Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nić dentystyczna – sposób i cel użycia
menu
Polub nas na Facebooku

Nić dentystyczna – sposób i cel użycia

NAN

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Nić dentystyczna służy do codziennej higieny jamy ustnej wielu ludzi. Pozwala dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i skutecznie oczyścić je z resztek pokarmu oraz płytki nazębnej. Nić zapobiega rozwojowi próchnicy i chorobom dziąseł.

Nić dentystyczna to niezwykle istotne środek higieniczny. Dociera tam, gdzie nie są w stanie sięgnąć szczoteczka i pasta. Wielu ludzi nie wie jednak, jak poprawnie używać nici dentystycznej, a jej niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń dziąseł i infekcji bakteryjnych.

Nić dentystyczna – czym jest i dlaczego należy jej używać?

Nić dentystyczna nie jest zwykłą nitką sprzedawaną w ładnie wyglądającym opakowaniu. Jest ona wykonana najczęściej ze splecionych włókien nylonowych. Materiałem do jej stworzenia może być także inny budulec syntetyczny, taki jak polietylen lub teflon. Nić dentystyczna stosowana jest, aby skutecznie usunąć resztki pożywienia oraz płytkę nazębną zarówno z powierzchni zębów, jak i z przestrzeni międzyzębowych. Prawidłowe wykonanie takiego czyszczenia polega na umieszczeniu nici w szczelinie między dwoma zębami i przesuwaniu jej po ich powierzchni, poczynając od poziomu dziąseł, czyli nasady zębów.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne w celu zapobiegania chorobom jamy ustnej. Ma na celu głównie profilaktykę próchnicy i paradontozy, pośrednio będącej efektem innych chorób jamy ustnej oraz braku dbałości o uzębienie. W konsekwencji kości szczęki ulegają zniszczeniu, dziąsła obluzowują się i następuje wypadanie zębów.

Resztki jedzenia i kamieniejący osad (płytka nazębna), które gromadzą się między zębami, są możliwe do usunięcia wyłącznie przy użyciu nici dentystycznej. Dlatego podczas wizyty kontrolnej u dentysty lekarz łatwo rozpozna, czy jego pacjent wykonuje takie zabiegi czyszczące. O ich braku świadczą gromadzący się w przestrzeniach międzyzębowych kamień nazębny, przebarwienia powstające nieopodal szczelin na zębach oraz ubytki, a także zaczerwienione dziąsła.

Nici dentystyczne – rodzaje

Nici dentystyczne, poza standardowymi niewoskowanymi, występują w wielu odmianach. Może je pokrywać warstwa wosku i mogą też być nim nasączone. Taki rodzaj przeznaczony jest do stosowania po umyciu zębów. Istnieje także nić dentystyczna z fluorem, która chroni przed próchnicą i paradontozą, a także antybakteryjna i taka o właściwościach wybielających zęby.

Nici mogą mieć kilka grubości i każda z nich jest dopasowana do innego rodzaju uzębienia. Szerokie przestrzenie międzyzębowe wyczyści najgrubsza nić o gąbczastej strukturze, dodatkowo rozszerzająca się pod wpływem śliny. Zęby przylegające do siebie wymagają zastosowania cienkiej, delikatnej nici – znajdzie ona zastosowanie także przy krwawiących dziąsłach.

Nici dentystyczne – jak poprawnie ich używać?

Przed przystąpieniem do czyszczenia zębów powinno się umyć dłonie celem uniemożliwienia bakteriom dotarcia do jamy ustnej. Następnie należy odciąć około 50 cm nici i nawlec ją na środkowe bądź wskazujące palce obu rąk, przytrzymując ją kciukami. Jej niewielki kawałek powinien zostać na palcu, na który będą nawlekane jej zużyte fragmenty. Drugi palec (u drugiej ręki) powinien mieścić na sobie pozostałą część nici, z której będą odwijane nowe odcinki celem czyszczenia zębów. Około 4 cm kawałek należy napiąć między palcami, a następnie wprowadzić go do przestrzeni międzyzębowej do momentu poczucia pewnego oporu. Wtedy powinno nastąpić czyszczenie obszaru znajdującego się bezpośrednio pod dziąsłem – z uwzględnieniem tego, aby nić prowadzona była przy zębie ruchami od góry do dołu, w żadnym wypadku na boki. Nitka ma być cały czas napięta. Czynność należy powtarzać z nowo odwijanymi, świeżymi fragmentami nitki, aż do wyczyszczenia wszystkich zębów i przestrzeni między nimi.

Cały proces nitkowania powinien zamknąć się w 3 minutach. Po zakończeniu czyszczenia należy wypłukać jamę ustną wodą.

Szczoteczki międzyzębowe – alternatywa dla nici dentystycznej?

Zwolennicy metody czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy pomocy specjalnych małych szczoteczek preferują taki rodzaj higieny jamy ustnej z dwóch powodów. Przede wszystkim używanie nici dentystycznej jest częstą przyczyną uszkodzeń dziąsła, które prowadzą do krwawienia – nadmiernie energiczne ruchy podczas przesuwania nici między zębami mogą spowodować przecięcie tzw. brodawki dziąsłowej. W tym miejscu gromadzą się bakterie już usunięte, a to sprzyja zakażeniom i infekcjom. Innym argumentem, który ma wykazać przeciwwskazania do stosowania nici, jest zasięg czyszczenia zębów. Nici dentystyczne wykorzystywane mogą być w zasadzie tylko do odkażania przestrzeni międzyzębowych w przedniej części uzębienia – do szczelin między pozostałymi zębami trudno dotrzeć, a takie niedokładne czyszczenie może doprowadzić do chorób przyzębia oraz szczęki. Szczoteczki posiadają długie włosie, które ma sięgnąć w każdą szczelinę przy jednoczesnym oczyszczeniu, z zachowaniem delikatności i nie uszkadzając dziąseł. Mają one zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Szczoteczkę powinien jednak indywidualnie dobrać dentysta.

Czy używasz nici dentystycznej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Jak dbać o zęby?
Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów
Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów TVN zdrowie
Jak pokonać ból dziąsła?
Przyczyny i metody leczenia
Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia TVN zdrowie
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często?
Czy jest bolesne?
Usuwanie kamienia nazębnego - jak często? Czy jest bolesne? Dzień Dobry TVN
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?