Polub nas na Facebooku
Czytasz: Niespojenie łuku kręgu – objawy, przyczyny i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Niespojenie łuku kręgu – objawy, przyczyny i postępowanie

młoda kobieta z bólem kręgosłupa

Fot. Staras / Getty Images

Niespojenie łuku kręgu polega na całkowitym zamknięcia się kanału kręgowego na jednym z odcinków kręgosłupa. Objawy przypominają dyskopatię, czyli pojawia się ból czy też osłabienie mięśni. Rzadziej dochodzi do całkowitego unieruchomienia chorego.

Niespojenie łuku kręgu to wada wrodzona. Najczęściej można się spotkać z niespojeniem łuku kręgu segmentu S1 w odcinku krzyżowym kręgosłupa lub L5, czyli w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wada ta obejmuje brak zrostu łuku kręgu kręgosłupa, co przyczynia się do powstania deformacji i znacznie szybszego niż u osób zdrowych zwyrodnienia krążków międzykręgowych kręgosłupa.

Niespojenie łuku S1 kręgu lub innych jego odcinków – przyczyny

Niespojenie kręgu określane jest również terminem „rozszczep kręgosłupa”. Jest to wada wrodzona polegająca na tym, że kanał kręgowy nie uległ całkowitemu zamknięciu na wczesnych etapach rozwoju wewnątrzmacicznego. Segment L5 i S1 kręgosłupa, czyli odcinek na granicy kręgosłupa lędźwiowego i kości krzyżowej, jest najczęściej miejscem zlokalizowania tego typu wady. W ciągu pierwszych 4 tygodni ciąży dochodzi do zamknięcia się cewy nerwowej, kiedy właściwie kobieta zazwyczaj jeszcze nie wie, że jest w ciąży lub dopiero się o niej dowiedziała. Jest więc wtedy za późno na wdrożenie suplementacji kwasem foliowym i innymi witaminami z grupy B. A właśnie kwas foliowy, a konkretnie jego niedobór w organizmie kobiety, odpowiada w głównej mierze za powstawanie wad cewy nerwowej. Wśród przyczyn niespojenia łuku kręgu L5 lub S1 czy innych odcinków kręgosłupa wyróżnia się również czynniki środowiskowe i genetyczne, infekcje w czasie ciąży, ekspozycję na promieniowanie rentgenowskie.

Objawy niespojenia łuku kręgu

Ze względu na powstałą deformację kręgosłupa, dochodzi do upośledzenia synchronizacji mięśni, zaburzeń postawy i przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Skutki tej wady są zmienne w zależności od umiejscowienia czy zaawansowania patologii. Niekiedy pojawiają się objawy bólowe, których nasilenie jest zmienne. Mogą wystąpić także problemy z osłabieniem i nadmierną męczliwością mięśni, co przekłada się na upośledzenie motoryki. Czasami dochodzi do zaników mięśni, a nawet całkowitego ich unieruchomienia.

Jak zapobiec powstawaniu niespojenia łuku?

Niekiedy schorzeniom kręgosłupa trudno jest zapobiec, szczególnie jeśli znaczenie odgrywają czynniki genetyczne. Jednak ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej jest związane przede wszystkim z niedoborami kwasu foliowego. Najlepiej, jeśli więc ciąża jest planowana, a kobieta przez co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę suplementuje kwas foliowy.

Zobacz film i sprawdź jak dbać o kręgosłup: 

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Polecamy: Jak dbać o kręgosłup?

Leczenie niespojenia łuku kręgu

Niespojenie łuku kręgu S1 nie jest wadą, którą leczy się przyczynowo. Należy jednak od momentu postawienia diagnozy dołożyć wszelkich starań, by zbyt szybko nie pogłębiały się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Zabronione jest więc przeciążenie kręgosłupa, jak również praca w pozycjach wymuszonych czy powodujących, że ustawienie kręgosłupa jest nieprawidłowe. Jeśli niespojenie łuku kręgu występuje u kobiety, powinna ona zrezygnować z wysokich obcasów. Osoba z niespojeniem łuku kręgu nie powinna dopuścić do nadmiaru masy ciała.

Niespojenie łuku kręgu wymaga wykonywania codziennych ćwiczeń po około 30 min. Powinny one obejmować trening wzmacniający mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Im lepiej rozbudowany jest korpus mięśniowy, tym kręgosłup ma lepszą stabilizację. Bardzo dużą rolę odgrywają rehabilitacja i fizykoterapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
8
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Lumbalizacja S1 i Th12 – objawy i leczenie wady kręgosłupa
Lumbalizacja S1 i Th12 – objawy i leczenie wady kręgosłupa TVN zdrowie
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Lordoza lędźwiowa – zachowana i spłycona, objawy i ćwiczenia
Lordoza lędźwiowa – zachowana i spłycona, objawy i ćwiczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja