Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwiak Mortona – jakie są objawy choroby? Jak się ją leczy?

Nerwiak Mortona – jakie są objawy choroby? Jak się ją leczy?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: koszivu / fotolia.com

Ból, który towarzyszy nerwiakowi Mortona może uniemożliwiać chodzenie. Objawy schorzenia można łagodzić przez dobór odpowiedniego obuwia i rehabilitację. Jedynym sposobem, by całkowicie pozbyć się metatarsalgii Mortona, jest leczenie operacyjne.

Nerwiak Mortona to potoczna nazwa zespołu bólowego okolic śródstopia. Schorzenie to ma wiele nazw: neuralgia Mortona, metatarsalgia Mortona, zespół Mortona. Najczęściej mówi się jednak o nerwiaku Mortona, co nie jest do końca prawidłowe. Nerwiak to rzadki nowotwór obwodowego układu nerwowego. Tymczasem guz Mortona powstaje na wskutek otaczania nerwu podeszwowego przez tkankę łączną włóknistą. Przyczyną takiego stanu jest długotrwały ucisk na nerwy podeszwowe palców przechodzące przez więzadło poprzeczne śródstopia.

Nerwiak Mortona – objawy

Pierwszym objawem nerwiaka Mortona jest mrowienie odczuwalne między palcami lub kośćmi śródstopia. Po jakimś czasie jednak mrowienie zostaje zastąpione przez palący ból utrudniający chodzenie, pojawia się też wrażenie skurczu palców. Objawy nerwiaka nasilają się w pozycji stojącej, podczas biegania i przy noszeniu butów na wysokich obcasach. Dolegliwości związane z metatarsalgią Mortona mogą występować przewlekle lub pojawiać się co jakiś czas, na przykład 2-3 razy w tygodniu. Ulgę przynosi dopiero zdjęcie butów albo przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej.

Nerwiak Mortona – leczenie

By dowiedzieć się, czy przyczyną bólu w stopie jest neuralgia Mortona, należy udać się do ortopedy. Podczas diagnozy najczęściej wykorzystuje się badanie dotykowe i tzw. test Muldera. Polega on na poprzecznym ściśnięciu stopy. Jeżeli pacjent poczuje ból, to najprawdopodobniej oznacza to właśnie chorobę Mortona. Jednak by jednoznacznie postawić diagnozę, należy wykonać badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Dodatkowo pozwolą one określić dokładne rozmiary guza.

Pierwszym krokiem w leczeniu nerwiaka Mortona jest zmiana obuwia. Buty nie mogą być zbyt wąskie ani powodować ucisku na przednią część stopy. Niewskazane jest też chodzenie w butach na wysokim obcasie, co zwiększa obciążenia śródstopia. Obuwie powinno być wystarczająco obszerne, by zmieścić odpowiednią wkładkę ortopedyczną. Oprócz tego warto smarować obolałe miejsce maściami przeciwzapalnymi. Jeżeli metody zachowawcze nie przynoszą efektu, okolice nerwiaka ostrzykuje się lekami z grupy glikokortykosteroidów.

Nerwiak Mortona – rehabilitacja

W leczeniu wczesnych objawów metatarsalgii Mortona stosowana jest też rehabilitacja. Obejmuje ona trzy elementy. Pierwszym z nich są masaże i rozciąganie. Pomagają one rozluźnić ścięgna i więzadła, dzięki czemu zmniejsza się ucisk na okolice nerwiaka. Drugi to ćwiczenia stóp – wzmacnianie jej mięśni minimalizuje skutki nerwiaka. Trzecim są ćwiczenia pozostałych okolicznych mięśni, mogą być osłabione na skutek unikania ruchu powodującego ból. Ich wzmocnienie pozwoli na uniknięcie kolejnych urazów w przyszłości. Dodatkowo pomóc może też laseroterapia i zabiegi z użyciem pola magnetycznego.

Nerwiak Mortona – zabieg chirurgiczny

W bardziej zaawansowanych stadiach metatarsalgii Mortona konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg chirurgiczny zaczyna się od wykonania nacięcia na grzbiecie stopy. Następnie przecina się poprzeczne więzadło stopy, by zrobić dostęp do nerwu podeszwowego. Jego fragment jest usuwany razem z otaczajacą go tkanką włóknistą. W niektórych przypadkach operacja polega na dekompresji, czyli usunięciu tkanek powodujących ucisk. Najczęściej pacjent może stanąć na zoperowanej stopie zaraz po zabiegu, jednak pełna rekonwalescencja zajmuje od 3 do 4 tygodni. Po operacji zalecana jest rehabilitacja. Zazwyczaj kolejne zabiegi nie są konieczne, choć zdarzają się też nawroty schorzenia.

Palec Mortona, stopa Mortona

Warto wiedzieć, że nazwisko „Morton” pojawia się także przy dwóch innych schorzeniach związanych ze stopami. O palcu Mortona mówimy wówczas, gdy paluch stopy jest krótszy od jej drugiego palca. W takiej sytuacji podczas chodu drugi palec jest najmocniej obciążony, przez co najczęściej ulega urazom, pojawiają się na nim odciski i zniekształcenia. Drugie schorzenie to tzw. stopa Mortona. Jest to wada wrodzona, wskutek której pierwsza kość śródstopia palucha jest zbyt krótka, a kość śródstopia drugiego palca – przerośnięta. Towarzyszy jej nadmierna ruchomość palucha, a na podeszwach – między drugą i trzecią kością śródstopia oraz przyśrodkowej powierzchni palucha – pojawiają się modzele i zgrubienia. Prowadzi do nieprawidłowości w dynamice chodu, koślawości stopy, halluksów, przeciążeń stawu kolanowego i biodrowego. Może powodować bóle całej nogi. By zapobiec rozwojowi tych wad, zaleca się stosowanie specjalnej wkładki. Powinna ona dawać podparcie pierwszej kości śródstopia i umożliwiać odbijanie się z palucha.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
185
3
Więcej na temat
Guz nadnercza - objawy, przyczyny, rokowanie i diagnostyka. Guz chromochłonny. Rak nadnercza.
Guz nadnercza - objawy, przyczyny, rokowanie i diagnostyka. Guz chromochłonny. Rak nadnercza.
Rak trzonu macicy – jakie rokowanie po operacji, pierwsze objawy
Rak trzonu macicy – jakie rokowanie po operacji, pierwsze objawy
Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych
Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych
Spożycie wędlin a ryzyko zachorowania na nowotwór. To ma związek
Spożycie wędlin a ryzyko zachorowania na nowotwór. To ma związek
Komentarze (1)
Alicja
Mam bóle nocne kilka razy w tygodniu a nawet po par razy w ciągu nocy. Trwa to 1 rok, ból pomiędzy 3 a czwartym palcem piekący, wykręcający. Nigdy to zjawisko nie występuje w ciągu dnia. Mam halluksy. Czy to nerwiak Mortona?
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?