzęt używany do treningów. Warto wiedzieć, że kijki do nordic walking różnią się od innych kijków, np. trekkingowych. Kijki do chodzenia charakteryzują się tym, że posiadają na górze specjalne rękawiczki. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie na kij ruchu ramion. Kupując kije do nordic walking, dobrze jest przymierzyć rękawiczki, sprawdzić ich komfort oraz długość. Większość dobrej jakości kijków jest regulowana, więc można je dopasować do każdego wzrostu. Jeżeli osoba planująca treningi ma zamiar wykonywać je na asfalcie, to powinna również zakupić specjalne gumowe nakładki na dolną część kijków. 

Zobacz film: Trening z Ewą Chodakowską. Źródło: Be Active. Ewa Chodakowska

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
117
13
Polecamy
Czy można źle chodzić?
Jak prawidłowo uprawiać nornic walking? 
Czy można źle chodzić? Jak prawidłowo uprawiać nornic walking?  TVN zdrowie
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Jakie efekty daje trening ze skakanką?
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć? Jakie efekty daje trening ze skakanką? Dzień Dobry TVN
Trening na skakance.
Jak skakać, żeby schudnąć?
Trening na skakance. Jak skakać, żeby schudnąć? Dzień Dobry TVN
Bieganie i jego efekty.
Co daje nam trening i jakie są zalety biegania? 
Bieganie i jego efekty. Co daje nam trening i jakie są zalety biegania?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis