Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu u dziecka - jak wygląda leczenie?

Ewa Drzyzga i prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy

Fot. Kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 9.

Problem nietrzymania moczu dotyczy najczęściej małych dzieci, jednak bywa, że mija sam. Niestety zdarza się również, że pediatrzy bagatelizują problem, a rodzice szukają pomocy u psychologa nie zdając sobie sprawy, że nietrzymanie moczu może wynikać z wad w budowie układu moczowego. Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to poważny i dość wstydliwy problem. Jednak dotyka on nie tylko osób starszych, zdarza się, że problem nietrzymania moczu pojawia się u dzieci. Teoretycznie dziecko w wieku lat 5 powinno już w pełni panować nad pęcherzem.

Mocz jest produkowany przez nerki, spływa do pęcherza moczowego, który się wypełnia. A jest on jak balon, kiedy wypełni się i odczuwamy potrzebę mikcji, mięsień wypieracz się kurczy, zwieracz się rozkurcza i oddajemy mocz. To właśnie nad tym procesem dziecko powinno zapanować, a jeśli tak nie jest, to mówimy o problemie nietrzymania moczu.

Rodzice dziecka, które boryka się z problemem nietrzymania moczu w wieku od 5 lat, powinni udać się najpierw do lekarza pediatry. Warto, aby mieli wypełniony dzienniczek mikcji, ale o tym za chwilę. Nie można czekać, aż problem ustąpi sam - z badań naukowców wynika, że zmoczenie się przez dziecko przy znajomych jest trzecim najbardziej stresującym przeżyciem dla maluchów, zaraz po utracie wzroku i śmierci rodziców. Nie można odkładać problemu także dlatego, że zaburzenia funkcji pęcherza ustępują samoistnie u 10 do 15 proc. dzieci.

Dzienniczek mikcji

Należy w ciągu dwóch dni zapisać wszystkie momenty, kiedy został oddany mocz. Muszą to być precyzyjne dane - godzina mikcji, ilość uryny, a także informacje o tym, co dziecko piło i kiedy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rytm wypróżnień, okazuje się bowiem, że 30 proc. dzieci z nietrzymaniem moczu ma również zaparcia, co może być wskazówką dla pediatry, żeby rozpocząć leczenie.

Co radzi rodzicom prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy? Zobaczcie na filmie:

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci

Najważniejsze są zdrowe nawyki u dzieci. Ich wyrobienie leży w gestii rodziców. Zaczynając od zdrowej diety, pełnej warzyw i produktów pełnoziarnistych, a kończąc na właściwej postawie przy oddawaniu moczu. Bardzo często niewłaściwe odżywianie, podawanie jedzenia gotowego, fast foodów, przyczynia się do zaparć poprzez dużą zawartość soli w żywności i tym samym zatrzymanie wody w organizmie. Picie dużej ilości wody również u dzieci jest wskazane! Z kolei w toalecie ważne, aby rodzice pilnowali malca, by oddał cały mocz i we właściwej pozycji. Jeśli dziecko siedzi na nocniku, to powinno mieć oparcie na nóżki i plecy. 

A jeśli zdrowa dieta nie pomaga? Może okazać się, że problem nie zależy od rodziców i dziecka, np. zaburzony jest proces zagęszczania moczu w organizmie. O tym schorzeniu świadczy oddawanie moczu przez dziecko tylko w nocy. Stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne. Co jeszcze jest ważne w dbaniu o pęcherz dziecka? Jakie są inne metody leczenia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu u dzieci? Źródło: 36,6

Wady anatomiczne wpływające na nietrzymanie moczu

Historia Edyty pokazuje, że problem nietrzymania moczu trzeba szybko diagnozować. Teoretycznie u dzieci do 5. roku życia nie leczy się nietrzymania moczu, ale kiedy rodzic podejrzewa, że z dzieckiem jest coś nie tak, powinien udać się do specjalisty, a mianowicie dziecięcego urologa.

U małej Edyty występowała wada nazywana zdwojeniem układu moczowego, która polega na tym, że z nerki wychodziły dwa moczowody - jeden łączył się prawidłowo z pęcherzem, zaś drugi bezpośrednio z cewką moczową, co sprawiało, że dziecko nie mogło kontrolować oddawania moczu. W tym przypadku jedynym ratunkiem był zabieg wycięcia fragmentu nerki z nieprawidłowym moczowodem. 

Spektrum wad jest bardzo szerokie. Prof. nadz. Rafał Chrzan, urolog dziecięcy, mówi o nich więcej na filmie:

Zobacz film: Jakie wady anatomiczne mogą przyczynić się do nietrzymania moczu u dziecka? Źródło: 36,6

 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Sposób na kolkę u niemowlaka
Sposób na kolkę u niemowlaka Dzień Dobry TVN
Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym?
Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym? Dzień Dobry TVN
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci? TVN zdrowie
Nietrzymanie moczu to problemem 4 mln osób.
Czy można je skutecznie leczyć? 
Nietrzymanie moczu to problemem 4 mln osób. Czy można je skutecznie leczyć?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie