Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nimesil – ulotka. Jak działa lek? Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?
menu
Polub nas na Facebooku

Nimesil – ulotka. Jak działa lek? Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Kobieta, która bierze lek przeciwbólowy

Fot: Milos Dimic / gettyimages.com

Nimesil to lek przeciwbólowy stosowany m.in. przez kobiety, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami. Kiedy jeszcze jest zalecany? Jak działa i jak należy go przyjmować, aby zadziałał prawidłowo?

Nimesil to lek przeciwbólowy zaliczany do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim przez kobiety, które mają bolesne miesiączki oraz osoby, które zmagają z ostrym bólem. Substancją czynną w leku jest nimesulid. Dodatkowo w składzie leku znajdują się sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach pomarańczowa, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna, makrogolu eter cetostearylowy.

Nimesil ma postać granulatu, z którego sporządza się przyjmowaną doustnie zawiesinę. Jedno opakowanie leku może zawierać 9, 15 lub 30 saszetek, z czego jedna saszetka zawiera 100 mg nimesulidu.

Nimesil – kiedy lek nie może być stosowany?

Przeciwwskazaniem do podania leku Nimesil jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Preparat nie może być stosowany przez osoby, u których występuje silna reakcja alergiczna, tj. świszczący oddech, wydzielina z nosa lub niedrożność nosa, pokrzywka po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innego niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ). Przeciwwskazaniem do podania leku jest także wystąpienie w przeszłości reakcji wątroby na nimesulid. Leku nie powinni przyjmować również ci pacjenci, którzy zażywają inne leki mogące zaburzyć działanie wątroby (np. paracetamol, inne leki przeciwbólowe lub NLPZ). Nimesil nie może być łączony z lekami, które uzależniają. Preparatu nie mogą przyjmować osoby uzależnione od leków lub innych substancji, nadużywający alkoholu. Przeciwwskazaniem do podania farmaceutyku jest także choroba wątroby lub zwiększona aktywność enzymów wątrobowych. Leku nie podaje się pacjentom, u których rozpoznano (obecnie lub w przeszłości) wrzód żołądka lub dwunastnicy. Nimesil może być niebezpieczny dla pacjentów, u których wystąpiło krwawienie z układu pokarmowego lub przechodzili udar mózgu. Przeciwwskazaniem do podania preparatu są również zaburzenia związane z krwawieniem lub niedostateczną krzepliwością krwi, niewydolność serca, choroba nerek lub jakakolwiek choroba wątroby. Leku nie podaje się osobom, które mają gorączkę lub grypę .

Jeśli przyjmowanie leku Nimesil wywołuje objawy sugerujące zaburzenia wątroby, tj. brak apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, zmęczenie lub ciemny kolor moczu. Konieczne jest jak najszybsze przerwanie terapii i konsultacja z lekarzem. Terapię należy przerwać także wtedy, gdy lek wywołuje gorączkę lub objawy grypopodobne. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, u których kiedykolwiek wystąpiło owrzodzenie, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba LeśniowskiegoCrohna. W przypadku tych chorych decyzja o przepisaniu leku zawsze należy do lekarza.

Nimesil może wpłynąć na działanie nerek, serca oraz wątroby, dlatego osoby, które mają rozpoznaną chorobę jednego z tych narządów powinny poinformować o tym lekarza. Należy mieć na uwadze, że stosowanie leku w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu (dotyczy ono głównie tych osób, które Nimesil przyjmują długo i w dużych dawkach).

Osoby starsze, które przyjmują Nimesil powinny być pod stałą opieką lekarza. W ich przypadku konieczne może być częstsze wykonywanie badań okresowych, aby wykluczyć ewentualne działania pożądane (związanych przede wszystkim z zaburzeniami pracy wątroby, żołądka, nerek czy serca). W przypadku pacjentów z zaburzeniami serca, po udarze lub gdy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia tych zaburzeń (dotyczy to pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, podwyższonym stężeniem cholesterolu lub palących papierosy) decyzję o tym, czy chory może stosować farmaceutyk podejmuje lekarz i on ustala sposób jego przyjmowania.

Lek zawiera sacharozę. Tym samym osoby z cukrzycą lub stosujące dietę ubogokaloryczną powinny poradzić się lekarza. To samo tyczy się pacjentów, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Uwaga! Nimesil nie może być podawany dzieciom, które mają mniej niż dwanaście lat. Leku nie mogą przyjmować także kobiety w trzech ostatnich miesiącach ciąży oraz karmiące piersią. Z przyjmowania preparatu powinny zrezygnować również te kobiety, które myślą o zajściu w ciążę, ponieważ lek może mieć niekorzystny wpływ na płodność.

