Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

NAN

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Główną przyczyną nerwicy żołądka jest nadmierny stres. Ciągłe napięcie może doprowadzić do biegunek, nudności, zaparć, bólów brzucha, zgagi, a także do uczucia ciężkości na żołądku. Leczenie wiąże się ze zmianą stylu życia.

Obecnie odchodzi się od stosowania terminu „nerwica żołądka”, która bywa potocznym określeniem zespołu jelita drażliwego. Jej dolegliwości są związane z przewodem pokarmowym. Na symptomy duży wpływ mają silny stres oraz duże napięcie emocjonalne. Przy nerwicy żołądka nie mają znaczenia czynniki organiczne. Żadne badania nie są w stanie wykazać zmian, które wyjaśniałby istniejące objawy. Zespół jelita drażliwego to choroba osób nerwowych, impulsywnie reagujących, żyjących w dużym stresie oraz mających lękowe usposobienie. Duże znaczenie ma tu prowadzony tryb życia – pośpiech, nieodpowiednie odżywianie oraz za mała ilość odpoczynku. Leczenie jest związane ze zmianą codziennego funkcjonowania oraz wprowadzeniem odpowiedniej diety.

Przyczyny nerwicy żołądka

Główną przyczyną problemów gastrycznych jest silny stres, który oddziałuje bezpośrednio na układ nerwowy. Cała komunikacja organizmu odbywa się za pomocą neuroprzekaźników. Duże ich ilości znajdują się również w układzie pokarmowym. Stąd występują objawy somatyczne, które są spowodowane wpływem układu nerwowego.

Przyczynami rozwoju zespołu jelita drażliwego są:

 • nadmierny stres
 • presja związana z wysokimi wymaganiami i nadmiarem obowiązków
 • ciągły pośpiech
 • brak czasu na wypoczynek.

Jak objawia się nerwica żołądka?

Objawami związanymi z zaburzeniami nerwowymi, które są odczuwalne w formie nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, mogą być:

 • zaparcia
 • biegunka
 • nudności
 • wymioty
 • kolka
 • ból brzucha
 • utrata apetytu
 • wzdęcia
 • odbijanie
 • zgaga
 • niestrawność
 • nadmierna ilość wydzielanych gazów
 • uczucie sytości oraz ciężkość po spożyciu małej ilości jedzenia.

Dolegliwości wywołują spory dyskomfort, który powoduje zakłopotanie osoby chorej. Objawy nerwicy żołądka nasilają się wraz ze zwiększaniem się stresu.

Symptomy wywoływane przez zespół jelita drażliwego mogą być mylone z chorobą wrzodową, zatruciem pokarmowym, a nawet refluksem żołądkowo-przełykowym. Podobne objawy mogą występować także przy innych schorzeniach gastroenterologicznych, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba nowotworowa żołądka, jelita grubego lub przełyku. Nie można więc lekceważyć niepokojących objawów, szczególnie gdy towarzyszą im niedokrwistość, spadek masy ciała, krwawienie czy zaburzenia połykania.

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Skąd się bierze nerwica? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Nerwica żołądka: diagnostyka i leczenie

Nerwica żołądka jest rozpoznawana na podstawie wykluczenia innych przyczyn powstania dolegliwości. Leczy się ją najczęściej objawowo, wieloma metodami, które łagodzą występujące objawy. Zalecane jest więc korzystanie zarówno z domowych sposobów, jak i ze specjalistycznych preparatów farmakologicznych.

Pierwszym krokiem jest poszukiwanie przyczyn problemów. Gdy już będą wykluczone organiczne powody schorzenia i zostanie potwierdzony duży wpływ stresu, specjalista powinien nakłonić daną osobę do stopniowego modyfikowania stylu życia. Chory powinien znacznie więcej czasu poświęcać na relaks i wypoczynek, wysypianie się, relacje z innymi czy lepiej zorganizować swój czas pracy. Dodatkowo może zastosować techniki relaksacyjne, takie jak aromaterapia, joga czy muzykoterapia. W przypadku gdy nie pomagają tradycyjne metody, powinien skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednią terapię działającą przeciwko lękom i nadmiernemu napięciu emocjonalnemu.

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny pić napary z ziół, w tym rumianku, kopru włoskiego, tymianku, krwawnika oraz melisy. Z jednej strony działają one moczopędnie i łagodzą drażliwość, z drugiej natomiast rozkurczają żołądek. W sytuacjach, w których chory odczuwa nadmierny stres, mogą pomóc środki przeciwlękowe oraz uspokajające. Powinny być jednak stosowane zgodnie z zaleceniami specjalisty, w innym przypadku mogą nawet uzależniać. Dodatkowo lekarz może wprowadzić psychoterapię, podczas której nerwowa osoba nauczy się radzić sobie z emocjami i stresem.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nerwicy żołądka oprócz zmiany stylu życia jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Właściwe odżywianie znacznie łagodzi objawy choroby. W okresie szczególnego napięcia emocjonalnego warto zastosować kilka uniwersalnych zasad:

 • wystrzegać się smażonych oraz wysokotłuszczowych potraw, a także słodyczy
 • pić codziennie przynajmniej dwa litry wody
 • wzbogacić posiłki produktami bogatymi w błonnik w ograniczonych ilościach
 • unikać przesiadywania w zadymionych miejscach, a także palenia papierosów
 • ograniczyć alkohol, herbatę i kawę. są to produkty, które w znaczącym stopniu podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego, a co się z tym wiąże – nasilają symptomy zespołu jelita drażliwego.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
163
9
Polecamy
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Zespół jelita drażliwego – schorzenie, z którym zmaga się nawet 30 proc.
osób!
Jak się objawia i jak je leczyć?
Zespół jelita drażliwego – schorzenie, z którym zmaga się nawet 30 proc. osób! Jak się objawia i jak je leczyć? TVN zdrowie
Objawy i przyczyny niestrawności.
Jak leczyć niestrawność żołądka?
Objawy i przyczyny niestrawności. Jak leczyć niestrawność żołądka? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja