Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerwiak kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i inne typy nerwiaków
menu
Polub nas na Facebooku

Nerwiak kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i inne typy nerwiaków

 Anatomia kręgosłupa człowieka

Fot. magicmine / Getty Images

Nerwiak kręgosłupa w uzasadnionych przypadkach wymaga leczenia chirurgicznego. Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. Obejmują przede wszystkim zaburzenia neurologiczne, takie jak porażenie, niedowład, ale również senność, która często przypisywana jest zmęczeniu.

Nerwiak kręgosłupa jest bardzo rzadko występującym nowotworem, powstającym w tkankach tworzących nerwy. Nie ma uchwytnej przyczyny nerwiaków kręgosłupa czy nerwiaków nerwów obwodowych, choć te pierwsze, zlokalizowane w kanale kręgowym, są częstsze niż obwodowe. Nerwiak nie w każdym przypadku powoduje alarmujące dolegliwości - często rozwija się bezobjawowo. Wszystko zależy od rozmiaru i zaawansowania choroby. Wyróżnia się: nerwiakowłókniaki, nerwiaki osłonkowe i nerwiaki zarodkowe. Nerwiak wymaga leczenia operacyjnego szczególnie w sytuacji, gdy przekłada się na poważne dolegliwości bólowe i zaburzenia neurologiczne.

Nerwiak kręgosłupa – co to jest i jakie ma przyczyny?

Nerwiak to nowotwór, który kojarzony jest z obwodowym układem nerwowym, ponieważ proces nowotworowy zajmuje wypustki nerwowe bądź osłonki nerwowe. Częściej jednak rozwija się nerwiak kręgosłupa, który lokalizuje się w kanale kręgowym. Należy pamiętać, że tak naprawdę nerwiaki mogą pojawić się w każdej lokalizacji.

Poza częstymi nerwiakami kręgosłupa piersiowego czy lędźwiowego obserwuje się nerwiaki wywodzące się z nerwów czaszkowych z pnia mózgu. Są to rzadkie nowotwory rozpoznawane raczej u osób dorosłych niż u młodych. W zależności od tego, jaki obszar zaopatruje zajęty nerw, takich objawów klinicznych można się spodziewać. Nerwiaki są zmianami występującymi pojedynczo lub mnogo. Jedną z chorób układowych predysponujących do powstawania licznych nerwiaków jest neurofibromatoza.

Nerwiaki kręgosłupa to zmiany, które są nieprawidłowymi tkankami, mają niewłaściwe struktury komórek, a ich podziały są zupełnie niekontrolowane przez organizm. Przyczyną nerwiaków kręgosłupa jest przede wszystkim korelacja predyspozycji genetycznych i negatywnego wpływu czynników środowiskowych. Istnieje pewna zależność pomiędzy urazami a tym, że właśnie w danym miejscu częściej pojawiają się nerwiaki.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Rodzaje nerwiaków

Medycyna sklasyfikowała różne rodzaje nerwiaków. Pierwszy typ dotyczy nerwiaków wywodzących się z osłonek mielinowych nerwów rdzeniowych czy nerwów czaszkowych. Zmiana lokalizuje się na ogół w okolicy narządu słuchu i równowagi, istotnie zaburzając ich funkcjonowanie. Nerwiak osłonkowy jest zlokalizowany najczęściej w obrębie głowy lub szyi. Neuroblastoma, czyli nerwiak zarodkowy, to nowotwór o złym rokowaniu, złośliwy, który rozpoznaje się zwykle od razu po urodzenia, a najpóźniej do 2. roku życia. Jednym z objawów jest wyczuwalny przez powłoki brzuszne duży guz. W zależności od przypadku można obserwować samoistne ustępowanie tej zmiany, ale może okazać się, że konieczne jest wdrożenie leczenia onkologicznego z uwzględnieniem chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Łagodny nerwiak to np. nerwiakowłókniak, który również może przekształcać się w zmianę złośliwą. Nerwiaki te bardzo często obejmują splot ramienny czy splot lędźwiowo-krzyżowy.

Nerwiak kręgosłupa a inne nerwiaki obwodowego układu nerwowego

Nie zawsze objawy neurologiczne spowodowane przez zmiany są wyraźne. Wszystko zależy od ich lokalizacji. Zdarza się, że choroba ma bezobjawowy przebieg. Jeśli jednak nerwiak, w tym nerwiak kręgosłupa, zaczyna uciskać sąsiadujące struktury czy powodować zaburzenie w przewodnictwie danego nerwu, pojawiają się objawy kliniczne, do których zalicza się:

 • zaburzenia równowagi,
 • upośledzenie słuchu,
 • zaburzenia chodu,
 • problemy ze wzrokiem,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia czucia na twarzy czy szyi.

Nerwiak kręgosłupa zlokalizowany w odcinku piersiowym czy lędźwiowym w kanale rdzenia kręgowego może powodować ucisk na rdzeń kręgowy, co prowadzi do objawów typu:

 • porażenie kończyn,
 • niedowład,
 • zaburzenia czucia,
 • upośledzenie funkcji układu nerwowego,
 • nietrzymanie moczu, stolca.

Im wyżej zlokalizowany nerwiak, tym obszar objęty tego typu objawami jest większy i bardziej zagraża pacjentowi.

Jak działa i jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Leczenie nerwiaków kręgosłupa

Leczenie nerwiaków kręgosłupa jest inwazyjnym zabiegiem wykonywanym przez neurochirurgów. O tym, czy chirurgiczne leczenie nerwiaka jest konieczne, decydują: ocena lokalizacji nerwiaka, sąsiedztwa do innych narządów oraz wiele innych czynników. W przypadku nerwiaka kręgosłupa zdarza się również, że nie poddaje się pacjentów zabiegom, jeśli nie mają oni nasilonych, ostrych objawów klinicznych. Zawsze należy ocenić argumenty za proponowaną formą leczenia i przeciw niej. Czasami podejmuje się podejście zachowawcze i dalszą obserwację nerwiaka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
442
34
Polecamy
Nerwiak (nowotwór układu nerwowego) - odmiany, objawy i leczenie nerwiaka
Nerwiak (nowotwór układu nerwowego) - odmiany, objawy i leczenie nerwiaka TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Nerwiak nerwu słuchowego – czy zawsze daje objawy?
Nerwiak nerwu słuchowego – czy zawsze daje objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis