Polub nas na Facebooku
Czytasz: Neutropenia i gorączka neutropeniczna – objawy obniżonego poziomu neutrofilów
menu
Polub nas na Facebooku

Neutropenia i gorączka neutropeniczna – objawy obniżonego poziomu neutrofilów

Neutropenia wiąże się z obniżeniem liczby neutrofilów, czyli granulocytów obojętnochłonnych. Najczęściej chorzy dowiadują się o niej po otrzymaniu wyników badania krwi. Wartości poniżej normy są niebezpieczne i mogą prowadzić do wystąpienia poważnych infekcji. Takie zaburzenie może mieć różne przyczyny.

Białe ciałka krwi wypełniają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ich podstawowym zadaniem jest walka z czynnikami chorobotwórczymi. Neutrofile, czyli granulocyty obojętnochłonne, jako pierwsze reagują na zakażenia bakteriami i innymi patogenami. Podobnie jak inne leukocyty, są wytwarzane w szpiku kostnym z komórek macierzystych. Ich niedobór jest w każdym wypadku bardzo niebezpieczny i wiąże się z koniecznością konsultacji z lekarzem.

Neutropenia – czym jest?

Neutrofile to najliczniejsza grupa białych krwinek (stanowią ok. 65% ogółu leukocytów). Ich najważniejszą funkcją jest fagocytoza, czyli zdolność do pochłaniania bakterii i obumarłych tkanek. Mają również specjalne receptory, które pozwalają błyskawicznie ustalić ognisko chorobowe. Spadek ich liczby naraża organizm na różnego typu infekcje, zwłaszcza zakażenia bakteryjne i grzybicze. W przebiegu neutropenii każda infekcja może być niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego.

Diagnostyka neutropenii

Neutropenię diagnozuje się w morfologii krwi z rozmazem. Ocena elementów krwi pod mikroskopem pozwala na określenie ich ilości oraz prawidłowości budowy. Liczbę neutrofilów określa się poprzez wskazanie liczby krwinek oraz ich procentowy udział w ogóle krwi. Norma jest zależna od konkretnego laboratorium diagnostycznego, w każdym wypadku należy więc zaznajomić się z podanymi wartościami referencyjnymi. Zwykle wynosi 1,8–8 tys./µl (mikrolitr), czyli 40–70%, z czego 3–5% powinno przypadać na młode formy neutrofili – neutrofile pałeczkowate.

Szczególnym zagrożeniem dla życia chorego jest ciężka postać neutropenii – agranulocytoza. W czasie choroby poziom neutrofilów spada poniżej 500 krwinek w mikrolitrze. Tak niska liczba granulocytów może prowadzić do posocznicy. Obok przyczyn wrodzonych, częstym źródłem agranulocytozy jest także przyjmowanie niektórych leków.

Neutropenia: przyczyny

Neutropenia może mieć charakter wrodzony lub nabyty, jednak ten pierwszy obserwuje się zdecydowanie rzadziej. Pierwszy rodzaj występuje w przebiegu wrodzonego zespołu Kostmanna (nazywanego również ciężką wrodzoną neutropenią) – chorobę odnotowuje się u jednej na 100 000 osób, a powracające objawy pozwalają na wykrycie neutropenii u dzieci, a nawet u niemowląt. Niepokoić powinny częste infekcje, zapalenia płuc, zmiany skórne, infekcje grzybicze, zapalenia śluzówki jamy ustnej, owrzodzenia odbytu oraz zaburzenia neurologiczne. Wrodzoną postać neutropenii obserwuje się również w zespole Shwachmana-Diamonda (wrodzonej lipomatozie trzustki) oraz w przypadku neutropenii cyklicznej, która pojawia się co ok. 21 dni. Poziom neutrofilów spada wtedy do bardzo niskich wartości (poniżej 200 krwinek w mikrolitrze), jednak po pewnym czasie samoczynnie się stabilizuje.

Większość przypadków neutropenii ma charakter nabyty i wynika z zaburzeń wytwarzania neutrofilów w szpiku kostnym, niszczenia tej grupy leukocytów lub przesunięcia ich do puli marginalnej, która nie bierze udziału w ochronie organizmu. Za wystąpienie objawów odpowiadają m.in.:

  • choroby szpiku kostnego (np. białaczka, inne nowotwory)
  • niedokrwistość aplastyczna
  • niedobór witaminy B12
  • niedobór kwasu foliowego
  • infekcje wirusowe i niektóre infekcje bakteryjne (grypa, różyczka, wirus HIV, ospa wietrzna)
  • zespół mielodysplastyczny (mielodysplazja szpiku)
  • napromieniowanie
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym leków przeciwpadaczkowych, przeciwtarczycowych, antybiotyków, cytostatyków.

Wystąpienie neutropenii może być również związane z chorobami autoimmunologicznymi oraz powiększeniem śledziony, która odpowiada za niszczenie zbędnych składników krwi. Można ją zaobserwować po dializach, a nawet w przypadku odczuwania silnego stresu. Bardzo często odnotowywana jest także neutropenia po chemioterapii.

Neutropenia: objawy

Podstawowym objawem neutropenii jest zwiększona podatność chorego na różnego typu infekcje i zakażenia. Często obserwuje się je w obrębie górnych dróg oddechowych oraz jamy ustnej, choroby mogą nie poddawać się leczeniu. Ryzyko ich wystąpienia jest zależne od poziomu neutrofilów w organizmie. Każdy przypadek neutropenii powinien być skrupulatnie obserwowany, a jeżeli obserwuje się znaczne obniżenia liczby leukocytów chory musi być odizolowany od potencjalnych czynników chorobotwórczych.

Gorączka neutropeniczna

W przypadku znacznego obniżenia neutrofilów (wartości poniżej 500/µl), czasami obserwuje się podwyższenie temperatury ciała powyżej 38,3°C – dolegliwość tę nazywa się gorączką neutropeniczną. Nie tylko wpływa ona na pogorszenie stanu chorego. W przypadku neutropenii po chemioterapii zmniejsza także jej skuteczność. Po wystąpieniu objawów gorączki konieczne jest niezwłoczne wprowadzenie odpowiedniego leczenia, w przeciwnym wypadku może być ona zagrożeniem dla życia chorego. 

Zobacz film: Kto może zostać krwiodawcą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?
Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie? TVN zdrowie
Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek:
objawy, przyczyny, leczenie i dieta
Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek: objawy, przyczyny, leczenie i dieta TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?