Nimesil – dawkowanie

Sposób dawkowania leku zawsze ustala lekarz. Najczęściej pacjentom zaleca się stosowanie dawki 100 mg dwa razy na dobę, czyli 2 razy po jednej saszetce. Zawartość saszetki trzeba rozpuścić w szklance wody. Preparat można stosować możliwie jak najkrócej. Terapia nie powinna trwać jednak dłużej niż 15 dni. Im krócej lek będzie stosowany tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Taki sam schemat dawkowania obowiązuje zarówno dorosłych, osoby starsze i dzieci powyżej 12 roku życia.

Pacjent, który przyjmie zbyt dużą dawkę leku powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być wprowadzenie leczenia objawowego, tj. płukanie żołądka i podanie węgla aktywnego, w sytuacji gdy od przedawkowania leku nie minęły jeszcze cztery godziny. Dodatkowo zleca się kontrole pracy nerek i wątroby. W razie pominięcia jednej dawki leku nie należy stosować dawek podwójnych.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Źródło: Stylowy Magazyn

Nimesil – interakcje z innymi lekami

Nimesil może wchodzić w interakcję z innym lekami. Osoby, które przyjmują jakieś farmaceutyki (także te wydawane bez recepty) powinny poinformować o tym lekarza. W szczególności dotyczy to pacjentów, którzy stosują:

  • kortykosteroidy np. kortyzon (lek przeciwzapalny);
  • leki zmniejszające krzepliwość np. warfaryna (leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy);
  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji);
  • lit (przyjmowany jest chorych z depresją lub podobnymi zaburzeniami);
  • metotreksat (lek przyjmowany przez pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i nowotworami);
  • cyklosporyna (podawana pacjentom po przeszczepie).

Pacjenci, którzy przyjmują Nimesil i inne leki mogące podrażnić układ pokarmowy także powinni poinformować o tym lekarza i powinni być pod stałą kontrolą specjalisty. Nimesil może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Ze względu na silne wiązania nimesulidu z białkami osocza, pacjenci leczeni równocześnie hydantoiną i sulfonamidami powinni pozostawać pod stałą kontrolą (nasilenie działania hydantoiny i sulfonamidów wskutek wypierania ich z połączeń z białkami). Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać stężenie w osoczu: digoksyny, litu, metotreksatu i cyklosporyny, zwiększając toksyczność tych leków. Połączenie Nimesilu z innym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, lekami hamującymi działanie płytek, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub glikokortykosteroidami podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo podawanie nimesulidu razem z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może znacząco podnosić poziomu potasu we krwi.

Nimesil – działanie niepożądane

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą zgaga, nudności, wymioty; biegunka, wzdęcia. Sporadycznie u pacjentów występują krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie i perforacja dwunastnicy lub żołądka, zapalenie żołądka i jelit. Bardzo rzadko pacjenci mają niestrawność, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej. Dodatkowo u niewielkiej grupy osób stosujących lek występują rumień, świąd, wysypka, zapalenie skóry, nasilenie obrzęków i pokrzywka.

Bardzo rzadko pojawiają się zaburzenia zez strony układu nerwowego, np. ból głowy, zawroty głowy i senność. Inne bardzo rzadko obserwowane działania niepożądane to: skąpomocz z zatrzymaniem lub bez zatrzymania płynów i z miejscowymi lub uogólnionymi obrzękami; krwawe wymioty (prawdopodobnie związane z krwawieniem z przewodu pokarmowego i owrzodzeniem); wybroczyny i plamica, szczególnie kończyn dolnych, wyjątkowo związane z małopłytkowością. W skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia wątroby, w większości przypadków dolegliwości mijają po przerwaniu leczenia. Podczas stosowania NLPZ mogą pojawić się obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca.

Stosowanie Nimesilu może podnosić ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. Podobnie działają inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nimesulid bardzo rzadko wywoływać ciężkie reakcje nadwrażliwości (takie jak zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella). W przypadku wystąpienia takich lub innych dolegliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
2
Polecamy
Ibum 200 – co to za lek?
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Ibum 200 – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Nalgesin Forte (550 mg) – co to za lek?
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Nalgesin Forte (550 mg) – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty