Polub nas na Facebooku
Czytasz: Niedoczynność tarczycy u dzieci – co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Niedoczynność tarczycy u dzieci – co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?

NAN

Fot: JackF / fotolia.com

Niedoczynność tarczycy u dzieci, jeśli jest nieleczona, może prowadzić do upośledzenia umysłowego i zaburzać proces wzrostu młodego organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tego narządu ma kluczowe znaczenie dla niemowląt i dzieci, u których rozwój mózgu i organizmu zależy od odpowiedniego poziomu hormonu tarczycy.

Hormony wytwarzane przez tarczycę spełniają kilka podstawowych funkcji w okresie dzieciństwa, w tym utrzymanie normalnego poziomu wzrostu, rozwoju kości oraz regulowanie metabolizmu. Niedoczynność tarczycy u dzieci jest stanem, w którym jest ona nieaktywna i produkuje niedostateczną ilość hormonów.

Niedoczynność tarczycy – jakie są jej przyczyny?

Istnieją dwa typy niedoczynności tarczycy u niemowląt i dzieci:

  • Niedoczynność wrodzona

Jest obecna w momencie narodzin. Charakteryzuje się niefunkcjonalną pracą tarczycy lub brakiem tarczycy. Większość niemowląt będzie musiała przyjmować hormon syntetyczny przez resztę swojego życia, chociaż około 30% z nich może mieć przejściową formę zburzenia i może wymagać leczenia tylko przez pierwsze trzy lata życia. Czynność tarczycy u tych dzieci zwykle powraca do normy i dlatego nie wymaga długotrwałego leczenia.

  • Nabyta niedoczynność tarczycy

Rozwija się po urodzeniu, zwykle w późnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Najczęstszą przyczyną niedoczynności u dzieci i nastolatków jest choroba autoimmunologiczna zwana zapaleniem tarczycy Hashimoto, w której układ immunologiczny atakuje tarczycę, powodując stan zapalny i zakłócenie zdolności gruczołu do wytwarzania hormonu tarczycy. Niektóre dzieci są bardziej narażone na Hashimoto, w tym dzieci z wrodzonymi zaburzeniami, takimi jak zespół Downa czy dzieci z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1. Podczas gdy niektóre objawy Hashimoto u starszych dzieci i nastolatków są podobne do tych u dorosłych, inne pojawiają się tylko u dzieci. Należą do nich między innymi: spowolnione tempo wzrostu, opóźnione dojrzewanie i opóźniony rozwój zębów. Innym znanym rozpoznaniem jest powiększenie tarczycy zwane wolem, które jest obecne u prawie 40% dzieci z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Inne przyczyny niedoczynności tarczycy to:

  • niedostateczna ilość jodu w diecie dziecka,
  • niewłaściwe leczenie tarczycy u matki podczas ciąży,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej.

Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy u dzieci?

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci są inne niż u dorosłych. Każde dziecko może doświadczać innego rodzaju symptomów, a czasami mogą się one wcale nie pojawić. U noworodków objawy występują w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu.

Dlatego wszystkie niemowlęta powinny być badane pod kątem niskiego poziomu tarczycy.

Objawy niedoczynność tarczycy u noworodków i niemowląt mogą obejmować:

  • chrypliwy płacz,
  • problemy z oddychaniem,
  • słaby apetyt,
  • przepuklina pępkową,
  • zaparcia,
  • osłabienie,
  • powolny wzrost kości,
  • słaby wzrost włosów i paznokci.

Objawy niedoczynność tarczycy u młodzieży to:

  • powolny wzrost, czasami prowadzący do zauważalnych nieprawidłowo rozwiniętych krótkich kończyn (tzw. karłowatość),
  • opóźnione pojawienie się zębów,
  • opóźniony proces dojrzewania,
  • obrzęk i opuchnięta twarz,
  • powolna mowa,
  • wypadanie włosów,
  • sucha skóra.

Niedoczynność tarczycy u dzieci – leczenie

Podobnie jak w przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy, nabyta niedoczynność tarczycy jest leczona syntetycznym hormonem, zazwyczaj w postaci tabletki podawanej raz dziennie. Efekty uboczne wynikają zwykle z przedawkowania leku i mogą obejmować trudności z zasypianiem, bezsenność i bóle głowy. Leczenie syntetycznym hormonem jest uważane za bezpieczne i skuteczne. W przypadku właściwego stosowania leków i ścisłej obserwacji lekarskiej dzieci będą wiodły normalne, zdrowe życie. We wszystkich typach niedoczynności tarczycy niezbędne jest wczesne leczenie i regularne kontrole u endokrynologa pediatrycznego w celu zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Nieleczona niedoczynność tarczycy u dzieci może prowadzić do opóźnionego rozwoju fizycznego i seksualnego, niedokrwistości czy niewydolności serca. Celem leczenia jest przywrócenie tarczycy do prawidłowego funkcjonowania poprzez ustawienie odpowiednich poziomów hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy u dziecka – zalecana dieta

Dieta dla dziecka z niedoczynnością tarczycy powinna zawierać przede wszystkim zwiększoną dawkę jodu – mikroelementu, bez którego narząd nie może wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Pokarmy bogate w jod to głównie: sól kuchenna jodowana, ryby morskie (dorsz, łosoś, makrela wędzona), mięso, nabiał czy szpinak. Ponadto w diecie ważne są również: cynk, selen i witamina C. Cynk jest obecny m.in. w rybach, ziarnach zbóż czy nasionach, a selen w orzechach brazylijskich, włoskich, słoneczniku czy sezamie. Witaminę C można odnaleźć w owocach cytrusowych i warzywach (wyłączyć należy surową kapustę, brokuły, kalafior, brukselkę, rzodkiew, orzeszki ziemne, gorczycę oraz soję). W diecie dziecka ważne jest również ograniczenie węglowodanów.

Zobacz film: Jak wygląda zdrowa tarczyca i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
7
Polecamy
Niedoczynność tarczycy – objawy i dieta u dzieci i dorosłych
Niedoczynność tarczycy – objawy i dieta u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Przyczyny, objawy i skutki wysokiego TSH u dzieci i dorosłych
Przyczyny, objawy i skutki wysokiego TSH u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty