Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?

Ewa Drzyzga i prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy

Fot. Kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 9.

Problem nietrzymania moczu dotyczy najczęściej małych dzieci, jednak bywa, że mija sam. Niestety zdarza się również, że pediatrzy bagatelizują problem, a rodzice szukają pomocy u psychologa nie zdając sobie sprawy, że nietrzymanie moczu może wynikać z wad w budowie układu moczowego. Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to poważny i dość wstydliwy problem. Jednak dotyka on nie tylko osób starszych, zdarza się, że problem nietrzymania moczu pojawia się u dzieci. Teoretycznie dziecko w wieku lat 5 powinno już w pełni panować nad pęcherzem.

Mocz jest produkowany przez nerki, spływa do pęcherza moczowego, który się wypełnia. A jest on jak balon, kiedy wypełni się i odczuwamy potrzebę mikcji, mięsień wypieracz się kurczy, zwieracz się rozkurcza i oddajemy mocz. To właśnie nad tym procesem dziecko powinno zapanować, a jeśli tak nie jest, to mówimy o problemie nietrzymania moczu.

Rodzice dziecka, które boryka się z problemem nietrzymania moczu w wieku od 5 lat, powinni udać się najpierw do lekarza pediatry. Warto, aby mieli wypełniony dzienniczek mikcji, ale o tym za chwilę. Nie można czekać, aż problem ustąpi sam - z badań naukowców wynika, że zmoczenie się przez dziecko przy znajomych jest trzecim najbardziej stresującym przeżyciem dla maluchów, zaraz po utracie wzroku i śmierci rodziców. Nie można odkładać problemu także dlatego, że zaburzenia funkcji pęcherza ustępują samoistnie u 10 do 15 proc. dzieci.

Dzienniczek mikcji

Należy w ciągu dwóch dni zapisać wszystkie momenty, kiedy został oddany mocz. Muszą to być precyzyjne dane - godzina mikcji, ilość uryny, a także informacje o tym, co dziecko piło i kiedy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rytm wypróżnień, okazuje się bowiem, że 30 proc. dzieci z nietrzymaniem moczu ma również zaparcia, co może być wskazówką dla pediatry, żeby rozpocząć leczenie.

Co radzi rodzicom prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy? Zobaczcie na filmie:

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci

Najważniejsze są zdrowe nawyki u dzieci. Ich wyrobienie leży w gestii rodziców. Zaczynając od zdrowej diety, pełnej warzyw i produktów pełnoziarnistych, a kończąc na właściwej postawie przy oddawaniu moczu. Bardzo często niewłaściwe odżywianie, podawanie jedzenia gotowego, fast foodów, przyczynia się do zaparć poprzez dużą zawartość soli w żywności i tym samym zatrzymanie wody w organizmie. Picie dużej ilości wody również u dzieci jest wskazane! Z kolei w toalecie ważne, aby rodzice pilnowali malca, by oddał cały mocz i we właściwej pozycji. Jeśli dziecko siedzi na nocniku, to powinno mieć oparcie na nóżki i plecy. 

A jeśli zdrowa dieta nie pomaga? Może okazać się, że problem nie zależy od rodziców i dziecka, np. zaburzony jest proces zagęszczania moczu w organizmie. O tym schorzeniu świadczy oddawanie moczu przez dziecko tylko w nocy. Stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne. Co jeszcze jest ważne w dbaniu o pęcherz dziecka? Jakie są inne metody leczenia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu u dzieci? Źródło: 36,6

Wady anatomiczne wpływające na nietrzymanie moczu

Historia Edyty pokazuje, że problem nietrzymania moczu trzeba szybko diagnozować. Teoretycznie u dzieci do 5. roku życia nie leczy się nietrzymania moczu, ale kiedy rodzic podejrzewa, że z dzieckiem jest coś nie tak, powinien udać się do specjalisty, a mianowicie dziecięcego urologa.

U małej Edyty występowała wada nazywana zdwojeniem układu moczowego, która polega na tym, że z nerki wychodziły dwa moczowody - jeden łączył się prawidłowo z pęcherzem, zaś drugi bezpośrednio z cewką moczową, co sprawiało, że dziecko nie mogło kontrolować oddawania moczu. W tym przypadku jedynym ratunkiem był zabieg wycięcia fragmentu nerki z nieprawidłowym moczowodem. 

Spektrum wad jest bardzo szerokie. Prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy, mówi o nich więcej na filmie:

Zobacz film: Jakie wady anatomiczne mogą przyczynić się do nietrzymania moczu u dziecka? Źródło: 36,6

 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci? TVN zdrowie
Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym?
Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym? Dzień Dobry TVN
Trudna sztuka sikania do nocnika
Trudna sztuka sikania do nocnika TVN zdrowie
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica
Refluks u niemowląt – ważne informacje dla każdego rodzica Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego