Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego
menu
Polub nas na Facebooku

Nerw pachowy – uszkodzenie. Objawy wskazujące na uraz nerwu pachowego

MedicalRF.com/Getty Images

Uszkodzenie nerwu pachowego jest często spotykane ze względu na dużą ruchomość struktur obręczy barkowej. Występuje w parze z uszkodzeniami pobliskich struktur i objawia się charakterystycznymi zaburzeniami.

Kiedy uszkodzenie dotyczy jednego nerwu, wówczas mówi się o mononeuropatii. Uszkodzenie nerwu pachowego występuje w tej postaci, jednak częściej diagnozuje się uszkodzenie nerwu pachowego jako polineuropatii, czyli uszkodzenia wielonerwowego, towarzyszącego uszkodzeniom całego splotu barkowego.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego występują w okolicy struktur, za których funkcjonowanie nerw pachowy jest odpowiedzialny. Obszar unerwienia nerwu pachowego to: mięsień naramienny, mięsień obły mniejszy oraz długa głowa mięśnia trójgłowego. Natomiast obszar czuciowy nerwu pachowego stanowią skóra barku i skóra powierzchni tylnej ramienia w górnym odcinku.

Nerw pachowy stanowi część obwodowego układu nerwowego. Rozchodzi się ze splotu ramiennego i odpowiedzialny jest za odwodzenie ramienia. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, występuje problem z odwodzeniem ręki, dokuczają dolegliwości bólowe przy próbie odwiedzenia i napięcia mięśni lub zaburzone jest czucie powierzchniowe bocznej powierzchni ramienia, to prawdopodobnie wystąpiły zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu pachowego.

Czytaj takżeUszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny

Jak rozpoznać uszkodzenie nerwu pachowego?

Do podstawowych objawów uszkodzenia nerwu pachowego należy niedowład lub porażenie, następnie zanik mięśni unerwianych przez nerw, a także zaburzenia czucia okolicy ramienia.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia nerwu pachowego, zaburzone zostają funkcje odwodzenia ramienia i zniesione lub osłabione jest czucie w obszarze unerwionym przez nerw. Dolegliwości czuciowe przejawiają się parastezjami, bólem i przeczulicą na bodźce. Możliwe objawy w niektórych przypadkach: miejscowe zaburzenia pocenia i zmiany zabarwienia skóry w obrębie obszaru unerwienia.

Objawy uszkodzenia nerwu pachowego są typowe dla objawów urazów mechanicznych, np.: obrzęk, dolegliwości bólowe, zaczerwienienie okolicy urazu, mrowienia wzdłuż kończyny czy zaburzenia czucia. Chory ogranicza ruchy w stawie, aby uniknąć pogorszenia stanu i występowania bólu. Kiedy dojdzie do wystąpienia objawu zaburzenia odwodzenia ramienia, można w konsekwencji spodziewać się następstw z powodu unieruchomienia kończyny.

Inne objawy uszkodzenia: ograniczenie ruchów czynnych kończyny, zanik i przykurcz mięśni, skrócenie kończyny i deformacje w stawie barkowym, niestabilność barku, asymetria tułowia. Niepełnosprawność kończyny w wyniku uszkodzenia nerwu pachowego może być różna w zależności od rodzaju i stopnia rozległości uszkodzenia.

W przypadku uszkodzenia nerwu pachowego okołoporodowo objawy widoczne są zazwyczaj od razu po porodzie. Wśród nich są: ograniczony ruch lub niedowład w odwiedzeniu jednego ramienia czy niekontrolowane skurcze kończyny górnej często utrzymujące się przez większość życia.

Rozległość objawów i dolegliwości bólowych zależą od miejsca uszkodzenia nerwu pachowego i długości trwania czynników destrukcyjnych. Aby ograniczyć objawy lub uniknąć ich w przyszłości, warto poznać przyczyny, które mogą doprowadzić do uszkodzenia nerwu pachowego.

Nerw pachowy – przyczyny uszkodzenia

Urazy mechaniczne są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia nerwu pachowego. Na ogół dochodzi do tego poprzez bezpośredni uraz barku. Najbardziej narażeni na uraz nerwu pachowego są motocykliści i miłośnicy sportów ekstremalnych, ale uraz może nastąpić podczas codziennych czynności. Polega na gwałtownym i silnym naciągnięciu splotu nerwowego w barku. Może dojść przy tym do zwichnięcia stawu barkowego z bezpośrednim uciskiem na nerw pachowy. Uszkodzenia naczyń krwionośnych okolicy podobojczykowej i mikrourazy splotu nerwowego barkowego oraz uszkodzenia urazowe okołoporodowe mogą powodować uszkodzenia nerwu pachowego.

Inne przyczyny uszkodzenia nerwu: zwichnięcie stawu ramiennego, złamanie kości ramiennej w okolicy szyjki chirurgicznej, neuropatia splotu barkowego oraz zmiany przeciążeniowe: długotrwałe dźwiganie, gwałtowne ruchy ramienia.

W wyniku uszkodzenia nerwu pachowego kończyna przestaje prawidłowo funkcjonować. Ograniczenie ruchów powoduje przykurcz tkanek miękkich i mięśni okolicy barku. Ograniczenie ruchomości nasila się. Nawet czynności dnia codziennego stają się wtedy ograniczone.

Czytaj także: Neuropatia obwodowa – objawy, leczenie, ból neuropatyczny


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny
Uszkodzenia nerwu obwodowego – rodzaje i najczęstsze przyczyny TVN zdrowie
Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja
Nerw piszczelowy – uszkodzenia, objawy i rehabilitacja TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy