Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nifuroksazyd Gedeon Richter – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Nifuroksazyd Gedeon Richter – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować?

Osoba, która trzyma w jedenj dłoni trzyma tabletkę, a w drugiej szklankę z wodą

Fot: Mladen Zivkovic / gettyimages.com

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek przeciwbakteryjny. Stosowany jest przez pacjentów, którzy zmagają się z ostrą lub przewlekłą biegunką. Jak działa lek? Kiedy jeszcze warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Nifuroksazyd Gedeon Richter to lek, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Substancją czynną w farmaceutyku jest nifuroksazyd. Do pozostałych składników preparatu należą: krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 20000, żółcień chinolinowa (E 104).

Preparat ma postać tabletek powlekanych. W opakowaniu znajduje się 24 tabletki.

Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim u pacjentów z:

  • ostrymi lub przewlekłymi biegunkami wywołanymi przez bakterie;
  • biegunką, która towarzyszy innemu schorzeniu.

Nifuroksazyd Gedeon Richter zwalcza tylko chorobotwórcze bakterie i nie przyczynia się do powstawania lekoopornych szczepów. Po połknięciu prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek wydalany jest wraz z kałem.

Uwaga! Kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią przez rozpoczęciem stosowania leku powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. W ich przypadku przyjmowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia z lekarzem może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym przyjmowaniu leków:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Nifuroksazyd Gedeon Richter – przeciwwskazania do podania leku

Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku. W ich przypadku zażycie leku może wywołać spuchnięciem twarzy, warg, języka lub dusznością. Wystąpienie takich dolegliwości wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Preparatu nie powinny przyjmować również dzieci poniżej siódmego roku życia, gdyż mogą mieć one problemy z połknięciem preparatu.

Nifuroksazyd Gedeon Richter nie należy przyjmować dłużej niż trzy dni. Jeśli przez ten czas biegunka nie mija lub się nasila – konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista może zlecić badania i zaplanować leczenie. Jeśli w czasie stosowania leku pojawią się wysypka, swędzenie trzeba natychmiast przerwać kurację i skontaktować się z lekarzem. Osoby, które przyjmują lek Nifuroksazyd Gedeon Richter powinny – na czas leczenia – wykluczyć z diety soki, surowe warzywa i owoce, a także pikantne i ciężkostrawne potrawy, mrożonki i zimne napoje. Chorym zaleca się spożywanie mięsa i ryżu. W czasie leczenia biegunki należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów. W przypadku bardzo silnych biegunek, wymiotów, niechęci do jedzenie warto rozważyć nawadnianie drogą dożylną.

Nifuroksazyd Gedeon Richter – dawkowanie

Dorosłym i dzieciom powyżej 7 roku życia zaleca się przyjmowanie 2 tabletki przyjmowane 4 razy na dobę, w 6 godzinnych odstępach. Tabletkę przyjmuje się doustnie. Należy ją połknąć w całości (nie można ich przegryzać ani kruszyć) i popić najlepiej szklanką wody. Jeśli po trzech dniach stosowania dolegliwości nie miną – konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Stosując lek Nifuroksazyd Gedeon Richter należy stale bać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełniać płyny. Zaleca się picie głównie wody niegazowanej, słodkich lub aromatyzowanych napojów. Średnie, dzienne spożycie płynów to co najmniej dwa litry dla osoby dorosłej. W ciężkich przypadkach konieczne może być podanie płynów drogą dożylną. Osoby, które mają wrażenie, że lek jest za silny powinny skonsultować się z lekarzem.

Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawek podwójnych. Zaleca się przyjęcie leku o ustalonej godzinie i dalej stosować zalecenia lekarza.

Nifuroksazyd Gedeon Richter – interakcje z innymi lekami

Nifuroksazyd Gedeon Richter może zaburzyć wchłanianie wielu leków z przewodu pokarmowego. Tym samym osoby, które na stałe przyjmują leki (także te wydawane bez recepty) powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy lek będzie bezpieczny dla danego pacjenta i czy nie wpłynie na działanie przyjmowanych przez niego leków.

Leku nie można łączyć z alkoholem. Nifuroksazyd Gedeon Richter może spowodować ostre i groźne reakcje nietolerancji (tzw. reakcje disulfiramopodobne).

Nifuroksazyd Gedeon Richter – działania niepożądane

Nifuroksazyd Gedeon Richter może wywoływać granulocytopenię, czyli schorzenie, które charakteryzuje się zmniejszeniem liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów. Niekiedy u osób przyjmujących preparat mogą wystąpić bóle brzucha, nudności oraz nasilenie biegunki. Zazwyczaj są one spowodowane uczuleniem na substancję czynną w leku. Bardzo rzadko u pacjentów stosujących lek obserwuje się wysypkę, krosty na skórze, swędzenie i guzki na skórze. Równie rzadko u osób stosujących preparat występują reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny.

Wystąpienie innych niewymienionych w ulotce dolegliwości wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Tantum Verde (tabletki do ssania o smaku cytrnowym) – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Enterol 250 - ulotka, dawkowanie, działanie i skutki uboczne leku
Enterol 250 - ulotka, dawkowanie, działanie i skutki uboczne leku TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?