Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić

NAN

Fot: nd3000 / fotolia.com

Zależność ciąża a nietrzymanie moczu występuje u wielu kobiet. Dbanie o higienę osobistą, stosowanie wkładek pochłaniających wyciekający mocz i zapach oraz używanie chusteczek do higieny intymnej pozwala zminimalizować dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu w ciąży.

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niekontrolowane wyciekanie moczu z dróg moczowych. Problem ten dotyczy przeważnie osób starszych, kobiet w ciąży oraz mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu w ciąży powinno minąć po porodzie. Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Nietrzymanie moczu w ciąży czy wody płodowe – rozróżnienie płynu z dróg rodnych

Nietrzymanie moczu w ciąży jest powszechnym problemem i zdarza się u wielu kobiet spodziewających się dziecka. Natomiast pęknięcie pęcherza płodowego i wypłynięcie przez drogi rodne płynu owodniowego niezwiązane z porodem jest realnym zagrożeniem dla matki i dla dziecka, zdarza się rzadko.

Jak uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Mocz łatwo rozpoznać – ma charakterystyczny zapach i słomkowy kolor. Płyn owodniowy wygląda inaczej na poszczególnych etapach ciąży – na początku jest przezroczysty, w późniejszych miesiącach staje się opalizujący, a w późnej ciąży jest mętny, może zawierać fragmenty meszku i mazi płodowej, czasem ma różowe zabarwienie. Wody płodowe mogą być bezwonne lub mieć słodkawy zapach.

W przypadku utraty płynu owodniowego należy wezwać specjalistyczną pomoc medyczną lub jak najszybciej udać się do lekarza.

Aby prawidłowo zidentyfikować płyn wydobywający się z układu moczowo-płciowego, warto stosować wkładki higieniczne, na których białej powierzchni dobrze widoczny jest kolor cieczy.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży w 1 trymestrze i przez całą ciążę może występować na skutek powiększania się macicy i zwiększonej produkcji progesteronu oraz relaksyny w organizmie. Zwiększająca objętość macica uciska na pęcherz moczowy, co sprawia, że ciężarna może często odczuwać potrzebę oddania moczu. Progesteron, hormon niezbędny do utrzymania ciąży, działa rozluźniająco na mięśnie, w tym na mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) – otaczają one pęcherz oraz cewkę moczową i je podtrzymują.

Nietrzymanie moczu w ciąży może być skutkiem nie tylko rozluźnionych mięśni, ale też rozciągnięcia dna miednicy, za co także odpowiedzialne są hormony. W miarę rozwoju płodu i powiększania macicy problem nietrzymania moczu może się nasilać, ponieważ macica stopniowo coraz bardziej uciska pęcherz i mięśnie dna miednicy.

Popuszczanie moczu zdarza się ciężarnym najczęściej podczas śmiechu, kaszlu, kichania bądź podnoszenia ciężkich przedmiotów – to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Laserowe leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Klinika urody.

Nietrzymanie moczu w ciąży: ćwiczenie mięśni Kegla jako metoda zapobiegania

Aby uniknąć problemu nietrzymania moczu w ciąży, należy wzmocnić mięśnie dna miednicy, czyli mięśni Kegla, jeszcze przed zajściem w ciążę. Warto ćwiczyć je także aż do czasu porodu i po nim. Dzięki ćwiczeniu mięśni dna miednicy można nie tylko uniknąć nietrzymania moczu, ale też przyspieszyć powrót do formy po porodzie siłami natury, zwiększyć komfort samego porodu i okresu połogu.

Ćwiczenie mięśni Kegla polega na napinaniu mięśni dna miednicy na kilka sekund i ich rozluźnianiu. Dla uzyskania zadowalających efektów należy wykonywać ćwiczenie kilka razy dziennie po 10 do 20 powtórzeń każdorazowo. Można ćwiczyć w dowolnej pozycji – siedząc, na stojąco czy na leżąco.

Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Wzmocnić mięśnie dna miednicy pomagają też kulki waginalne. Aplikuje się je do pochwy początkowo na kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając czas treningu. Z kulkami można się poruszać i wykonywać dowolne czynności. Nie można ich stosować podczas ciąży ani w okresie połogu. Wymagają też regularnego dezynfekowania.

Zobacz film: 23. Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży może powodować duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli mocz wypływa niekontrolowanie już od początku ciąży. Uniknąć konsekwencji nietrzymania moczu pomaga dbanie o higienę intymną. Warto w trakcie dnia używać specjalnych chusteczek do higieny intymnej – nie wysuszają i nie podrażniają one wrażliwych miejsc, za to oczyszczają skórę i pomagają zachować świeżość i naturalne pH.

Ciężarna powinna chodzić do toalety często, by unikać przepełnienia pęcherza i wstrzymywania moczu. W trakcie dnia i w nocy może używać wkładek dedykowanych osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Wkładki te są dyskretne, pochłaniają wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie

Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna nadużywać herbaty, kawy ani alkoholu przede wszystkim ze względu na dobro malca, ale także wtedy, gdy cierpi na nietrzymanie moczu w ciąży. Napoje te działają podrażniająco na pęcherz moczowy, tak jak ostre dania, cytrusy czy sok pomidorowy.

Mimo nietrzymania moczu, zalecane jest odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli picie nie mniej niż 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Nietrzymanie moczu po porodzie:
poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży?
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży? Dzień Dobry TVN
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Wody płodowe – jak odchodzą wody płodowe?
Wody płodowe – jak odchodzą wody płodowe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby