Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
menu
Polub nas na Facebooku

Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu

Kobieta, która siedzi na kanapie i czyta książkę

Fot: simonapilolla / gettyimages.com

Mimo że piękna złota jesień cieszy oko odcieniami czerwieni czy żółci, to powietrze jest już ciężkie i bardzo wilgotne. Lada moment sezon grzewczy ruszy pełną parą i pojawi się smog, który całkowicie popsuje jakość powietrza. Czy można coś z tym zrobić?

Jesień w Polsce potrafi być bardzo piękna, jednak wieczorami w powietrzu zaczyna dominować wilgoć, która sprawia, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa od tej, którą wskazują termometry. Jesienią zaczyna się palić już w piecach. Część z nas ciągle do ogrzewania domów wykorzystuje surowce, które się do tego nie nadają, a nad Polską znowu zaczyna pojawiać się smog. Czy można się przed nim bronić?

Zadbaj o jakość powietrza, którym oddychasz

Mentalności ludzi nie zmienimy, na pogodę też nie mamy większego wpływu, ale na powietrze, którym oddychamy w naszych domach już tak. Dzięki nowoczesnej technologii możemy znacząco poprawić jego jakość i sprawić, że będzie ono wolne od zanieczyszczeń. Jak to zrobić? Inwestując w oczyszczacz powietrza, np. marki Sharp. Na uwagę zasługuje model KI-G75EUW.

To wyjątkowo wydajne urządzenie, które nie tylko oczyszcza, ale i nawilża powietrze. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że pracuje bardzo cicho. Oczyszczacz posiada pięć czujników: 

  • pyłu - dzięki niemu urządzenie wyłapuje brud, odchody i martwe ciała roztoczy, zarodniki pleśni, pyłki roślinne oraz pył PM2.5 (malutkie cząsteczki, mniejsze niż 2,5 μm);
  • zapachu - oczyszczacz bardzo szybko wychwytuje i neutralizuje brzydkie i nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy;
  • temperatury i wilgotności - dzięki nim w pomieszczeniu utrzymuje się stała temperatura oraz wilgotność powietrza;
  • światła - urządzenie reaguje na światło, kiedy zostanie zapalone w pomieszczeniu, w którym znajduje się oczyszczacz - automatycznie zacznie pracować. 

Filtr wstępny, który znajduje się w urządzeniu nie tylko zbiera kurz, ale także ulega automatycznemu czyszczeniu (cykl trwa osiem minut i powtarza się co 48 godzin).  Oczyszczacz marki Sharp posiada również filtr HEPA H13, który ochroni przed zanieczyszczonym powietrzem na poziomie co najmniej 99,97 proc. Dodatkowo filtr węglowy, który dzięki wzbogaceniu o nieorganiczny sorbent rozkłada zapachy na mniejsze cząstki, aby je lepiej wchłonąć. Model KI-G75EUW wyróżnia funkcja Cleaning Assist Mode. Dzięki niej urządzenie zbiera pył unoszący się w powietrzu po użyciu odkurzacza.

Oczyszczacz ten, tak samo, jak wszystkie urządzenia marki Sharp, posiada technologię Plasmacluster. Dzięki niej urządzenie generuje jony, które wychwytują szkodliwe dla zdrowia bakterie, wirusy czy alergeny występujące w powietrzu. Oczyszczacze marki Sharp, jako jedyne urządzenia na runku wytwarzają taką samą ilość jonów dodatnich, jak i ujemnych. Badania pokazują, że taka równowaga ma korzystny wpływ na zdrowie.

Jony to atomy lub cząsteczki, które tracą elektrony (jony dodatnie) lub je zyskują (jony ujemne). W przypadku jonów uwalnianych przez oczyszczacz powietrza mówi się o składowych komórkach wody unoszącej się w powietrzu, która zostaje rozbita na jon dodatni H+ i jon ujemny O2-. Łączą się one z parą wodną, dzięki czemu zyskują większą stabilność. Tak powstają jony Plasmacluster.

Jony, kiedy już znajdą się w powietrzu, po natrafieniu na niebezpieczną substancję (np. bakterię) otaczają ją. Następnie wyłapują z nich wodór. Zniszczony w ten sposób patogen opada na podłogę, skąd usuwa go oczyszczacz powietrza i zatrzymuje w filtrze. Z kolei jony zmieniane są w wodę, która nawilża powietrze.

Opatentowana przez markę Sharp technologia pozwala usunąć aż 99,9 proc. wirusów (w tym wszystkie odmiany grypy) i alergenów. Oczyszczacze z najnowszej serii wyposażone są w technologię Plasmacluster Spot. Dzięki niej nieprzyjemne, zapachy, bakterie, wirusy są usuwane z różnych przedmiotów. np. zasłon, ubrań, czy poduszek. 

Oczyszczacz chroni nie tylko przed smogiem

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które chroni nie tylko przed smogiem. Oddychanie czystym powietrzem przekłada się na zdrowie. Organizm staje się mniej podatny na infekcje.

Takie urządzenie powinien mieć również każdy alergik uczulony na kurz, a konkretnie na odchody, które zostawiają roztocza (znajdują się one również w kurzu). Roztocza to pajęczaki, których nie da się zobaczyć gołym okiem. Doskonale czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Żywią się martwym naskórkiem, tym samym najwięcej roztoczy znajduje się w pościeli czy materacu. Ale nie tylko. Roztocza roznoszą się z prądami powietrza podczas np. słania łóżek, dlatego mogą żerować praktycznie wszędzie. Jak się ich pozbyć? Sposobów jest kilka. Po pierwsze częstsze sprzątanie. Zaleca się, aby chorzy 2-3 razy w tygodniu wycierali kurze, odkurzali i myli podłogę. Warto także pozbyć się wszystkich przedmiotów, na których może gromadzić się kurz. Po drugie warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenie - ustawione przy ścianie, najlepiej w pobliżu okna - działa jak odkurzacz. Bardzo szybko wyłapuje wszelkie drobinki kurzu, ale także bakterie i wirusy, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Okazuje się, że w pomieszczeniach, w których stoi urządzenie wycieranie kurzy czy odkurzanie trzeba wykonywać nawet trzy razy rzadziej!

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Polecamy
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do samochodu?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do samochodu? TVN zdrowie
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza?
Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? TVN zdrowie
Nawilżacze powietrza chronią przed wirusami.
Anna Nowak-Ibisz zdradziła, jaki model wybrać
Nawilżacze powietrza chronią przed wirusami. Anna Nowak-Ibisz zdradziła, jaki model wybrać Dzień Dobry TVN
Ratunku, rozpuszczam się!
Wybierz idealny klimatyzator domowy lub...
zrób go sam!
Poradnik krok po kroku
Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?