Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nifuroksazyd Gedeon Richter – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Nifuroksazyd Gedeon Richter – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować?

Osoba, która trzyma w jedenj dłoni trzyma tabletkę, a w drugiej szklankę z wodą

Fot: Mladen Zivkovic / gettyimages.com

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek przeciwbakteryjny. Stosowany jest przez pacjentów, którzy zmagają się z ostrą lub przewlekłą biegunką. Jak działa lek? Kiedy jeszcze warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Substancją czynną w farmaceutyku jest nifuroksazyd. Do pozostałych składników preparatu należą: krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 20000, żółcień chinolinowa (E 104).

Preparat ma postać tabletek powlekanych. W opakowaniu znajduje się 24 tabletki.

Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim u pacjentów z:

  • ostrymi lub przewlekłymi biegunkami wywołanymi przez bakterie;
  • biegunką, która towarzyszy innemu schorzeniu.

Nifuroksazyd Gedeon Richter zwalcza tylko chorobotwórcze bakterie i nie przyczynia się do powstawania lekoopornych szczepów. Po połknięciu prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek wydalany jest wraz z kałem.

Uwaga! Kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią przez rozpoczęciem stosowania leku powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. W ich przypadku przyjmowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia z lekarzem może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym przyjmowaniu leków:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Nifuroksazyd Gedeon Richter – przeciwwskazania do podania leku

Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku. W ich przypadku zażycie leku może wywołać spuchnięciem twarzy, warg, języka lub dusznością. Wystąpienie takich dolegliwości wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Preparatu nie powinny przyjmować również dzieci poniżej siódmego roku życia, gdyż mogą mieć one problemy z połknięciem preparatu.

Nifuroksazyd Gedeon Richter nie należy przyjmować dłużej niż trzy dni. Jeśli przez ten czas biegunka nie mija lub się nasila – konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista może zlecić badania i zaplanować leczenie. Jeśli w czasie stosowania leku pojawią się wysypka, swędzenie trzeba natychmiast przerwać kurację i skontaktować się z lekarzem. Osoby, które przyjmują lek Nifuroksazyd Gedeon Richter powinny – na czas leczenia – wykluczyć z diety soki, surowe warzywa i owoce, a także pikantne i ciężkostrawne potrawy, mrożonki i zimne napoje. Chorym zaleca się spożywanie mięsa i ryżu. W czasie leczenia biegunki należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów. W przypadku bardzo silnych biegunek, wymiotów, niechęci do jedzenie warto rozważyć nawadnianie drogą dożylną.

Nifuroksazyd Gedeon Richter – dawkowanie

Dorosłym i dzieciom powyżej 7 roku życia zaleca się przyjmowanie 2 tabletki przyjmowane 4 razy na dobę, w 6 godzinnych odstępach. Tabletkę przyjmuje się doustnie. Należy ją połknąć w całości (nie można ich przegryzać ani kruszyć) i popić najlepiej szklanką wody. Jeśli po trzech dniach stosowania dolegliwości nie miną – konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Stosując lek Nifuroksazyd Gedeon Richter należy stale bać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełniać płyny. Zaleca się picie głównie wody niegazowanej, słodkich lub aromatyzowanych napojów. Średnie, dzienne spożycie płynów to co najmniej dwa litry dla osoby dorosłej. W ciężkich przypadkach konieczne może być podanie płynów drogą dożylną. Osoby, które mają wrażenie, że lek jest za silny powinny skonsultować się z lekarzem.

Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawek podwójnych. Zaleca się przyjęcie leku o ustalonej godzinie i dalej stosować zalecenia lekarza.

Nifuroksazyd Gedeon Richter – interakcje z innymi lekami

Nifuroksazyd Gedeon Richter może zaburzyć wchłanianie wielu leków z przewodu pokarmowego. Tym samym osoby, które na stałe przyjmują leki (także te wydawane bez recepty) powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy lek będzie bezpieczny dla danego pacjenta i czy nie wpłynie na działanie przyjmowanych przez niego leków.

Leku nie można łączyć z alkoholem. Nifuroksazyd Gedeon Richter może spowodować ostre i groźne reakcje nietolerancji (tzw. reakcje disulfiramopodobne).

Nifuroksazyd Gedeon Richter – działania niepożądane

Nifuroksazyd Gedeon Richter może wywoływać granulocytopenię, czyli schorzenie, które charakteryzuje się zmniejszeniem liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów. Niekiedy u osób przyjmujących preparat mogą wystąpić bóle brzucha, nudności oraz nasilenie biegunki. Zazwyczaj są one spowodowane uczuleniem na substancję czynną w leku. Bardzo rzadko u pacjentów stosujących lek obserwuje się wysypkę, krosty na skórze, swędzenie i guzki na skórze. Równie rzadko u osób stosujących preparat występują reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny.

Wystąpienie innych niewymienionych w ulotce dolegliwości wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Enterol 250 - ulotka, dawkowanie, działanie i skutki uboczne leku
Enterol 250 - ulotka, dawkowanie, działanie i skutki uboczne leku TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby