Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie stolca – przyczyny, objawy i możliwości leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie stolca – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

 Mężczyzna rękami trzyma się za krocze w toalecie

Fot. baona / Getty Images

Nietrzymanie stolca obejmuje brak kontroli nad wydalanym kałem po ukończeniu przez dzieci 4 roku życia. Wcześniej nietrzymanie stolca u dzieci uznaje się za swego rodzaju fizjologię. Przyczyny mogą być różne.

Nietrzymanie stolca jest stanem, kiedy chory nie jest wstanie powstrzymać wydostawania się stolca z odbytu. W warunkach fizjologicznych zwieracze odbytu temu zapobiegają. Są to dwa okrężne mięśnie kontrolujące oddawanie stolca. Zwieracz wewnętrzny, w odróżnieniu do zwieracza zewnętrznego, jest niezależny od woli człowieka.

Czym jest nietrzymanie stolca?

Nietrzymanie stolca to bardzo ciężka przypadłość mogąca dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, z czego w przeszło 50% występuje w wieku podeszłym. Nietrzymanie stolca u osób starszych to jeden z głównych powodów, dla których trafiają oni do domów opieki. Nietrzymanie stolca zdecydowanie pogarsza jakość i komfort życia człowieka. Definicja tej przypadłości charakteryzuje ją jako nawracające incydenty nietrzymania stolca, które trwają co najmniej przez miesiąc u osoby po 4 roku życia. Nietrzymanie stolca u dzieci najmłodszych jest normalne. Większość dzieci zostaje odpieluchowana około 2 roku życia, jednak za granicę wiekową definicji nietrzymania stolca uznaje się ukończony 4 rok życia.

Polecamy: Żółty stolec u dorosłego i dziecka – przyczyny, żółty stolec a trzustka 

Nietrzymanie stolca – przyczyny

Komponent mięśniowy wchodzący w skład układu zwieraczy obejmuje zwieracz wewnętrzny i zewnętrzny oraz mięsień łonowo-odbytniczy. Ten ostatni otacza kanał odbytu jak pętla. Pociąga odbyt ku spojeniu łonowemu, a tym samym końcowy odcinek odbytnicy tworzy zagięcie pod kątem ostrym. Kiedy człowiek chce oddać stolec, mięsień ten ulega rozluźnieniu, dzięki czemu kąt ulega rozwarciu i masa kałowa może swobodnie przesunąć się na zewnątrz. Ponadto kontrola wydalania stolca zależy od funkcji wewnętrznego i zewnętrznego zwieracza odbytu, które poprzez skurcz są odpowiedzialne za utrzymanie stolca.

Przyczyny nietrzymania stolca mogą mieć różny charakter. Mogą to być zaburzenia w zakresie odbytu, odbytnicy, koordynacji pracy zwieraczy. Przyczyny nietrzymania stolca dzieli się zasadniczo na dwie grupy. Do pierwszej należą zaburzenia wrodzone. Do drugiej – choroby nabyte. Pierwsza grupa jest bardzo rzadko spotykana. Obejmuje ona schorzenia, a właściwie wady wrodzone rdzenia kręgowego, a także malformacje okolicy anorektalnej. Druga grupa, czyli nabyte przyczyny nietrzymania stolca, to np. nietrzymanie stolca po porodzie, kiedy to urazy okołoporodowe jak pęknięcie krocza mogą uszkodzić zewnętrzny zwieracz odbytu. W czasie porodu może również dojść do ucisku na nerwy sromowe czy ich niedokrwienia – skutkuje to dysfunkcją zwieracza zewnętrznego odbytu. Nabyte uszkodzenia odbytu i odbytnicy to także chirurgiczne powikłania jak w przypadku usuwania guzków krwawniczych czy po operacji przetok. Przyczyną nietrzymania stolca może być również zapalenie odbytnicy, wypadanie odbytnicy, a także po prostu nasilona biegunka. W jej przebiegu bardzo często dochodzi do nietrzymania stolca, szczególnie jeśli jest to biegunka infekcyjna. Niektóre leki, szczególnie te podawane w formie czopków czy lewatywy, również wpływają na brak kontroli nad oddawaniem stolca.

Polecamy: Szczelina odbytu - co warto wiedzieć?

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ pokarmowy: 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Nietrzymanie stolca – czy jest możliwe leczenie?

Bardzo ważnym elementem nietrzymania stolca jest właściwa dieta bogata w błonnik, unikanie cukrów prostych, regularne spożywanie posiłków, co z kolei przekłada się na regularny rytm wypróżnień. W większości konieczne jest jednak leczenie. Pierwszą metodą jest plastyczna rekonstrukcja zwieraczy. Zabieg ten wykonuje się, gdy ubytek nie przekracza 30% obwodu, a unerwienie zwieraczy jest zachowane. W przypadku okołoporodowego uszkodzenia zwieraczy, leczenie powinno zostać wdrożone do 12 godzin po uszkodzeniu. Zdarza się, że rekonstrukcja zwieraczy jest konieczna po różnych praktykach seksualnych, gwałcie czy urazie. W najgorszych przypadkach zwieracze są całkowicie niewydolne. Wtedy też konieczne jest zastąpienie niewydolnych zwieraczy innym mięśniem. Można w tym celu wykorzystać np. mięsień smukły uda czy mięsień pośladka. Są to bardzo skomplikowane zabiegi i trudno o znalezienie ośrodka, który by się tym zajmował. Zabieg wykonywany jest w całkowitym znieczuleniu i wymaga długotrwałej rehabilitacji. Nie zawsze efekt udaje się uzyskać pojedynczym zabiegiem. Alternatywne zabiegi to również:

  • hydrauliczna proteza zwieracza jelitowego – z zastosowaniem sztucznych, silikonowych zastawek mających służyć jako sztuczne zwieracze,
  • implantacja mikrosfer i mikrobalonów – polega na wszczepieniu pod błonę śluzowa odbytu mikrobalonów bądź zwiększenie objętości tkanki przez tzw. mikrosfery,
  • transsakralna elektrostymulacja korzeni nerwowych – wszczepienie pod skórę odpowiednich stymulatorów,
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości.
Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna Dzień Dobry TVN
Czym jest wypadanie odbytu?
Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest wypadanie odbytu? Przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Przetoka odbytu - przyczyny, objawy i leczenie
Przetoka odbytu - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.