Polub nas na Facebooku
Czytasz: Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy, czyli neuralgia trójdzielna – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy, czyli neuralgia trójdzielna – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?

NAN

Fot: fotolia.com

Badanie nerwu trójdzielnego trzeba przeprowadzić, kiedy dochodzi do napadów bólu w okolicach policzków, żuchwy albo skroni. Leczenie neuralgii trójdzielnej bywa długotrwałe, a w niektórych przypadkach wymaga radykalnych rozwiązań – usunięcia lub częściowego zniszczenia zwoju nerwowego. Zdarza się jednak samoistne ustąpienie choroby.

Porażenie nerwu trójdzielnego może wystąpić jednorazowo, powodując asymetrię twarzy i zaburzenia czucia, może też mieć charakter napadowy – nawracać w postaci ataków neuralgii lub neuropatii. Przechodzeniu impulsu przez uciskany nerw towarzyszy bardzo silny ból.

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6.

Nerw trójdzielny – anatomia

Nerw trójdzielny jest największym z nerwów czaszkowych. Składa się z włókien czuciowych i ruchowych – pierwsze łączą się z jądrami czuciowymi pnia mózgu, a drugie z nerwem żuchwowym. Włókna te tworzą zwój trójdzielny (Gassera), który odpowiada za odbieranie wrażeń zmysłowych, funkcjonowanie gruczołów, mimikę twarzy oraz unerwienie:

 • spojówki, rogówki, powieki górnej, zatoki czołowej i skóry czoła (gałąź V1),
 • oczodołu, mięśni policzków, szczęk i dziąseł, gardła, podniebienia twardego i jamy nosowej (gałąź V2),
 • opony twardej mózgu, mięśnia skroniowego i żwacza, skóry i błony śluzowej policzka, mięśni szyi, języka, wargi dolnej, małżowiny usznej, ślinianek i zębów (gałąź V3)

  Uszkodzenie nerwu trójdzielnego i zapalenie mięśnia trójdzielnego, czyli skąd się biorą nerwobóle?

  Do porażenia nerwu trójdzielnego może dojść z wielu przyczyn (np. półpaśca usznego i ucisku naczynia po ekstrakcji zęba), które powodują podrażnienie receptorów i powstanie stanu zapalnego. Początkiem dokuczliwej przypadłości może stać się też nieprawidłowe usunięcie zęba (naruszenie którejś z gałęzi nerwu trójdzielnego). Ponadto przyczyną nerwobóli bywa uszkodzenie mechaniczne nerwu lub jego części (np. w wypadku). Kiedy podłoże choroby jest znane, można mówić o neuropatii nerwu trójdzielnego. 

  Nerw trójdzielny – objawy stanu zapalnego i uszkodzenia

  Objawy zapalenia nerwu trójdzielnego, zwanego także rwą twarzową, ujawniają się zwykle po jednej stronie twarzy. Dolegliwości występują po tej samej stronie, co uciskany odcinek nerwu, i mogą być odczuwalne nawet na całej lewej lub prawej połowie twarzy. Dysfunkcja nerwu trójdzielnego wiąże się z bardzo krótkim (trwającym od 2 sekund do 2 minut), przeszywającym bólem o charakterze nawrotowym. Pojawia się on od kilku razy w ciągu miesiąca nawet do kilkunastu razu w ciągu dnia. 

  Napady mogą być bezpośrednim następstwem dotknięcia części twarzy, umycia jej zimną bądź zbyt ciepłą wodą, żucia pokarmów, szczotkowania zębów lub nawet silnego podmuchu wiatru. Atakom towarzyszą często: ślinotok, wydzielina z nosa, łzawienie oczu, nagły skurcz mięśni twarzy, zaczerwienienie skóry. Podobne napady mogą być związane z innymi chorobami, np. zapaleniem miazgi, klasterowym bólem głowy czy depresją maskowaną. O neuralgii, czy też neuropatii, świadczą: ciągłe odsłanianie zębów, opadanie kącików ust, zniesienie odruchu rogówkowego (niewrażliwość na dotykanie gałki ocznej), asymetria twarzy, trudności z rozpoznawaniem smaków (zaburzenia czucia w języku), utrata zdolności mrugania.

  Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego – operacja czy farmakologia?

  Neuralgię nerwu trójdzielnego diagnozuje neurolog na podstawie wyników badań okulistycznych, stomatologicznych i laryngologicznych (może też zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego głowy). Lekarz ustala miejsce, w którym doszło do uszkodzenia nerwu przez sprawdzanie czucia (uciskanie tzw. punktów spustowych znajdujących się na twarzy). W niektórych przypadkach neuralgia trójdzielna ustępuje samoistnie, ale zazwyczaj konieczne jest podjęcie leczenia (karbamazepiną, kwasem walproinowy, fenytoiną czy klonazepamem). 

  Można osiągnąć dzięki zabiegom przezskórnym (operacyjnym lub nie), których celem jest całkowite przerwanie nerwu w miejscu ucisku (liczy się tutaj precyzja, by nieodwracalne skutki uboczne w postaci zaniku czucia ograniczyć do minimum). Przezskórnie leczenie porażenia nerwu trójdzielnego umożliwiają m.in.: termokoagulacja (wprowadzenie narzędzia w kształcie igły nagrzanego do temperatury 70°C), mikrodekompresja naczyniowa (odsunięcie nerwu od uciskającego go naczynia przez mały otwór w czaszce), mikrokopresja balonem (nadmuchiwanie zwoju trójdzielnego), radiochirurgia nożem gamma (przerywanie nerwu za pomocą promieniowania), gliceroliza (blokada nerwu trójdzielnego przez wstrzyknięcie glicerolu), termolezja nerwu trójdzielnego (wyłączenie receptorów pod wpływem działania prądu o małej częstotliwości).

  Zapalenie nerwu trójdzielnego – leczenie domowymi sposobami

  Przy zapaleniu nerwu trójdzielnego pomaga tylko specjalistyczne leczenie prowadzone przez neurologa. Rehabilitacja, masaże, okłady borowinowe i naświetlanie lampą rozgrzewającą rozluźniają mięśnie twarzy, ale nie prowadzą do pozbycia się dolegliwości.

  Zobacz film: Kiedy musimy wezwać pogotowie? Źródło: Dzień Dobry TVN

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  329
  42
  Polecamy
  Nerw trójdzielny – anatomia, przyczyny, objawy, leczenie
  Nerw trójdzielny – anatomia, przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
  Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
  Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
  Czym jest neuralgia nerwu trójdzielnego?
Objawy, przyczyny i leczenie
  Czym jest neuralgia nerwu trójdzielnego? Objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
  Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
  Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (4)
  Monika42
  Stosowałam banki chińskie gumowe i banki bezogniowe z apteki na plecy i ramię na stronę, po której bolał nerw. Parę razy i pomogło. Polecam
  Czytaj całość
  Redakcja
  Dzień dobry, tekst został poprawiony. Pozdrawiamy
  Czytaj całość
  ja
  Pomieszany nerw trójdzielny z nerwem twarzowym.
  Czytaj całość
  nick
  co za baran to pisal, nie odróżnic n. V od VII
  Czytaj całość
  Nie przegap
  Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
  Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
  Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
  Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
  Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
  Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
  Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
  Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
  Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
  Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja