Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego

Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: TANABOON / stock.adobe.com

Nerw pośrodkowy składa się z włókien zaopatrujących mięśnie przedramienia i dłoni. Jego uszkodzenie powoduje ograniczenie ruchomości ręki. Najczęstszymi przyczynami dolegliwości są urazy obszaru stawu nadgarstkowego oraz ucisk nerwu pośrodkowego. 

W nerwie pośrodkowym znajdują się włókna, które zaopatrują ruchowo wiele mięśni przedramienia oraz dłoni i palców. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego najczęściej dotyczy okolicy stawu nadgarstkowego; rzadziej urazy zdarzają się powyżej stawu łokciowego. Nerw może ulec uszkodzeniu także w wyniku obrzęku w obrębie włókien nerwowych, zmian zapalnych, guzów, krwiaków czy ziarniny zapalnej. W najcięższych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni kłębu kciuka.

Nerw pośrodkowy – przebieg

Nerw pośrodkowy rozpoczyna się w splocie ramiennym, gdzie znajdują się jego dwa korzenie – przyśrodkowy i boczny. Na wysokości skrzyżowania tętnicy pachowej z dolnym brzegiem mięśnia piersiowego mniejszego dochodzi do zlania się korzeni. Dalej nerw przebiega przez bruzdę pośrodkową mięśnia dwugłowego ramienia. Początkowo ułożony jest bocznie do tętnicy ramiennej, a następnie krzyżuje się z nią od przodu i biegnie po jej stronie przyśrodkowej aż do stawu łokciowego.

Na przedramieniu nerw pośrodkowy przebiega między powierzchownym a głębokim mięśniem zginaczem palców. Do ręki dociera, przechodząc przez kanał nadgarstka pod troczkiem zginaczy. Uruchamia on ruchowo większość mięśni przedniego przedziału przedramienia. Ponadto unerwia ruchowo aż 2/3 powierzchni dłoni i skórę trzech pierwszych palców.

Porażenie nerwu pośrodkowego

Uszkodzenie nerwu pośrodkowego nadgarstka powoduje upośledzenie funkcji ręki i przedramienia. Przyczynami najczęściej są:

 • zmiany chorobowe mięśni okolic nadgarstka i dłoni,
 • ucisk na nerw pośrodkowy, spowodowany przez gangliony, krwiaki, guzy czy tłuszczaki, a także anomalie anatomiczne kości.

Za porażenie nerwu pośrodkowego najczęściej odpowiada zespół cieśni nadgarstka. Powoduje on ucisk nerwu w kanale nadgarstka. Przyczyną może być także zespół mięśnia nawrotnego obłego lub zespół nerwu międzykostnego przedniego. Problemy z nerwem pośrodkowym mogą wynikać z urazów ramienia, stawu łokciowego, stawu nadgarstkowego lub przedramienia. Do schorzenia predysponują choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe oraz choroby nerek.

Porażenie nerwu pośrodkowego dotyczy sfery czuciowej i ruchowej trzech pierwszych palców ręki. Charakterystyczne objawy to:

 • niemożność zgięcia trzech pierwszych palców przy zaciskaniu dłoni w pięść (tzw. ręka błogosławiąca),
 • ograniczanie nawracania i odwracania ręki oraz przedramienia,
 • utrudnione zginanie nadgarstka,
 • ból nadgarstka,
 • ograniczone zginanie i przeciwstawianie kciuka,
 • drętwienie nadgarstka oraz trzech pierwszych palców i ich okolicy nasilające się w nocy oraz po dużym wysiłku, promieniujące do łokcia,
 • zasiniona, zimna i wysuszona skóra ręki,
 • nieprecyzyjne ruchy palców,
 • pękanie i osłabienie struktury paznokci,
 • wypadanie przedmiotów z ręki.

Neuropatie nerwu pośrodkowego

Najczęstszą neuropatią nerwu pośrodkowego jest zespół cieśni nadgarstka. Inne neuropatie to zespół nerwu międzykostnego przedniego oraz zespół mięśnia nawrotnego obłego. Objawy zależą od miejsca uszkodzenia nerwu:

 • w zespole cieśni nadgarstka typowe objawy to: drętwienie, mrowienie i pieczenie w obrębie nadgarstka i dłoni. Dolegliwości nasilają się w nocy oraz podczas zginania nadgarstka. Obejmują cztery pierwsze palce, czyli kciuk, palec wskazujący i pośrodkowy oraz połowę palca serdecznego. Przy zaawansowanej chorobie dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni okolic nadgarstka, a także do zaburzeń czucia;
 • zespół mięśnia nawrotnego obłego objawia się bolesnością podczas nawracania przedramienia oraz zaburzeniami czucia wewnętrznej powierzchni dłoni i palców,
 • zespół nerwu międzykostnego przedniego powoduje znaczne upośledzenie ruchomości kciuka, a co za tym idzie – ogólną niezgrabność dłoni. Wraz z rozwojem schorzenia pojawia się ból okolicy nadgarstka, dołu łokciowego i wewnętrznej części przedramienia bez ubytków czucia.

Jak działa i z czego składa się układ nerwowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Uszkodzenie nerwu pośrodkowego – leczenie

W celu zdiagnozowania rodzaju uszkodzenia nerwu pośrodkowego lekarz stosuje badanie neurologiczne oraz dokładny wywiad z pacjentem. Może wykonać badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala przeanalizować przewodnictwo nerwu i ocenić stopień uszkodzenia. W zależności od tego, jak mocno porażony jest nerw pośrodkowy, stosowane jest leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Do metod leczenia zachowawczego nerwu pośrodkowego zalicza się:

 • zimne okłady zmniejszające obrzęk i ból nadgarstka,
 • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz witamin B6 i B12,
 • iniekcje z kortykosteroidów w okolicę troczka zginaczy,
 • stosowanie opasek lub ortez odciążających,
 • stosowanie na noc szyny, która zapewnia prawidłowe ułożenie nadgarstka i kończyny górnej,
 • ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, rozluźniające i poprawiające ruchomość stawu,
 • fizykoterapię – jonoforezę, krioterapię, laseroterapię, ultradźwięki, kąpiele wirówkowe, pole magnetyczne, kinesiotaping,
 • neuromobilizację nerwu pośrodkowego.

Przy znacznym uszkodzeniu nerwu pośrodkowego wykonywane są zabiegi chirurgiczne metodą otwartą lub endoskopową. Po zabiegu niezbędna jest intensywna rehabilitacja. 

Zobacz film: Pierwszy przeszczep kończyny górnej. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
11
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?